Чи можливе відступлення права вимоги або переведення боргу у ЗЕД
Запитання
Чи може нерезидент здійснити уступку права вимоги заборгованості, яка утворилася внаслідок невиконання резидентом України зобов’язань за зовнішньоекономічним договором, іншому резиденту України чи нерезиденту?
Відповідь
Зовнішньоекономічна діяльність
Кредитора у зобов’язанні можна замінити іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові. До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 512-516 Цивільного кодексу України; далі – ЦК).
Водночас відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюють:
- Конституція України,
- Закон України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 № 2473-VІІІ (далі – Закон № 2473);
- інші закон, а також нормативно-правові акти, прийняті відповідно до Закону № 2473.
Порядок валютного нагляду банками за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів (у тому числі щодо початку та завершення валютного нагляду) регламентує Інструкція про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затверджена постановою НБУ від 02.01.2019 № 7.
НБУ виконує функції, зокрема, щодо встановлення для банків проведення банківських операцій; здійснює відповідно до визначених спеціальним законом повноважень валютне регулювання, визначає порядок здійснення операцій в іноземній валюті (Законом України «Про Національний банк України» від 20.05.1999 № 679-XIV).
Тому з питання щодо можливості здійснення нерезидентом уступки права вимоги заборгованості, яка утворилася внаслідок невиконання резидентом України зобов’язань за зовнішньоекономічним договором, іншому резиденту України чи нерезиденту ДПС пропонує звертатись до НБУ.
За інформацією ГУ ДПС у Харківській області
У декларації з ПДВ — від’ємне значення: чи можна отримати бюджетне відшкодування