Як розблокувати розрахунок коригування до зайвої податкової накладної

2462
Автор
провідний експерт з податкового обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Підприємство помилково склало на одне і те саме відвантаження дві податкові накладні (ПН), але з різними датами. Щоб виправити помилку, подало розрахунок коригування (РК) до ПН, яку помилково виписали на неправильну дату. Але реєстрацію РК заблокували. Щоб її розблокувати, документів фактично немає. Чи є якийсь вихід? Чи є сенс взагалі розблоковувати такий РК?

Відповідь

 

Коли в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) зупинили реєстрацію помилково складених ПН/РК, можете не подавати пояснень і копій документів. Це підтверджують і податківці (ЗІР, категорія 101.18). Адже подавати документи для розблокування ПН/РК — це право платника податків, а не обов’язок.

Блокування податкових накладних: правила стають жорсткішими

Уряд оновив порядок, за яким блокують реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування. Зміни вже діють. Які розрахунки коригування податківці наразі зареєструють без моніторингу, з яких причин можуть скасувати вже враховані таблиці даних платника та про інші зміни у документі, читайте у консультації.

Щодо останніх змін у правилах зупинення реєстрації податкових накладних також прослухайте вебінар Блокування податкових накладних: правила стають жорсткішими.

veb_08_11_.jpg

ОТРИМАТИ ПОРАДИ ЕКСПЕРТА ⏩

Водночас йдеться про зупинення реєстрації РК, що анулює зайву ПН, яку вже зареєстрували. Зареєстровану ПН, у т. ч. помилково задвоєну, включають до розрахунку реєстраційного ліміту. Аби його не втратити, складіть РК до такої ПН і зареєструйте в ЄРПН. Це може бути РК з кодом причини коригування у графі 2.1:

  • 103 — «Повернення товару або авансових платежів»;

або

  • 301— «Виправлення помилки» з типом причини «20» у верхній лівій частині РК.

У ситуації, яку розглядаємо, йдеться про задвоєні ПН, тобто коли на одну й ту саму операцію є друга зареєстрована ПН із правильної датою. У такому разі, щоб обнулити зайву ПН із неправильною датою, доцільно скласти РК з типом причини «20» і кодом причини коригування 301. Як скласти і зареєструвати такий РК, визначено в пункті 24 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307 (даліПорядок № 1307). Виправлення через такий РК відновить реєстраційний ліміт.

Натомість якщо виправлятимете помилкову ПН в іншому звітному періоді через зменшувальний РК з кодом причини 103, виникне показник ∑Перевищ. А це «з’їсть» реєстраційний ліміт.

Yak-sklasty-rk-aby-anuliuvaty-zaivu-pn.png

Як скласти розрахунок коригування, щоб анулювати зайву податкову накладну

Yak-sklasty-rk-aby-anuliuvaty-zaivu-pn_ZRAZOK.png 

ЗРАЗОК ЗАПОВНЕННЯ В «ЕКСПЕРТУС ГОЛОВУХ»

 


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
14072

Як отримати витяг платника ПДВ 2025

Де взяти витяг з реєстру платників ПДВ? У статті знайдете алгоритм отримання витягу з реєстру платників ПДВ, а також бланк запиту про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість (Форма № 1-ЗВР)
21593

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
291156