Фіндопомогу отримав платник податку на прибуток, борг простили єдиноподатнику: не оподатковуємо

535

Запитання

Підприємство на загальній системі оподаткування отримало поворотну фіндопомогу від юрособи. Із 1 липня 2017 року воно стало платником єдиного податку третьої групи. Юрособа простила заборгованість за цією поворотною фіндопомогою. Які документи потрібно оформити? Як підприємству облікувати й оподаткувати цю суму?

Відповідь

За статтею 605 Цивільного кодексу України сторони можуть припинити зобов’язання за договором про надання поворотної фіндопомоги прощенням боргу. При цьому зобов’язання припиняється в результаті звільнення кредитором боржника від його обов’язків, якщо це не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора. Для прощення боргу достатньо волевиявлення кредитора, тобто боржник не має права проти цього заперечувати.

Договір прощення боргу ЗРАЗОК

Припинення зобов’язань прощенням боргу не передбачає спеціальних вимог щодо документального оформлення цієї процедури. Тому вважаємо, що варто скласти додаткову угоду до договору, за яким надано поворотну фіндопомогу. Також кредитор може надіслати повідомлення, у якому сповістити боржника про прощення боргу.

Позичальник — платник єдиного податку суму прощеного боргу визнає доходом звітного періоду, в якому сталося прощення боргу (п. 15 П(С)БО 15 «Дохід», п. 5 П(С)БО 11 «Зобов’язання»). Отримання поворотної фіндопомоги відобразили за дебетом субрахунку 311 «Поточні рахунки в національній валюті» й кредитом субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами». Прощену фіндопомогу слід відобразити за дебетом субрахунку 685 і кредитом субрахунку 719 «Інші доходи від операційної діяльності».

Про оподаткування прощеного боргу. За пунктом 292.6 Податкового кодексу України датою отримання доходу юрособи — платника єдиного податку є дата надходження коштів такому платникові у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Кошти у вигляді поворотної фіндопомоги надійшли підприємству, коли воно ще не перебувало на спрощеній системі оподаткування. Застосування ставки єдиного податку 3% передбачає сплату ПДВ. До доходу платника єдиного податку третьої групи, який є платником ПДВ, включають лише дохід від списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності. Тож виходить, що немає підстав визнавати суму прощеного боргу доходом платника єдиного податку третьої групи.

Знижки на передплату бухгалтерських виданьСкористайтеся нагодою та отримайте знижки на передплату професійних е-журналів «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також експертно-правової системи «Експертус Головбух»!

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Виплата дивідендів

Розбираємо бухгалтерський облік нарахування та виплати дивідендів, їхнє оподаткування. Виплату дивідендів юрособам і фізособам, резидентам і нерезидентам, обліку у емітента й отримувача. Також висвітлюємо облік реінвестиції дивідендів
49002

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжено до 11 серпня 2024 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
6492

Бухгалтерський облік торгової марки 2024

Торгові марки, бренди у компаніях світового ринку можуть мати значну вартість у бухгалтерському балансі. За якими правилами обліковувати торговельну марку, чи завжди це нематеріальний актив, коли виникає роялті з торговельної марки та правила оподаткування торговельних марок – про все це у консультації
21320

Електронний документообіг замість паперового

Електронні накладні, електронні договори, електронні акти – все це можна поєднати електронною системою документообігу з використанням електронного підпису. Розбираємо, яких правил електронного документообігу слід дотримуватися
31301