Платники ПДВ мусять перераховувати кошти з власного рахунку в банку на свої електронні ПДВ-рахунки у Казначействі не лише для того, аби сплати до бюджету нарахований у звітному періоді податок. Поповнювати електронний рахунок доводиться й тоді, коли на ньому рахунку недостатньо коштів реєстраційного ліміту для реєстрації податкових накладних чи розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).
Такі кошти зараховують на електронний рахунок лише для збільшення реєстраційної суми ПДВ, щоб отримати право зареєструвати податкову накладну. Вони залишаються на електронному рахунку, а якщо після перерахування Казначейством податкових забов’язань з ПДВ, задекларованих платником у декларації за звітний період залишились кошти, платник може повернути їх на свій банківський рахунок.
Умови повернення коштів платникові
Повернути свої кошти з електронного ПДВ-рахунку на поточний рахунок у банку не так просто. Для цього потрібно дотримуватись певних умов, прописаних у пунктах 200-1.5, 200-1.6 Податкового кодексу України (ПК) та у пункті 21 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 16.10.2014 № 569.
Умова 1. Залишок коштів на електронному ПДВ-рахунку на дату подання декларації з ПДВ має перевищувати задекларовану суму податкових зобов’язань з ПДВ та суму податкового боргу з ПДВ (за його наявності).
Умова 2. Сума ПДВ, зазначена у податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих в ЄРПН, не може бути більшою за суму податкових зобов’язань, відображених у декларації з ПДВ за цей звітний період. Тобто у формулі обчислення реєстраційного ліміту (∑Накл), наведеній у пункті 200-1.3 ПК, не має бути показника ∑Перевищ.
Увага: якщо загальна сума ПДВ у зареєстрованих у ЄРПН протягом звітного періоду податкових накладних перевищить задекларовану суму податкових зобов’язань, зайві кошти з електронного ПДВ-рахунку платник не отримає.
Умова 3. На суму ПДВ, яка підлягає перерахуванню на поточний рахунок платника, зменшується показник формули ∑ПопРах, а значить зменшується і реєстраційний ліміт. Тож може статися, що уже завтра для того, щоб зареєструвати нову податкову накладну в ЄРПН, доведеться ці самі кошти знову перерахувати з поточного банківського рахунку на електронний ПДВ-рахунок.
Крім того, кошти можуть перерахувати на поточний рахунок платника ще за однієї додаткової умови: якщо зменшення загальної суми поповнення електронного рахунку (∑ПопРах) не спричинить виникнення від’ємного значення реєстраційного ліміту.
Умова 4. Кошти повертають за заявою платника ПДВ, яку той подає до податкового органу у складі податкової звітності з ПДВ.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"