Продаж автомобіля працівнику в розстрочку
Запитання
Відповідь
Для оформлення цієї операції спеціальних документів оформлювати не потрібно. У договорі купівлі-продажу автомобіля достатньо зазначити вартість проданого автомобіля та порядок її сплати:
• одноразовим платежем чи кількома платежами;
• готівкою, у безготівковій формі, взаємозаліком заборгованостей чи за бартером;
• строки й терміни погашення заборгованості, в т. ч. часткової (періодичної).
У нашому випадку сторони досягли домовленості, що заборгованість погашатиметься взаємозаліком — частину належної працівникові до виплати заробітної плати спрямовуватимуть на погашення заборгованості за придбаний автомобіль.
Статтею 25 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон № 108) визначено, що забороняється у будь-який спосіб обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю заробітною платою, крім випадків, передбачених законодавством. Це означає, що умова договору про продаж автомобіля «в рахунок зарплати» є правомірною.
Водночас загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 20%, а у випадках, передбачених законодавством, — 50% заробітної плати, що належить до виплати працівникові (ст. 26 Закону № 108). Але ця норма застосовується, коли маємо справу з примусовим утриманням (відрахуванням) із заробітної плати (зважаючи на вже цитовану ст. 25 Закону № 108). Тобто добровільно працівник може спрямовувати на погашення вартості автомобіля всю належну йому до виплати заробітну плату.
Жодних нюансів в оподаткуванні цієї операції немає — це звичайна операція купівлі-продажу об’єкта основних засобів. Єдине, на що варто звернути увагу, — дата сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ).
Так, фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-яку мету, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань (пп. 7 п. 3 розд. ІV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449).
Тобто кожен факт утримання із зарплати працівника частини вартості автомобіля вважається виплатою заробітної плати і зумовлює сплату ЄСВ як у разі виплати зарплати готівкою чи у безготівковому порядку. Тому, щоб не завдавати собі зайвого клопоту зі сплатою ЄСВ за окремим платіжним документом, доцільно утримання із зарплати в рахунок заборгованості проводити у дні її виплати.