КНП перетворюється на КНТ: як діяти
Закон України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб» від 09.01.2025 № 4196-ІХ набув чинності 28 лютого 2025 року. Він скасовує Господарський кодекс України, який дотепер регулював діяльність медичних КНП.
Перехідний період триватиме три роки: з 28 серпня 2025 року по 28 серпня 2028 року. Протягом цього часу КНП мають перейменуватися в КНТ (абз. перший ч. 1 ст. 1 Закону № 4196).
Зверніть увагу! Закон № 4196, на відміну від статті 108 ГК, не вважає зміну найменування перетворенням. І це значний бонус для КНП!
Тож не кваптеся наразі вчиняти якісь дії. Дочекайтеся рішення засновника — органу місцевого самоврядування.
Яким буде алгоритм?
Рішення засновника про перейменування на КНТ
Найперше — отримайте рішення засновника про перейменування на КНТ.
Відтак внесіть зміни до статуту закладу та пройдіть процедуру держреєстрації зміни найменування юридичної особи без її перетворення. Вам не доведеться подавати заяву та сплачувати адміністративний збір, щоб унести зміни до Єдиного держреєстру. Ба більше, у разі зміни найменування не потрібно проводити інвентаризацію, залучати експерта-оцінювача та складати приймально-передавальний акт.
Рішення засновника про припинення оперативного управління і передачу майна КНТ
Наступний крок — отримати рішення засновника про припинення права оперативного управління та передачу комунального майна КНТ на праві узуфрукта. КНТ продовжуватиме користуватися земельними ділянками. Адже орган місцевого самоврядування встановлює узуфрукт на будь-які види рухомого або нерухомого майна строком на п’ять років або безстроково. Виняток — земельні ділянки, які перебувають у власності територіальної громади.
Насамкінець зареєструйте майнові права на нерухоме майно за КНТ.
Експерт підкаже, на яких підставах надавати послуги, яку інформацію розмістити на вебсайті та як організувати електронну чергу. Якщо не дотриматися умов договору, доведеться повертати кошти
Медзаклади-КНТ: чого чекати далі
Відповідь у оновленій редакції статті 17 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, що запрацює із 28 серпня 2025-го.
Комунальні некомерційні товариства:
- працюватимуть за статутом;
- збережуть статус неприбуткової організації;
- набудуть статусу непідприємницького товариства із єдиним засновником — територіальною громадою. До уваги! Статус непідприємницького товариства дозволятиме скористатися послабленнями в бухобліку, які дарує НПСБО 25 «Спрощена фінансова звітність»;
- збережуть обов’язок складати фінансовий план, погоджувати його із засновником та посадовим особам; нестимуть адміністративну відповідальність за порушення в частині планування та звітування;
- матимуть пряму заборону безоплатно передавати майно іншим фізичним і юридичним особам, розподіляти прибуток серед учасників;
- набудуть обов’язку відчужувати основні засоби, а також укладати договори (за попередньої згоди засновника), предметом яких є майно, роботи або послуги, вартість яких сукупно протягом календарного року перевищує 10% вартості активів товариства за даними останньої річної фінансової звітності. Виняток — договори за державними регульованими цінами або тарифами.
Ще більше інформації щодо організації діяльності комунальних медзакладів шукайте в продуктах цифрового видавництва Експертус.