Оформлення результатів інвентаризації каси

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Як оформити результати проведеної інвентаризації каси?

Після завершення інвентаризації складається акт про результати інвентаризації наявних коштів за формою, наведеною в додатку 7 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 (далі — Положення № 637), та Інвентаризаційний опис цінностей і бланків суворої звітності. У випадку руху цінностей під час інвентаризації на останній сторінці форми передбачено вільні рядки для запису останніх номерів документів.

Акт про результати інвентаризації наявних коштів 2019

Акт підписується членами інвентаризаційної комісії та матеріально відповідальною особою. В акті зазначаються результати інвентаризації — суми нестачі або надлишку. Акт складається у двох примірниках: 1-й — для бухгалтерії, 2-й — для матеріально відповідальної особи; а в разі зміни матеріально відповідальної особи — у трьох примірниках (п. 4.10 Положення № 637).

Дані про фактичну наявність в касі інших цінностей (бланків суворого обліку або цінних паперів) заносять у відповідний інвентаризаційний документ.

Облік надлишку та нестач готівки

Готівка, виявлена в касі, що не підтверджена касовими документами, є надлишком, який оприбутковується в касі та зараховується в дохід підприємства. У бухгалтерському обліку сума надлишку відображається за дебетом субрахунку 301 «Каса в національній валюті» (або субрахунку 302 «Каса в іноземній валюті») у кореспонденції з субрахунком 718 «Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів»).

У податковому обліку сума виявленого під час інвентаризації надлишку готівки відповідає визначенню доходу підпунктом 14.1.56 Податкового кодексу України (ПК), тому згідно з підпунктом 135.5.15 та пунктом 137.16 ПК включається до складу інших доходів на дату виявлення надлишку.

Суми нестачі готівки в касі списуються за дебетом субрахунку 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» у кореспонденції з кредитом субрахунків 301 або 302. Одночасно, до встановлення винної особи, суми нестачі відображаються на позабалансовому рахунку 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей». У разі встановлення особи, винної у нестачі коштів, в обліку на суму нестачі визнається дохід, який відображається за дебетом субрахунку 375 «Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків» з кредитом субрахунку 716 «Відшкодування раніше списаних активів». Сума нестачі списується із позабалансового рахунку 072.

У податковому обліку суми нестач не включаються до складу доходів (пп. 136.1.5 ПК) та до складу витрат.

Відображення в обліку результатів інвентаризації каси.

За результатами інвентаризації каси виявлено нестачу у сумі 220 грн. (акт № 10).

Суму нестачі відшкодовує матеріально відповідальна особа.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Списано нестачу коштів на матеріально відповідальну особу

375

716

220

2

Утримано нестачу коштів із заробітної плати матеріально відповідальної особи

661

375

220

3

Внесено суму нестачі до каси

301

375

220


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді