Довідка про доходи: як видати працівнику
Довідка про доходи з місця роботи має містити інформацію, яка відповідає даним бухобліку. Відповідальність за достовірність довідки про зарплату несе головбух і керівник підприємства. Довідка про доходи з місця роботи засвідчує, що особа дійсно працює на конкретному підприємстві. Працівнику може знадобитися довідка про доходи, коли він отримуватиме візи, страхові виплати, податкову знижку, оформлятиме субсидію, пенсію, кредит тощо.
Як заповнити довідку про доходи з місця роботи
Особи, які мають статус податкових агентів, зобов’язані на вимогу платника податку надавати йому інформацію про суми:
- виплаченого на його користь доходу;
- застосованих соціальних податкових пільг;
- утриманого податку (пп. «в» п. 176.2 ПК).
У загальному випадку довідка про доходи видається працівникам у довільній формі, оскільки затвердженої її форми законодавство не передбачає. Про форми довідок для окремих випадків — розповімо далі.
Обов’язково довідка про доходи має містити:
- загальну інформацію про фізособу — ПІБ, реєстраційний номер облікової картки, період роботи;
- нарахований оподатковуваний дохід — помісячно і загальну суму;
- розмір і суму податкової соціальної пільги;
- суму нарахованого й утриманого ПДФО;
- суму нарахованого й утриманого військового збору.
Якщо довідку про доходи видаватимете за період до 2015 року включно, зазначте суму нарахованого й утриманого ЄСВ.
СКАЧАТИ БЛАНК ДОВІДКИ ПРО ДОХОДИ
Зразок довідки про доходи
Ми підготували для вас шаблон/приклад довідки про доходи, який можна скачати й адаптувати відповідно до Ваших потреб.
Довідка про доходи: зразок
Довідка про доходи для субсидії та соціальної допомоги
Для оформлення соціальної допомоги (житлової субсидії) дані про доходи працівника Пенсійний фонд України (ПФУ) отримує автоматично з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Реєстр). Порядок призначення субсидії вимагає заповнення лише заяви та декларації.
Довідка про доходи знадобиться працівнику, коли в декларації вказані доходи, інформація про які відсутня в Реєстрі. У цьому разі довідку про доходи видавайте за формою, що затверджена наказом Мінсоцполітики від 27.08.2004 № 192. Ані форма довідки про доходи, ані наказ, яким її затвердили, не містять жодних застережень про те, що видавати її потрібно винятково особам, що перебувають із податковим агентом у трудових відносинах. Тож ніщо не забороняє роботодавцю видати довідку про доходи працівникові за цивільно-правовим договором (ЦПД), у т. ч. колишньому.
У формі довідки про доходи в рядку про форму працевлаштування серед можливих варіантів можете обрати «інше» працевлаштування, під яке цілком підпадає робота за ЦПД. Суми, які виплатили працівникові за ЦПД та які підлягають оподаткуванню ПДФО, відображайте у графі «Інші нарахування, в т. ч. у натуральній формі».
На замітку! Замовник робіт/послуг за ЦПД є податковим агентом для виконавця (пп. 14.1.180 ПК). Податковий агент зобов’язаний утримати ПДФО із суми винагороди за ЦПД під час її нарахування (пп. 168.1.1 ПК).
«Вчіться, розваги нікуди не дінуться», — казали вони. Проте розваги якраз кудись ділися, а навчання завжди з нами. Бо як бухгалтеру без нових знань наодинці з податковими змінами? Вища школа Головбуха — ваш шанс лагідно поєднати підвищення кваліфікації і відпочинок, адже ви самі обираєте час і місце для уроків!
Довідка про доходи для страхових виплат
Якщо фізособа звернулася по довідку про доходи, щоб отримати страхові виплати, видайте її за формою, що передбачає додаток до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266. Зокрема, заповнення довідки про доходи за цією формою потрібно лише коли оформлюєте допомогу:
- з тимчасової непрацездатності;
- у зв’язку з вагітністю та пологами;
- на випадок безробіття.
Приклад довідки про доходи скачайте нижче.
Довідка про доходи пенсіонера
Призначення чи перерахунок пенсії відбувається згідно даним Реєстру. Довідка про заробітну плату подається за період до 30.06.2000 року (за будь які 60 місяців), якщо :
- працівник не набув 60 місяців стажу за період з 01.07.2000 року;
- за бажанням пенсіонера.
Форму цієї довідки знайдете:
- у додатку 5 до Порядку, затвердженого постановою ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, — для звичайних працівників;
- постанові ПФУ від 17.01.2017 № 1-3 — для держслужбовців.
Довідка про доходи для кредиту
Банки видають позики лише тим, хто отримує дохід офіційно. Щоб упевнитися у платоспроможності клієнта й знати рівень його постійного доходу, вони просять клієнтів надати довідку про доходи. У довідках про доходи для банків зазначайте лише реальні зарплати. Форма довідки про доходи — довільна.
Як діяти, коли керівник не має змоги підписати документи, наприклад, перебуває у відпустці, відрядженні, на лікарняному тощо? Із паперовими документами можна знайти рішення. З електронним документообігом та різними КЕП посадових осіб розібратися складніше — виникає багато запитань щодо правомірності поставлених підписів. У статті підкажемо, як передати повноваження підписувати документи на час відсутності керівника та уникнути ризиків
Довідка про доходи для підтвердження місця роботи
На вимогу працівника роботодавець зобов’язаний видати йому довідку про роботу на цьому підприємстві. Підстава — стаття 49 Кодексу законів про працю України (КЗпП) та стаття 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР. Довідка про доходи з місця роботи має наступні реквізити:
- спеціальність, кваліфікація, посада;
- час роботи;
- розмір зарплати.
Форма довідки про доходи для отримання податкової знижки
Завдяки податковій знижці платник податків може повернути частину коштів, які він сплатив за навчання, а точніше, ПДФО у складі цієї суми. Для цього працівнику також знадобиться довідка про доходи. Форма довідки про доходи для отримання податкової знижки чинним законодавством не передбачена, тож заповнюйте її в довільній формі з дотриманням вимог ДПС.
Податківці наполягають, що довідка про доходи для податкової знижки обов’язково має містити:
- суму нарахованого оподатковуваного доходу — помісячно та загальною сумою;
- розмір та суму податкової соціальної пільги;
- суму нарахованого та утриманого податку на доходи фізичних осіб.
Якщо працівник отримував ще й виплати за ЦПД, зазначте їх окремою сумою (окремо від зарплати). Позаяк декларація про майновий стан містить окремий рядок для винагород за ЦПД, і працівнику доведеться його заповнювати. Крім того, до розрахунку податкової знижки беруть тільки зарплатні доходи, без виплат за ЦПД. Якщо працівник отримував ще інші доходи, які зазначали в додатку 4ДФ до Податкового розрахунку, зазначте в довідці про доходи інформацію про них окремо.
За рекомендацією Мінекономіки обчислюйте середню зарплату для визначення критичного статусу за даними Податкового розрахунку. Пояснимо, з яких рядків визначати показники. Також у статті експерта — ситуації, за яких середня зарплата занижується
Довідка про доходи для візи
Даний вид довідки про доходи підтвердить працевлаштування і розмір заробітної плати працівника для отримання ним візи до окремих держав світу.
Затвердженої форми довідки немає, тож можете скористатися нашим готовим зразком.
Довідка про доходи: у який строк видавати працівнику
КЗпП не визначає строку, протягом якого видавати довідки про доходи. Тож керуйтеся статтею 20 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР:
Довідка про доходи: де взяти ФОПу чи самозайнятій особі
Для отримання довідки про доходи платники-єдинники подають до ДПС податкову декларацію. Звернення розглядають та вирішують у термін не більше одного місяця від дня їх надходження. Ті, які не потребують додаткового вивчення, — невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Отже, ФОП-єдинники можуть за письмовою заявою отримати від податкової довідку про доходи за будь-який податковий (звітний) період. Довідку про доходи видають не пізніше п’ятнадцяти днів від дня отримання заяви.
Також можна замовити довідку про доходи онлайн через Електронний кабінет або портал Дія.
Довідка про доходи: Електронний кабінет
Довідка про доходи в Електронному кабінеті платника формується за запитом платника податків, що авторизувався за допомогою електронного підпису. Нижче відеоурок, в якому податківці надають роз’яснення «Довідка про доходи через Електронний кабінет: алгоритм отримання».
Довідка про доходи: Дія
Довідка про доходи через Дію, буде сформована після авторизації у застосунку. Авторизуйтесь та оберіть період за який потрібно сформувати довідку. Надішліть запит та чекайте. Довідка про доходи в Дії формується до 30 хвилин. Після перевірки даних ви отримаєте сповіщення про готовність документа. Скачайте довідку в розділі «Документи».