04.10.2022 Кабмін прийняв проєкт постанови «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України щодо референтного ціноутворення на деякі лікарські засоби, що закуповуються за бюджетні кошти».
Постанову розробило МОЗ, щоб:
- детінізувати систему охорони здоров’я;
- підвищити ефективність держрегулювання цін на ліки, які закуповують бюджетним коштом;
- покращити доступ пацієнтів до ліків, які закуповують бюджетним коштом;
- зменшити витрати лікарень на закупівлю препаратів, які входять до Національного переліку лікарських засобів (далі — Перелік).
Нині ціни на більшість лікарських засобів, які закуповують бюджетним коштом, власники реєстраційних посвідчень на лікарський засіб декларують без обґрунтування величини ціни.
Держрегулювання цін діє лише на окремі лікарські засоби з Переліку. Граничні оптово-відпускні ціни на них встановили на основі даних про ціни на ліки в Республіці Польща, Словацькій Республіці, Чеській Республіці, Латвійській Республіці, Угорщині.
В умовах війни ціни на ліки іноді зростають необґрунтовано. Тому виникла потреба розширити механізм референтного ціноутворення.
Проєкт постанови передбачає запровадити державне регулювання цін — встановленням граничних оптово-відпускних цін на основі референтного ціноутворення на лікарські засоби:
- що зареєстровані в Україні;
- включені до Переліку,
- щодо яких провели державну оцінку медичних технологій і дозволили закуповувати коштом держбюджету (крім тих, для яких рекомендовано укладення чи продовження дії договорів керованого доступу);
Реєстр граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби, а також порядок розрахунку граничних оптово-відпускних цін на ліки, що закуповують бюджетним коштом і підлягають референтному ціноутворенню, затвердить МОЗ.