Продаж автомобіля працівнику в розстрочку

1443

Запитання

Відповідь

Для оформлення цієї операції спеціальних документів оформлювати не потрібно. У договорі купівлі-продажу автомобіля достатньо зазначити вартість проданого автомобіля та порядок її сплати:

• одноразовим платежем чи кількома платежами;

• готівкою, у безготівковій формі, взаємозаліком заборгованостей чи за бартером;

• строки й терміни погашення заборгованості, в т. ч. часткової (періодичної).

У нашому випадку сторони досягли домовленості, що заборгованість погашатиметься взаємозаліком — частину належної працівникові до виплати заробітної плати спрямовуватимуть на погашення заборгованості за придбаний автомобіль.

Статтею 25 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон № 108) визначено, що забороняється у будь-який спосіб обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю заробітною платою, крім випадків, передбачених законодавством. Це означає, що умова договору про продаж автомобіля «в рахунок зарплати» є правомірною.

Водночас загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 20%, а у випадках, передбачених законодавством, — 50% заробітної плати, що належить до виплати працівникові (ст. 26 Закону № 108). Але ця норма застосовується, коли маємо справу з примусовим утриманням (відрахуванням) із заробітної плати (зважаючи на вже цитовану ст. 25 Закону № 108). Тобто добровільно працівник може спрямовувати на погашення вартості автомобіля всю належну йому до виплати заробітну плату.

Жодних нюансів в оподаткуванні цієї операції немає — це звичайна операція купівлі-продажу об’єкта основних засобів. Єдине, на що варто звернути увагу, — дата сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ).

Так, фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-яку мету, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань (пп. 7 п. 3 розд. ІV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449).

Тобто кожен факт утримання із зарплати працівника частини вартості автомобіля вважається виплатою заробітної плати і зумовлює сплату ЄСВ як у разі виплати зарплати готівкою чи у безготівковому порядку. Тому, щоб не завдавати собі зайвого клопоту зі сплатою ЄСВ за окремим платіжним документом, доцільно утримання із зарплати в рахунок заборгованості проводити у дні її виплати.

Знижки на передплату бухгалтерських виданьСкористайтеся нагодою та отримайте знижки на передплату професійних е-журналів «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також експертно-правової системи «Експертус Головбух»!

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Додаткова відпустка на дітей: що варто знати бухгалтеру

Додаткова відпустка на дітей: хто має право, чи зможе її отримати батько, який порядок надання додаткової відпустки на дітей, яка її максимальна тривалість, як розрахувати таку відпустку? Як впливає на даний вид відпустки воєнний стан? Про все це в огляді, а також зразок заяви на відпустку на дітей за ДСТУ 4163:2020
411372

Як замінити бухгалтера у відпустці

Коли у відпустку збирається бухгалтер, який нараховує зарплату або підписує звітні документи, керівництво хапається за голову — хто ж усе це робитиме, поки бухгалтер відпочиває? Вихід є! На час відпустки бухгалтера його обов’язки можна покласти на іншого працівника. Розповімо, як це оформити і як оплатити таку тимчасову заміну
9863

Типові помилки у розрахунку відпускних

Складність розрахунку відпускних у тому, що вони залежить від середньоденної зарплати, на яку впливають доходи за минулі місяці. Помилка у сумі виплат за розрахунковий період з легкістю перетворюється на помилкову суму відпускних. Що треба перевірити, аби виправити помилку – розповімо у консультації
67062

Виправляємо помилки в нарахуванні заробітної плати

Зарплатна помилка – це недоплата зарплати чи, навпаки, її переплата. Однак помилка у розрахунку самої суми зарплати переходить у зарплатну податкову звітність. Крім того, помилки можуть бути й несумового характеру, наприклад у заповненні тієї ж зарплатної податкової звітності. То ж розглянемо на різних ситуаціях, як це все виправити
41545

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжено до 11 серпня 2024 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
6492