Оренда землі під час воєнного стану: огляд ВС

Суддя ВС Олексій Осіян розповів, як в умовах воєнного стану регулюють розмір орендної плати за землю та припиняють договори оренди землі.

dod_4_df.jpg

МПЗ для спрощенців четвертої групи

Велика Палата (ВП) ВС постановила, що суд може самостійно визначати розмір нормативної грошової оцінки (НГО) земельної ділянки з кадастровим номером. Адже, щоб визначити НГО землі, не потрібно встановлювати факти, досліджувати докази та надавати їм правову оцінку.

Попри договірний характер користування земельною ділянкою орендна плата має граничний мінімальний розмір. Вона повинна відповідати вимогам підпункту 288.5.1 Податкового кодексу України (ПК) й бути не меншою за розмір орендної плати, що визначає ПК.

Судова практика щодо НГО земель залежить від змін у законодавстві. Тож, ВП ВС відступила від правового висновку ВС щодо порядку зміни розміру орендної плати внаслідок зміни НГО землі. Якщо договір оренди землі змінив суд, то договірне зобов’язання в частині розміру орендної плати змінюють з моменту, коли рішення суду набрало законної сили, а не тоді, коли ввели в дію нову НГО землі (ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України (ЦК)).

Окрему увагу суддя приділив питанню припиненню договору оренди землі. Він зауважив, що зміна статусу земельної ділянки чи її власника (зокрема, виділення земельної ділянки в натурі та набуття права власності на неї) не припиняє договору і не може бути підставою для розірвання договору за статтями 651, 652 ЦК, крім випадків, коли це передбачає договір.

Під час дії воєнного стану земельні відносини регулюють пункти 27, 28 розділу XX Земельного кодексу України (з урахуванням змін, що вніс Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану» від 12.05.2022 № 2247-IX). Вони передбачають, що всі договори про оренду земельних ділянок сільгосппризначення автоматично продовжують на один рік без підписання додаткових документів і внесення даних до Держреєстру.

Змінили також умови передачі в оренду земельних ділянок сільгосппризначення державної та комунальної власності. Власники та користувачі земельних ділянок не несуть відповідальності за нецільове використання земель.

Крім того, змінили вимоги внесення інформації до Книги реєстрації землеволодінь і землекористувань.

Суддя також нагадав, що скасування воєнного стану в Україні чи на певній її території не є підставою припинити договір оренди землі та права оренди, які виникли на підставі пункту 27 розд. X ЗК.

За інформацією ВСУ

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Облік весняно-польових робіт

Аби виконати весняно-польові роботи вчасно та якісно, треба підготувати техніку, придбати посівний матеріал і доб¬рива, організувати персонал. Тримайте добірку прикладів, які допоможуть облікувати витрати на посівну кампанію
3399

Як агропідприємству оминути штрафів від Держпраці у 2025 році

У період дії воєнного стану інспектори Держпраці можуть завітати для перевірки лише в особливій ситуації. Підстави для такого раптового візиту обмежені, як і питання для перевірки. Експерт нагадує випадки, коли Держпраці може провести позапланову перевірку, і розміри трудових штрафів у 2025 році
863

Документи для посівної кампанії

Посівна кампанія 2025 стартувала. У статті — добірка первинних документів, які мають скласти аграрії, аби облікувати витрати на весняно-польові роботи, а також зразки їх оформлення з коментарями експерта. Скачайте потрібний!
3382

Аграрні ноти: як аграріям залучати гроші для бізнесу

Новий механізм залучення коштів для аграрних підприємств депутати запровадили Законом про аграрні ноти, що набрав чинності з 01.01.2025. Підкажемо, які відносини регулює новий документ, а також яким бізнесам цей інструмент може бути цікавий і вигідний
1385

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді