Стаття 177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755 - VI(далі - ПК) визначає порядок оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців (далі - ФОП) на загальній системі оподаткування.
Нарахування амортизації ФОПами
Об'єктом оподаткування, відповідно до пункту 177.2 ПК, є чистий оподатковуваний дохід. Чистий оподатковуваний дохід - це різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і витратами, що підтверджені документально та пов'язані з господарською діяльністю такої ФОП.
Пунктом 177.4 ПК визначено перелік витрат, що безпосередньо пов'язані з отриманням доходів ФОП від проведення господарської діяльності на загальній системі оподаткування.
Втрата первинних документів через руйнування офісу
ФОП, що знаходяться на загальній системі оподаткування, відповідно до підпункту 177.4.6 ПК мають право (за власним бажанням) до складу витрат, що пов'язані з проведенням їх господарської діяльності, включати амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому амортизації підлягають:
- витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів;
- витрати на самостійне виготовлення основних засобів;
Повністю включаються до складу витрат звітного періоду та не підлягають амортизації витрати на:
- проведення ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних засобів:
- ліквідацію основнихзасобів (у частині залишкової вартості).
Не підлягають амортизації такі основні засоби подвійного призначення:
- земельні ділянки;
- об'єкти житлової нерухомості;
- легкові та вантажні автомобілі.
Ні дня без ТМЦ: як оприбутковувати
Підпунктом 14.1 138 ПК визначено, що основні засоби це - матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 6000 грн., невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 6000 грн. і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).
Для розрахунку амортизації основних засобів та нематеріальних активів застосовується прямолінійний метод нарахування амортизації. За цим методом річна сума амортизації визначаєтся шляхом ділення первісної вартості об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, яка амортизується на строк корисного використання об'єкта основних засобів та нематеріальних активів (пп. 177.4.7 ПК).
Відповідно до підпункту 177.4.8 ПК облік вартості, яка амортизується, ведеться за кожним об'єктом.
Амортизація, згідно до підпункту 177.4.9 ПК, нараховується пртягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, що самостійно установлюються фізичною особою, але не менше мінімально допустимого строку корисного використання об'єкта основних засобів та нематеріальних активів:
- група 1 - капітальні витрати на поліпшення земель, не пов'язані з будівництвом - 15 років;
- група 2 - будівлі, споруди, передавальні пристрої - 10 років;
- група 3 - машини, обладнання, тварини, багаторічні насадження та інше - 5 років;
- група 4 - нематеріальні активи - відповідно до правовстановлюючого документа, але не менш, як два роки.
Виключно на об'єкти основних засобів та нематеріальних активів, витрати на придбання чи самостійне виготовлення яких документально підтверджені поширюється дія підпункту 177.4.9 ПК.
ОСНОВНІ ЗАСОБИ: проблемні питання та їх розв’язок
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"