Фіндопомогу отримав платник податку на прибуток, борг простили єдиноподатнику: не оподатковуємо

732

Запитання

Підприємство на загальній системі оподаткування отримало поворотну фіндопомогу від юрособи. Із 1 липня 2017 року воно стало платником єдиного податку третьої групи. Юрособа простила заборгованість за цією поворотною фіндопомогою. Які документи потрібно оформити? Як підприємству облікувати й оподаткувати цю суму?

Відповідь

За статтею 605 Цивільного кодексу України сторони можуть припинити зобов’язання за договором про надання поворотної фіндопомоги прощенням боргу. При цьому зобов’язання припиняється в результаті звільнення кредитором боржника від його обов’язків, якщо це не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора. Для прощення боргу достатньо волевиявлення кредитора, тобто боржник не має права проти цього заперечувати.

Договір прощення боргу ЗРАЗОК

Припинення зобов’язань прощенням боргу не передбачає спеціальних вимог щодо документального оформлення цієї процедури. Тому вважаємо, що варто скласти додаткову угоду до договору, за яким надано поворотну фіндопомогу. Також кредитор може надіслати повідомлення, у якому сповістити боржника про прощення боргу.

Позичальник — платник єдиного податку суму прощеного боргу визнає доходом звітного періоду, в якому сталося прощення боргу (п. 15 П(С)БО 15 «Дохід», п. 5 П(С)БО 11 «Зобов’язання»). Отримання поворотної фіндопомоги відобразили за дебетом субрахунку 311 «Поточні рахунки в національній валюті» й кредитом субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами». Прощену фіндопомогу слід відобразити за дебетом субрахунку 685 і кредитом субрахунку 719 «Інші доходи від операційної діяльності».

Про оподаткування прощеного боргу. За пунктом 292.6 Податкового кодексу України датою отримання доходу юрособи — платника єдиного податку є дата надходження коштів такому платникові у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Кошти у вигляді поворотної фіндопомоги надійшли підприємству, коли воно ще не перебувало на спрощеній системі оподаткування. Застосування ставки єдиного податку 3% передбачає сплату ПДВ. До доходу платника єдиного податку третьої групи, який є платником ПДВ, включають лише дохід від списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності. Тож виходить, що немає підстав визнавати суму прощеного боргу доходом платника єдиного податку третьої групи.


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
14072

Головне для бухгалтера у квітні 2025 року

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у квітні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера у квітні. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось!
878

Податкові різниці

Розрахунок податку на прибуток передбачає врахування податкових різниць. Що це таке, де і як їх рахувати, чи всі платники податку на прибуток застосовують податкові різниці — розбираємо
9371

Дефектний акт: зразок

Розглядаємо, що таке дефектний акт, наводимо зразок дефектного акту та аналізуємо законодавчі правила, за якими дефектний акт слід використовувати у будівництві
104972

Доповідна записка: зразок

Потрібно документально підтвердити суму зайвої виплати або виявлення факту пропажі матеріальних цінностей? Для цього можна оформити доповідну записку. Доповідна записка інформує керівника вищого рівня щодо ситуації, яка склалася. Тож у статті зразки доповідних записок
30800