Який штраф за несвоєчасне повідомлення ДПС про початок контролю за іноземною юрособою
Запитання
Чи притягують платник податків до відповідальності за несвоєчасне повідомлення контролюючого органу про початок здійснення фактичного контролю за іноземною юридичною особою?
Відповідь
Звітуємо про контрольовані операції за 2023 рікЛист ДПС від 08.08.2023 № 2351/ІПК/99-00-23-03-02-09
Фізособа/юрособа – резидент України зобов’язані повідомляти контролюючий орган про:
- кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою;
- заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;
- кожне відчуження частки в іноземній юридичній особі або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до втрати визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог цієї статті;
- ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи (пп. 39-2.5.5 Податкового кодексу України; далі – ПК)
Повідомлення надсилають до ДПС за основним місцем обліку протягом 60 днів з дня такого набуття/початку здійснення фактичного контролю або відчуження/припинення фактичного контролю.
Чинна редакція пункту 120.7 ПК не передбачає застосування штрафу за недотриманням строків, передбачених підпунктом 39-2.5.5 ПК.
Водночас ДПС повідомила, що законопроєктом «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування контрольованих іноземних компаній» від 19.10.2022 № 8137 передбачили зміни до пункту 120.7 ПК. Внесли доповнення про застосування штрафів за несвоєчасне повідомлення контролюючою особою ДПС:
- про набуття частки в іноземній юридичній особі, утворенні без статусу юридичної особи,
- або про початок здійснення фактичного контролю за іноземною юридичною особою,
- або про відчуження частки в іноземній юридичній особі,
- або про припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою.
Юрособа на загальній системі застосовує податкові різниці, має кредит на обладнання за програмою «Доступні кредити 5–7–9», за якою Фонд розвитку підприємництва компенсує частину відсотків за кредитом. Чи потрібно показувати компенсовані відсотки в додатку РІ до квартальної/піврічної прибуткової декларації?