Не зазначили повну інформації на електроприладах — отримаєте штраф: позиція ВС

Побутова техніка, щодо якої відсутня повна інформація про особливості її використання, не може вважатися безпечною, оскільки може становити загрозу для життя та здоров’я людей за недотримання відповідних умов її експлутації.

calculator-.png

⚡ Усе про ФОП

ФОП оскаржив до суду рішення Держпродспоживслужби про вжиття обмежувальних заходів та накладення штрафних санкцій через невідповідність продукції вимогам, а саме:

  • за відсутність на електроприладах інформації про імпортера;
  • неповну інформацію про заходи з безпечного користування приладом.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог, адже відсутність повної інформації, яка вимагається технічними регламентами і держстандартами, щодо продукції є, за визначених обставин справи та з урахуванням оцінки ризику, підставою вважати, що така продукція становить високий рівень небезпеки для споживачів.

Натомість суд апеляційної інстанції зазначив, що оскільки за результатами експертизи встановлено лише незначну невідповідність відібраної продукції нормам ДСТУ в частині відсутності положень про використання продукції дітьми до 8 років та особами з обмеженими можливостями, про попередження про можливі травми від неправильного використання та інформації щодо типу кріплення та заміни шнура, то така продукція не може вважатися небезпечною. Тож, Держпродспоживслужба неправомірно застосувала обмежувальні заходи.

Верховний Суд України (ВС):

  • задовольнив касаційну скаргу Держпродспоживслужби;
  • скасував рішення суду апеляційної інстанції;
  • залишив у силі рішення суду першої інстанції.

ВС дійшов висновку, що нехарчова продукція вважається безпечною, якщо вона не становить жодного ризику чи становить лише мінімальні ризики, зумовлені використанням такої продукції. Зокрема, за відповідності такої продукції нацстандартам, технічним регламентам, очікуваннями споживачів щодо безпечності продукції за звичайних умов її використання.

Отже, не може вважатися безпечною побутова техніка, інша нехарчова продукція, щодо якої відсутня повна та вичерпна:

  • інформація щодо безпечності її використання;
  • застереження щодо споживання чи використання продукції певними категоріями населення (дітьми, вагітними жінками, людьми похилого віку тощо);
  • інформація про інші важливі попередження щодо способу та особливостей її використання.

Водночас держстандартом і техрегламентами чітко визначено вимоги до обсягу й повноти інформації, яка має міститися, зокрема, в інструкції з експлуатації обладнання. Відсутність такої інформації є підставою вважати, що відповідна продукція не відповідає держстандартам і техрегламентам.

Крім того, як встановили суди попередніх інстанцій, рішення про вжиття обмежувальних заходів не були виконані у визначений термін. Зокрема, співпрацею із суб’єктами господарювання в ланцюгу постачання відповідно до вимог статті 30 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».

Суб’єктами господарювання в ланцюгу постачання є не лише особа, у якої придбали продукцію, а й виробник продукції, імпортер. Щоб усунути формальну невідповідність, суб’єкт господарювання має право звернутися до будь-якого суб’єкта господарювання в ланцюгу постачання, зокрема до виробника цієї продукції, а також вжити всіх можливих заходів для повідомлення постачальника про виявлену невідповідність встановленим вимогам.

Суд зауважив, що розповсюджувач перед наданням продукції на ринку забезпечує перевірку на відповідність продукції встановленим вимогам. Однак ФОП цього не зробив і надав продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам, на ринок.

За інформацією ВСУ


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Декларація про майновий стан

Декларація про майновий стан, декларація про доходи – це назви однієї і тієї ж декларації, яку подають фізособи в податкову. У консультації розповімо, коли й кому подавати декларацію про майновий стан та доходи. Також розглянемо приклад як заповнити декларацію про майновий стан і доходи для звичайних громадян та фізичних осіб-підприємців за оновленою формою
418568

Допомога по частковому безробіттю: умови, розрахунок

Скорочення чи повна зупинка виробництва, зменшення обсягів замовлень — все це може бути причиною зниження розміру зарплат працівників, а у підприємців — скорочення доходу. Є спосіб компенсувати такі втрати — це допомога по частковому безробіттю. На яких умовах її надають, як її розрахувати та отримати, облікувати та оподаткувати — у консультації
9030

Єдиний податок 3 група: умови, ставки, види діяльності, бухгалтерський облік

Платники, які перебувають на єдиному податку, мають можливість сплачувати менше податків, аніж на загальній системі. Групу 3 єдиного податку можуть обирати і фізособи, і юрособи. У консультації розповімо про особливості єдиного податку для групи 3 зі ставками 3% та 5% у 2024 році
579927

Спрощена система оподаткування: переваги та недоліки

Як позбутися податкового тягаря, що тисне бізнес та платити менше? Очевидно, що обрання системи оподаткування – це вкрай важливе рішення. Спрощена чи загальна? Про спрощену систему оподаткування, її переваги та нюанси — у статті
107671

Історичне збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д ухвалила ВРУ. Розглянемо, що для платників податків наразі відомо
2096

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді