Як звільнити працівників після руйнування підприємства

Роботодавець може розірвати трудовий договір з власної ініціативи, якщо не може забезпечити працівника роботою через знищення майна внаслідок бойових дій.

Tsyvilno-pravovyi-dohovir.png

Розрахунок зарплати, звітність, перевірки

Директор підприємства з Маріуполя звернувся до Держпраці за консультацією. Після авіаударів повністю зруйновані ангари, обладнання, інструмент й інші виробничі потужності підприємства.

До війни у трудових відносинах з підприємством перебували 39 осіб, зараз — лише вісім. Роботою їх забезпечити неможливо.

Директор вирішив звільнити працівників за пунктом 6 частини 1 статті 41 Кодексу законів про працю України (КЗпП), яка діє з 19.07.2022. Ця норма передбачає, що роботодавець може розірвати трудовий договір з власної ініціативи роботодавця, якщо не може забезпечити працівника роботою у зв’язку зі знищенням/відсутністю виробничих, організаційних і технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця (далі — майно та засоби виробництва) внаслідок бойових дій.

При цьому роботодавець має обов’язково обґрунтувати, що неможливість забезпечувати працівника роботою безпосередньо пов’язана з повним знищенням/відсутністю майна та засобів виробництва роботодавця внаслідок бойових дій.

Верховний суд (ВС) зазначив, що право власності на майно припиняється в разі його знищення (ст. 349 Цивільного кодексу України (ЦК)). У разі знищення майна, права на яке підлягають держреєстрації, право власності на це майно припиняють з моменту, коли за заявою власника внесли зміни до держреєстру.

ВС дійшов висновку, що права власності на знищене нерухоме майно припиняють за статтею 349 ЦК, якщо:

  • встановили факт знищення майна;
  • власник майна подав відповідну заяву про внесення змін до держреєстру.

Документами, які підтверджують знищення майна, можуть бути:

  • матеріали технічної інвентаризації, що засвідчують факт знищення майна;
  • довідки органів внутрішніх справ України;
  • акт про пожежу, офіційні висновки інших установ або організацій, які відповідно до законодавства уповноважені засвідчувати факт знищення майна тощо.

Розірвання трудового договору за пунктом 6 частини 1 статті 41 КЗпП не вимагає дотримання положень частини 3 статті 40 КЗпП. Але трудовий договір розривають, лише якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу.

Щоб мінімізувати у майбутньому трудові спори, Держпраці радить перед прийняттям рішення про застосування норми пункту 6 частини 1 статті 41 КЗпП забезпечити проведення консультацій з представниками працівників.

За інформацією Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12033

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код товару за УКТ ЗЕД
52413

Додаток ПП до Податкової декларації з податку на прибуток

У Додатку ПП «Інформація про суми податкових пільг» прибутківці розкривають інформацію про суми податкових пільг, якими скористалися. Пояснимо, як обчислити суму податкової пільги, як заповнити новий додаток та які штрафи загрожують за його неподання
34018

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді