За яких умов нараховують податок на прибуток іноземних юросіб: позиція ВС

Доходи нерезидента за відповідними видами фрахту чи інші доходи оподатковують за ставками 6 і 15%. Винятки із цих правил передбачають міжнародні договори.

analyzing.jpg

10 пам’яток: Фінансова звітність за 2024 рік

Постанова ВС від 05.08.2022 у справі № 640/8574/19

Під час перевірки підприємства ДПС встановила, що воно не нарахувало податок на доходи нерезидента. Підприємство звернулося з позовом до суду з проханням скасувати рішення ДПС. Воно зазначило, що транспортно-експедиційні послуги не є фрахтом, тому немає підстав нараховувати податок на прибуток іноземних юросіб.

Окружний адмінсуд задовольнив позов підприємства.

Апеляційний адмінсуд скасував рішення окружного адмінсуду, оскільки, на його думку, платник порушив норму пункту 141.4 Податкового кодексу України (ПК). Він дійшов висновку, що підприємство:

  • не підтвердило довідкою, що компанія-контрагент є резидентом країни, з якою Україна уклала міжнародний договір;
  • не утримало та не сплатило до бюджету податок з доходу нерезидента під час виплати контрагенту доходу із джерелом походження з України.

Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу. Він скасував рішення суду скасувати податкове повідомлення-рішення про зменшення від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток.

Фрахт є винагородою/компенсацією, яку виплачують за договорами перевезення, найму або піднайму судна чи транспортного засобу (зокрема, для перевезення вантажів залізничним транспортом). Винагороду вважають фрахтом, якщо її виплачують за договором перевезення або найму/оренди залізничного транспорту. У цьому разі винагороду, яку виплачує експедитор перевізнику, вважають фрахтом.

Виплати за транспортно-експедиторським договором мають іншу природу і не є фрахтом. Якщо транспортно-експедиційні послуги за своєю суттю не є фрахтом, то немає правових підстав нараховувати податок на прибуток іноземних юросіб.

Пункт 141.4 ПК застосовують, зокрема, якщо:

  • нерезидент провадить господарську діяльність на території України;
  • об’єктом оподаткування є доходи нерезидента із джерелом походження з України.

Коли нерезидент провадить господарську діяльність на території України, його доходи за відповідними видами фрахту або інші доходи оподатковують відповідно за ставками 6 і 15% (пп. «г», «й» пп. 141.4 ПК). Винятки із цього правила передбачають міжнародні договори з додержанням установленої процедури їх підтвердження.

НП(С)БО не передбачають спеціальної методики визначення справедливої та амортизованої вартості фінансових зобов’язань. Крім того, компетентні органи не надали роз’яснення щодо практики такого дисконтування. Тож платник, облік якого не базується на МСФЗ, не зобов’язаний самостійно визначати методи оцінки цих фінансових зобов’язань.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Колективний договір: що важливо знати бухгалтеру

Коли підприємство укладає колективний договір без належної уваги до питань оплати праці, бухгалтер стає заручником обставин. Адже він має дотримувати вимог трудового законодавства, а воно часто відсилає бухгалтера до норм колдоговору. Зупинимося на тих розділах колдоговору, які важливі саме для бухгалтера
75610

Виправлення помилок у Додатку Д6 Податкового розрахунку

Через Додаток Д6 об’єднаного звіту з ЄСВ, ПДФО та військового збору роботодавці подають відомості за місяці звітного кварталу про спеціальний стаж працівників. У консультації мова піде про загальні правила та конкретні приклади виправлення помилок у цьому додатку
13368

Помилки у податковому звіті з ЄСВ та ПДФО, ВЗ: виправляємо з експертом

Хоча Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ уже давно існує та об’єднаний, але питання щодо нього все ще залишаються. Серед таких — як виправити помилки у цьому податковому звіті. Про способи виправлення помилок у Податковому розрахунку та приклади — у консультації
240933

Акцизний податок 2025: товари, ставки, розрахунок

Про акциз, особливості його нарахування за основними групами підакцизних товарів (алкоголь, тютюнові вироби, паливо, легкові автомобілі), оновлення щодо підакцизних товарів, акциз у роздрібних торговців тютюновими виробами, втрату підакцизних товарів в умовах воєнного стану — у цьому огляді
103749

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді