Як задокументувати втрату зерна зберігачем і зберегти податковий кредит з ПДВ
Запитання
Зерно, яке перебувало на зберіганні на елеваторі у зберігача, знищено внаслідок потрапляння уламків ракети. Як документально підтвердити списання з балансу готової продукції? Чи достатньо листа Торгово-промислової палати про воєнний стан, як форс-мажор, аби не нараховувати ПДВ-зобов’язання?
Відповідь
Ще більше відповідей на запитання від ваших колег у журналі «Головбух Агро» | |
Списати готову сільгосппродукцію з балансу дозволять інвентаризаційні та інші документи, що підтвердять втрату активів саме через воєнні дії. Вимагайте копію звіряльної відомості, що встановить нестачу від зберігача згідно з пунктом 20 розд. ІІ Положення № 879, із доданими до неї копіями актів про пожежу від ДСНС, витягом з реєстру досудових розслідувань від Нацполіції. На підставі документів від зберігача видайте наказ про списання зерна з балансу. Зробіть проведення: Д-т 947 — К-т 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва» (у зберігача). Альтернативний варіант — ініціюйте проведення власної інвентаризації у присутності відповідальної особи зберігача. Посвідчте результати перевірки Інвентаризаційним описом ТМЦ, прийнятих (зданих) на відповідальне зберігання, та додайте документи держслужб. Спишіть зерно з балансу на витрати.
Не вважають використаними у неоподатковуваних ПДВ операціях/негосподарській діяльності товари, придбані з ПДВ, які знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили під час воєнного стану (п. 32-1 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України; ПК). Отже, нараховувати ПДВ за пунктом 198.5 ПК і коригувати податковий кредит у разі списання втраченої через війну сільгосппродукції не потрібно. У категорії 101.15 ЗІР податківці погоджуються, що Торгово-промислова палата України (далі — ТПП) засвідчила форс-мажор через військову агресію рф. Однак вимагають підтвердити факт знищення майна через війну:
- сертифікатом ТПП;
- результатами інвентаризації;
- актом пошкодження майна від ДСНС;
- довідками від місцевої влади про пошкодження майна;
- матеріалами фото/відеофіксації пошкодження.
Отже, як випливає з роз’яснень контролерів, якщо зерно знищили на елеваторі, що перебував не на окупованій території або у зоні зіткнення та бойових дій, то, щоб не наразитися на компенсувальні ПДВ-зобов’язання за пунктом 198.5 ПК, слід документально підтвердити зв’язок втрат із форс-мажором.