Зміни щодо держреєстрації земельних ділянок: лист Мін’юсту

Мін’юст листом від 04.01.2023 № 1079/147263-33-22/8.4.4 роз’яснило зміни щодо держреєстрації речових прав на нерухоме майно, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» № 2698-IX.

zemlia-kupivlia-prodazh.jpg

МПЗ для спрощенців четвертої групи

Лист Мін’юсту від 04.01.2023 № 1079/147263-33-22/8.4.4

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» від 19.10.2022 № 2698-IX, що діє з 19.11.2022 (даліЗакон № 2698), внесли зміни до Земельного кодексу України (ЗК).

Зокрема, підпункт 5 пункту 27 розділу X ЗК доповнили новим другим реченням такого змісту:

«Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом».

Тож, для державної реєстрації права власності на земельні ділянки у результаті безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, підставою для такої реєстрації можуть бути винятково рішення, прийняті з 19 листопада 2022 року у випадках, визначених другим реченням підпункту 5 пункту 27 розділу X ЗК.

Змінами до підпунктів 8, 9 пункту 27 розділу X ЗК і доповненням розділу X ЗК новим пунктом 29 впровадили державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, що набуто на підставі договорів, укладених під час дії воєнного стану. Ідеться не про усі договори оренди землі, укладені під час дії воєнного стану відповідно до пункту 27 розділу X ЗК, а винятково про договори, укладені відповідно до підпунктів 8, 9 зазначеного пункту.

Орендар земельної ділянки зобов’язаний упродовж двох місяців з дня набрання чинності Законом № 2698 подати:

  • заяву про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки;
  • а також заяву про державну реєстрацію земельної ділянки, якщо відомості про земельну ділянку не внесли до Держземкадастру. .

Якщо впродовж трьох місяців з дня набрання чинності цим абзацом право оренди земельної ділянки не зареєстрували, договір оренди земельної ділянки вважається припиненим.

Орендар, суборендар, якому передали право оренди, суборенди земельної ділянки, зобов’язаний упродовж двох місяців з дня набрання чинності Законом № 2698 подати:

  • заяву про державну реєстрацію права оренди, суборенди земельної ділянки;
  • а також заяву про державну реєстрацію земельної ділянки, якщо відомості про земельну ділянку не внесли до Держземкадастру. .

Якщо впродовж трьох місяців з дня набрання чинності цим абзацом право оренди, суборенди земельної ділянки не зареєстрували, договір про передачу прав землекористування вважається припиненим.

Отже, винятково щодо договорів оренди землі, укладених відповідно до підпунктів 8, 9 пункту 27 розділу X ЗК, установлено вимогу про обов’язковість реєстрації права оренди земельної ділянки.

Зауважте: листи Міністерства юстиції України не є нормативно-правовими актами, не встановлюють правових норм і мають лише інформаційний характер.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників сільгосппідприємств після 01.04.2025

Підприємства агросектора можуть отримати критичний статус, що дає змогу бронювати працівників. Зберіть документи та зверніться до Мінагрополітики чи обласної держадміністрації залежно від того, які критерії виконуєте. Якщо отримали критичність, переходьте до бронювання на Порталі Дія. Експерт пояснив, як не втратити можливість забронювати працівників
1136

Обліковий лист тракториста машиніста: для чого застосовувати та як складати

Обліковий лист тракториста-машиніста — підстава, щоб показати в бухобліку обсяг виконаних робіт, списання пального на виробничі витрати, а також нарахування оплати праці. Підкажемо, як його складати, й наведемо зразок
10383

Облік весняно-польових робіт

Аби виконати весняно-польові роботи вчасно та якісно, треба підготувати техніку, придбати посівний матеріал і доб¬рива, організувати персонал. Тримайте добірку прикладів, які допоможуть облікувати витрати на посівну кампанію
3449

Як агропідприємству оминути штрафів від Держпраці у 2025 році

У період дії воєнного стану інспектори Держпраці можуть завітати для перевірки лише в особливій ситуації. Підстави для такого раптового візиту обмежені, як і питання для перевірки. Експерт нагадує випадки, коли Держпраці може провести позапланову перевірку, і розміри трудових штрафів у 2025 році
867

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді