Як списати знищене або зіпсоване майно: лист Мінфіну

облік

agro_opod_2102.jpg

Звітуємо про контрольовані операції за 2023 рік

Лист Мінфіну від 10.10.2022 № 41010-06-62/23254

Якщо уповноважені особи підприємства, майно якого знищене чи зіпсоване через війну, мають доступ до активів, первинних документів і регістрів бухобліку, що містять дані про зобов’язання і власний капітал, вони мають провести інвентаризацію. Йдеться про підприємства та їх структурні підрозділи, розташовані на території:

  • АР Крим, м. Севастополя, Донецької та Луганської областей;
  • проведення воєнних чи бойових дій.

Що робити, якщо немає доступу до активів, первинних документів і регістрів бухобліку, щоб підтвердити інформацію про зобов’язання і власний капітал підприємства? У цьому разі інформацію про активи, зобов’язання і власний капітал відображають у річній фінзвітності за даними бухобліку.

Підприємства, майно яких знищене чи зіпсоване, зобов’язані:

  • провести інвентаризацію станом на перше число місяця, що настає за місяцем, в якому з’явилася можливість доступу до активів, первинних документів і регістрів бухобліку;
  • відобразити результати інвентаризації в бухобліку відповідного звітного періоду.

Якщо встановили факти викрадення, нестачі, знищення майна, керівник підприємства може ухвалити рішення провести інвентаризацію окремо визначеного майна на день встановлення цих фактів.

Якщо під час інвентаризації виявили розбіжності між фактичною наявністю активів і зобов’язань і даними бухобліку підприємства, нестачу запасів:

  • у межах норм природного убутку — спишіть на витрати за розпорядженням керівника підприємства;
  • понад норми природного убутку, а також втрати від псування цінностей — спишіть з балансу та віднесіть на рахунок винних осіб. Якщо винних осіб не встановили, нестачу зарахуйте на позабалансовий рахунок до моменту встановлення винних осіб або закриття справи.

Отже, продовжуйте обліковувати у складі активів підприємства необоротні активи та запаси, які відображали в бухобліку до введення воєнного стану та які на дату складання фінзвітності фактично перебувають на тимчасово окупованій території або в зоні воєнних чи бойових дій.

Водночас підприємство має:

  • оцінити негативний вплив змін в економічному і правовому середовищі;
  • визнати суми втрат від зменшення корисності необоротних активів до моменту настання умов доступу до таких активів, проведення інвентаризації та ухвалення відповідно рішення щодо їх списання або відновлення корисності.

Підприємства, які перебувають у зоні воєнних чи бойових дій і застосовують національні стандарти бухобліку, виявлені під час інвентаризації нестачі, втрати або знищення необоротних активів і запасів відображають у складі витрат підприємства на підставі належно оформлених документів.

Інформацію про відсутність доступу до активів і первинних документів підприємства зазначають у примітках до фінзвітності.

Уповноважений орган чи посадова особа, яка керує підприємством, або власник підприємства несе відповідальність:

  • за організацію бухобліку;,
  • фіксування у первинних документах фактів проведення господарських операцій;
  • збереження оброблених документів, регістрів і звітності впродовж установленого строку, але не менше трьох років/ керує.

Перелік територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних/бойових дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні, блокуванні станом на 23.09.2022, Мінреінтеграції затвердило наказом від 25.04.2022 № 75 (у редакції від 26.09.2022 № 217).

Зважайте, що листи міністерств не встановлюють норм права, мають винятково рекомендаційний та інформативний характер.

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Генератор на підприємстві: облік

У багатьох населених пунктах України знову є проблеми з електрикою через атаки рф. Щоб організувати безперебійну роботу, підприємства використовують дизель-генератори. Покажемо на прикладах, як облікувати генератори, та пояснимо, чи сплачувати екологічний податок за спалювання в генераторі дизельного палива
7331

Інвентаризаційні чеклісти: скачайте, роздрукуйте і позначайте, що вже зробили

Якщо проводити інвентаризацію хаотично, вона може затягнутися так, що доведеться сидіти за роботою і в новорічну ніч. Щоб зробити все чітко і правильно, скористайтеся підказками від експертів «Головбуха». Скачуйте і дійте за списком!
4952

Інвентаризація земель

Земля є специфічним об’єктом обліку, з яким має справу далеко не кожне підприємство. Як провести інвентаризацію земель та відобразити земельні ділянки в обліку підприємства, — в цій консультації
5579

Подарунки працівникам: оподаткування

Роботодавці мають добру традицію дарувати своїм працівникам та їхнім дітям подарунки у негрошовій формі, особливо — напередодні зимових свят. Розберемо, які особливості оподаткування подарунків працівникам у натуральній формі
136

Зовнішньоекономічна діяльність 2024

ЗЕД — це проста абревіатура яка охоплює господарські операції зовнішньо-економічної діяльності. Вони досить специфічні і включають не тільки сам експорт-імпорт, але й облік реалізації та продаж іноземної валюти. У консультації про зовнішньоекономічну діяльність в України, коли треба отримувати ліцензію, граничні строки розрахунків у ЗЕД 2024, оподаткування ЗЕД і відповідальність за порушення
38200

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді