За яких умов нараховують податок на прибуток іноземних юросіб: позиція ВС

Доходи нерезидента за відповідними видами фрахту чи інші доходи оподатковують за ставками 6 і 15%. Винятки із цих правил передбачають міжнародні договори.

analyzing.jpg

Звітуємо про контрольовані операції за 2023 рік

Постанова ВС від 05.08.2022 у справі № 640/8574/19

Під час перевірки підприємства ДПС встановила, що воно не нарахувало податок на доходи нерезидента. Підприємство звернулося з позовом до суду з проханням скасувати рішення ДПС. Воно зазначило, що транспортно-експедиційні послуги не є фрахтом, тому немає підстав нараховувати податок на прибуток іноземних юросіб.

Окружний адмінсуд задовольнив позов підприємства.

Апеляційний адмінсуд скасував рішення окружного адмінсуду, оскільки, на його думку, платник порушив норму пункту 141.4 Податкового кодексу України (ПК). Він дійшов висновку, що підприємство:

  • не підтвердило довідкою, що компанія-контрагент є резидентом країни, з якою Україна уклала міжнародний договір;
  • не утримало та не сплатило до бюджету податок з доходу нерезидента під час виплати контрагенту доходу із джерелом походження з України.

Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу. Він скасував рішення суду скасувати податкове повідомлення-рішення про зменшення від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток.

Фрахт є винагородою/компенсацією, яку виплачують за договорами перевезення, найму або піднайму судна чи транспортного засобу (зокрема, для перевезення вантажів залізничним транспортом). Винагороду вважають фрахтом, якщо її виплачують за договором перевезення або найму/оренди залізничного транспорту. У цьому разі винагороду, яку виплачує експедитор перевізнику, вважають фрахтом.

Виплати за транспортно-експедиторським договором мають іншу природу і не є фрахтом. Якщо транспортно-експедиційні послуги за своєю суттю не є фрахтом, то немає правових підстав нараховувати податок на прибуток іноземних юросіб.

Пункт 141.4 ПК застосовують, зокрема, якщо:

  • нерезидент провадить господарську діяльність на території України;
  • об’єктом оподаткування є доходи нерезидента із джерелом походження з України.

Коли нерезидент провадить господарську діяльність на території України, його доходи за відповідними видами фрахту або інші доходи оподатковують відповідно за ставками 6 і 15% (пп. «г», «й» пп. 141.4 ПК). Винятки із цього правила передбачають міжнародні договори з додержанням установленої процедури їх підтвердження.

НП(С)БО не передбачають спеціальної методики визначення справедливої та амортизованої вартості фінансових зобов’язань. Крім того, компетентні органи не надали роз’яснення щодо практики такого дисконтування. Тож платник, облік якого не базується на МСФЗ, не зобов’язаний самостійно визначати методи оцінки цих фінансових зобов’язань.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Виправлення помилок у декларації з податку на прибуток

У статті розповімо про три можливі способи виправлення помилок та порівняємо їхні переваги та недоліки. Підкажемо, чи нараховувати самоштраф і пеню в умовах воєнного стану. Розберемося, як бути з помилками в фінансовій звітності, на основі якої заповнюється декларація з податку на прибуток
87137

Податкові різниці

Розрахунок податку на прибуток передбачає врахування податкових різниць. Що це таке, де і як їх рахувати, чи всі платники податку на прибуток застосовують податкові різниці — розбираємо
413

Податкова декларація з податку на прибуток підприємства

Кому та коли подавати податкову декларацію з податку на прибуток. Розглянемо її оновлену форму та останні зміни. Скористайтеся роз'ясненнями, як подати декларації з податку на прибуток за умов воєнного стану
328339

Податок на прибуток підприємств

Розглянемо актуальні положення про податок на прибуток підприємств 2024/2025. Про строки сплати податку на прибуток та декларування, КІК та мінімальне податкове зобов’язання, зміни після набрання чинності Законом № 4015 — в огляді
198732

Історичне збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д ухвалила ВРУ. Розглянемо, що для платників податків наразі відомо
2095

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді