Як списати знищене або зіпсоване майно: лист Мінфіну

облік

agro_opod_2102.jpg

Звітуємо про контрольовані операції за 2023 рік

Лист Мінфіну від 10.10.2022 № 41010-06-62/23254

Якщо уповноважені особи підприємства, майно якого знищене чи зіпсоване через війну, мають доступ до активів, первинних документів і регістрів бухобліку, що містять дані про зобов’язання і власний капітал, вони мають провести інвентаризацію. Йдеться про підприємства та їх структурні підрозділи, розташовані на території:

  • АР Крим, м. Севастополя, Донецької та Луганської областей;
  • проведення воєнних чи бойових дій.

Що робити, якщо немає доступу до активів, первинних документів і регістрів бухобліку, щоб підтвердити інформацію про зобов’язання і власний капітал підприємства? У цьому разі інформацію про активи, зобов’язання і власний капітал відображають у річній фінзвітності за даними бухобліку.

Підприємства, майно яких знищене чи зіпсоване, зобов’язані:

  • провести інвентаризацію станом на перше число місяця, що настає за місяцем, в якому з’явилася можливість доступу до активів, первинних документів і регістрів бухобліку;
  • відобразити результати інвентаризації в бухобліку відповідного звітного періоду.

Якщо встановили факти викрадення, нестачі, знищення майна, керівник підприємства може ухвалити рішення провести інвентаризацію окремо визначеного майна на день встановлення цих фактів.

Якщо під час інвентаризації виявили розбіжності між фактичною наявністю активів і зобов’язань і даними бухобліку підприємства, нестачу запасів:

  • у межах норм природного убутку — спишіть на витрати за розпорядженням керівника підприємства;
  • понад норми природного убутку, а також втрати від псування цінностей — спишіть з балансу та віднесіть на рахунок винних осіб. Якщо винних осіб не встановили, нестачу зарахуйте на позабалансовий рахунок до моменту встановлення винних осіб або закриття справи.

Отже, продовжуйте обліковувати у складі активів підприємства необоротні активи та запаси, які відображали в бухобліку до введення воєнного стану та які на дату складання фінзвітності фактично перебувають на тимчасово окупованій території або в зоні воєнних чи бойових дій.

Водночас підприємство має:

  • оцінити негативний вплив змін в економічному і правовому середовищі;
  • визнати суми втрат від зменшення корисності необоротних активів до моменту настання умов доступу до таких активів, проведення інвентаризації та ухвалення відповідно рішення щодо їх списання або відновлення корисності.

Підприємства, які перебувають у зоні воєнних чи бойових дій і застосовують національні стандарти бухобліку, виявлені під час інвентаризації нестачі, втрати або знищення необоротних активів і запасів відображають у складі витрат підприємства на підставі належно оформлених документів.

Інформацію про відсутність доступу до активів і первинних документів підприємства зазначають у примітках до фінзвітності.

Уповноважений орган чи посадова особа, яка керує підприємством, або власник підприємства несе відповідальність:

  • за організацію бухобліку;,
  • фіксування у первинних документах фактів проведення господарських операцій;
  • збереження оброблених документів, регістрів і звітності впродовж установленого строку, але не менше трьох років/ керує.

Перелік територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних/бойових дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні, блокуванні станом на 23.09.2022, Мінреінтеграції затвердило наказом від 25.04.2022 № 75 (у редакції від 26.09.2022 № 217).

Зважайте, що листи міністерств не встановлюють норм права, мають винятково рекомендаційний та інформативний характер.

 


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Міжнародний день бухгалтера 2024

Міжнародний день бухгалтера, або Міжнародний день бухгалтерії — професійне свято бухгалтерів, яке відзначаємо щорічно 10 листопада. Тобто вже невдовзі :) Спеціально до свята ми підготували для вас п'ять порад, як незвично провести цей день. Вам більше не доведеться забивати у пошуковику запити на кшталт «міжнародний день бухгалтера листівки», «міжнародний день бухгалтера картинки» або «привітання міжнародний день бухгалтера». Ми підготували для вас ексклюзив ― листівки з привітанням, які зможете поширити в соцмережах або надіслати колегам у месенджерах. Обов'язково скачайте!
3500

Договір про надання послуг зразок

У суб’єктів господарювання під час господарської діяльності доволі часто виникає потреба отримати послуги (аудиторські, юридичні, експедиторські тощо) від інших осіб. У таких випадках сторони застосовують договір про надання послуг. У консультації розглянемо оформлення договору про надання послуг
96446

Організація бухгалтерського обліку на підприємстві

Вести бухгалтерський облік зобов’язані всі підприємства. Які правила організації бухгалтерського обліку нині існують, хто його може вести та про які інші організаційні моменти слід подбати при організації бухгалтерського обліку — у консультації
43764

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжено до 8 лютого 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
7437

Головне для бухгалтера у листопаді 2024

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у листопаді. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники, які вплинуть на роботу бухгалтера у листопаді
86

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді