Ціну в договорі зменшили «заднім числом»: чи складати РК до ПН

877

Запитання

Підприємство є орендарем нерухомого майна відповідно до договору оренди з визначеним розміром орендної плати. 01.03.2021 орендар та орендодавець уклали та нотаріально посвідчили додаткову угоду до договору оренди, згідно з якою розмір орендної плати зменшується починаючи з 01.01.2021. При цьому на підставі усних домовленостей акти приймання-передачі послуг та орендні платежі складалися та сплачувалися виходячи із зменшеного розміру орендної плати (який надалі був зафіксований у додатковій угоді) починаючи з 01.01.2021. Який порядок складання податкових накладних/розрахунків коригування (далі — ПН/РК) та віднесення сум ПДВ до податкового кредиту у разі такої зміни ціни договору?

Відповідь

Лист ДПС від 12.07.2021 № 2730/ІПК/99-00-21-03-02-06

Податківці відповіли:

1. Питання правомірності застосування зворотної дії в часі до умов договору, які змінюють врегульовані та виконані договірні відносини, не належить до компетенції ДПС.

2. ПН за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН постачальником на дату першої події за операцією та виходячи з обсягу такої операції, підтвердженого первинними документами. РК складають тоді, коли після здійснення операції та складання ПН, зокрема, змінюється сума компенсації вартості поставлених послуг.

В описаній ситуації ПН за операціями з надання майна в оренду за періоди починаючи з 01.01.2021 складалися орендодавцем на підставі актів приймання-передачі послуг або за отриманими орендними платежами виходячи з фактичного обсягу таких здійснених операцій, та надалі такий обсяг не змінюється (не відбувається перерахунок вартості наданих послуг та/або повернення коштів). Тому підстави для складання РК до таких ПН у цьому випадку відсутні.

3. Право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту виникає у покупця на підставі ПН, складеної з дотриманням норм податкового законодавства та зареєстрованої в ЄРПН постачальником товарів/послуг на такого покупця за фактом здійснення господарської операції на дату «першої події», показники якої відповідають первинним (бухгалтерським) документам, складеним за такою господарською операцією.


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
13971

Як отримати витяг платника ПДВ 2025

Де взяти витяг з реєстру платників ПДВ? У статті знайдете алгоритм отримання витягу з реєстру платників ПДВ, а також бланк запиту про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість (Форма № 1-ЗВР)
21575

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
290430