Банки братимуть у заставу об’єкти незавершеного будівництва

НБУ дозволив банкам брати у заставу об’єкти незавершеного будівництва та майбутні об’єкти нерухомості.

vidchuzhennia-maina.jpg

Фінансова звітність за МСФЗ: комплект і строки подання

Правління НБУ постановою від 05.10.2022 № 214 внесло зміни до Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями, затверджене постановою Правління НБУ від 30.06.2016 № 351, щодо визначення розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями. Зокрема, доповнив перелік прийнятного забезпечення (далі — Перелік) об’єктами незавершеного будівництва та майбутніми об’єктами нерухомості.

Ці зміни ґрунтуються на нормах Закону України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» від 15.08.2022 № 2518-IX, який передбачає правовий механізм гарантування речових прав на об’єкти незавершеного будівництва та майбутні об’єкти нерухомості.

Об’єкти незавершеного будівництва та майбутні об’єкти нерухомості включатимуть до Переліку впродовж трьох років від дати початку виконання будівельних робіт. Цей строк ґрунтується на середньостатистичних даних про строки будівництва об’єктів та їх введення в експлуатацію.

Окрім того, передбачили умови, за яких банки зможуть враховувати вартість об’єктів незавершеного будівництва та майбутніх об’єктів нерухомості під час розрахунку розміру кредитного ризику, а саме:

  • поширення дії Закону № 2518на об’єкт незавершеного будівництва / майбутній об’єкт нерухомості;
  • дотримання замовником будівництва, девелопером будівництва, управителем фонду фінансування будівництва вимог Закону № 2518;
  • наявність реєстрації спеціального майнового права на об’єкт в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно;
  • проведення банком регулярного моніторингу своєчасності виконання графіка будівництва об’єкта.

Спочатку вартість об’єктів незавершеного будівництва та майбутніх об’єктів нерухомості враховуватимуть з коефіцієнтом ліквідності забезпечення 0,5. Надалі розмір цього коефіцієнта змінюватимуть з урахуванням практичного досвіду банків щодо роботи з цим видом забезпечення та накопичених статистичних даних.

Крім того, уточнили порядок визначення розрахунку розміру кредитного ризику за іпотечними кредитами боржників, які проживають на тимчасово окупованих територіях України (зокрема, на територіях, окупованих після 24.02.2022).

За інформацією НБУ


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Туристичний збір в Україні: за якими правилами сплачувати

За якою ставкою справляти туристичний збір 2025, чи подавати декларацію, якщо діяльність не проводилася, які документи підтверджують звільнення від сплати туристичного збору, чи може туристичний збір сплатити туроператор, як бути з туристичним збором платнику єдиного податку — в огляді
56803

Транспортний податок 2025: хто, коли, скільки

Якщо підприємство придбало автомобіль, який є втіленням високих технологій, розкоші та комфорту, то може постати питання про сплату транспортного податку. У цьому огляді — які автомобілі підлягають оподаткуванню, а також про розмір, правила нарахування та терміни сплати транспортного податку
79317

Податкова декларація з транспортного податку 2025

Придбали вартісний автомобіль класу «люкс»? Тоді готуйтеся подавати декларацію з транспортного податку. Хто подає, який граничний термін подання податкової декларації з транспортного податку у 2025 році, як заповнити декларації — розповість експерт
19735

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді