Заповнення РК до акцизної накладної при виправленні помилки в полі «тип причини»
Запитання
Яким чином заповнюється розрахунок коригування у разі виправлення помилки в полі «тип причини», якщо помилкова акцизна накладна складена за іншими операціями, ніж реалізація пального отримувачам пального?
Відповідь
Коротка:
У разі якщо при реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) акцизної накладної, складеної за іншими операціями, ніж реалізація пального платником податку помилково вказано неправильний тип причини, то таким платником складається розрахунок коригування акцизної накладної на зменшення всього обсягу пального, що був зазначений в такій акцизній накладній, який реєструється в ЄРАН. Після цього платник податку повинен зареєструвати в ЄРАН нову акцизну накладну з правильним типом причини. При цьому дата складання нової акцизної накладної повинна відповідати даті складання помилкової накладної, що була зареєстрована в ЄРАН, а порядковий номер повинен відповідати поточній нумерації.
Крім того, реєстрація в ЄРАН розрахунку коригування та/або нової акцизної накладної здійснюється з дотриманням терміну реєстрації відповідно до вимог п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України.
Повна:
Відповідно до абзацу першого п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПК) для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Абзацом другим п. 44.1 ст. 44 ПК платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст. 44 ПК.
Згідно з п. 4 розд. ІІ Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 № 218 (далі – Порядок № 218), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.03.2016 за № 405/28535, у верхній лівій частині акцизної накладної, яка не надається отримувачу пального, зазначається тип причини:
1 – отримувач не є платником акцизного податку з реалізації пального (кінцевий споживач та суб’єкти господарювання відсутні в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального);
2 – пальне відвантажується на умовах, встановлених ст. 229 ПК;
3 – пальне відвантажено з метою власного споживання;
4 – втрачене пальне, щодо якого відповідно до п. 216.3 ст. 216 ПК не виникає податкове зобов’язання з акцизного податку, а саме:
пальне, втрачене внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин, - за умови документальної фіксації цих втрат та надання контролюючому органу необхідних доказів втрат пального та неможливості його використання на митній території України (п.п. «а» п. 216.3 ст. 216 ПК);
пальне, втрачене внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, - у межах нормативів втрат, які затверджуються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п.п. «б» п. 216.3 ст. 216 ПК);
5 – зіпсоване, знищене, втрачене пальне, щодо якого відповідно до п. 214.7 ст. 214 ПК виникає податкове зобов’язання з акцизного податку;
6 – виробництво пального в споживчій тарі ємністю до двох літрів (включно).
Пунктом 1 розд. ІІІ Порядку № 218 визначено, що якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, що реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування акцизної накладної та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН).
Пунктом 2 розд. ІІІ Порядку № 218 встановлено, що коригуються лише показники акцизних накладних, складених та зареєстрованих в ЄРАН відповідно до ст. 231 ПК.
Розрахунок коригування акцизної накладної складається особою, яка реалізує пальне ( п. 3 розд. ІІІ Порядку № 218).
Розрахунок коригування акцизної накладної, складений платником податку до акцизної накладної з реалізації пального неплатникам акцизного податку або складений за іншими операціями, ніж реалізація пального отримувачам пального, підлягає реєстрації у ЄРАН таким платником податку (п. 4 розд. ІІІ Порядку № 218).
Відповідно до абзацу першого п. 231.6 ст. 231 ПК реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у ЄРАН здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Отже, у разі якщо при реєстрації акцизної накладної, складеної за іншими операціями, ніж реалізація пального платником податку помилково вказано неправильний тип причини, то таким платником складається розрахунок коригування акцизної накладної на зменшення всього обсягу пального, що був зазначений в такій акцизній накладній, який реєструється в ЄРАН у порядку, визначеному п. 4 розд. ІІІ Порядку № 218. Після цього платник податку повинен зареєструвати в ЄРАН нову акцизну накладну з правильним типом причини. При цьому дата складання нової акцизної накладної повинна відповідати даті складання помилкової накладної, що була зареєстрована в ЄРАН, а порядковий номер повинен відповідати поточній нумерації. Крім того, реєстрація в ЄРАН розрахунку коригування та/або нової акцизної накладної здійснюється з дотриманням терміну реєстрації відповідно до вимог п. 231.6 ст. 231 ПК.
ЗІР 116.13.03