Ціну в договорі зменшили «заднім числом»: чи складати РК до ПН
Запитання
Підприємство є орендарем нерухомого майна відповідно до договору оренди з визначеним розміром орендної плати. 01.03.2021 орендар та орендодавець уклали та нотаріально посвідчили додаткову угоду до договору оренди, згідно з якою розмір орендної плати зменшується починаючи з 01.01.2021. При цьому на підставі усних домовленостей акти приймання-передачі послуг та орендні платежі складалися та сплачувалися виходячи із зменшеного розміру орендної плати (який надалі був зафіксований у додатковій угоді) починаючи з 01.01.2021. Який порядок складання податкових накладних/розрахунків коригування (далі — ПН/РК) та віднесення сум ПДВ до податкового кредиту у разі такої зміни ціни договору?
Відповідь
Лист ДПС від 12.07.2021 № 2730/ІПК/99-00-21-03-02-06
Податківці відповіли:
1. Питання правомірності застосування зворотної дії в часі до умов договору, які змінюють врегульовані та виконані договірні відносини, не належить до компетенції ДПС.
2. ПН за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН постачальником на дату першої події за операцією та виходячи з обсягу такої операції, підтвердженого первинними документами. РК складають тоді, коли після здійснення операції та складання ПН, зокрема, змінюється сума компенсації вартості поставлених послуг.
В описаній ситуації ПН за операціями з надання майна в оренду за періоди починаючи з 01.01.2021 складалися орендодавцем на підставі актів приймання-передачі послуг або за отриманими орендними платежами виходячи з фактичного обсягу таких здійснених операцій, та надалі такий обсяг не змінюється (не відбувається перерахунок вартості наданих послуг та/або повернення коштів). Тому підстави для складання РК до таких ПН у цьому випадку відсутні.
3. Право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту виникає у покупця на підставі ПН, складеної з дотриманням норм податкового законодавства та зареєстрованої в ЄРПН постачальником товарів/послуг на такого покупця за фактом здійснення господарської операції на дату «першої події», показники якої відповідають первинним (бухгалтерським) документам, складеним за такою господарською операцією.