Як облікувати та оподатковувати витрати на корпоратив

10 листопада — Міжнародний день бухгалтерії. З чим вас, шановні колеги, і вітаємо! Незалежно від того, вдалося вам відзначити цей день корпоративно чи ні, скоро будуть інші свята, і бухгалтерам доведеться якось впорядковувати відповідні витрати. Тож полегшимо вам життя й розкажемо, як зробити це простіше й вигідніше

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включають дохід, отриманий як додаткове благо, зокрема, у вигляді вартості використання майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку (абз. «а» та «б» пп. 164.2.17 Податкового кодексу України; ПК).

Витрати на проведення корпоративу ▶️

ПДФО та військовий збір при оплаті корпоративу

Доходи фізичних осіб, у т. ч. одержані у вигляді додаткового блага, оподатковують, лише коли їх одержав конкретний платник податку. Тобто якщо можна встановити (за документами), хто, чим і в якому розмірі скористався.

З огляду на це вартість святкового вечора (бенкету, корпоративу), що підприємство організовує для своїх працівників і гостей, не включають до складу загального місячного оподатковуваного доходу цих фізосіб, тобто не оподатковують ПДФО і військовим збором. Такої думки дотримуються і податківці (ЗІР, категорія 103.02).

Водночас не становить труднощів ідентифікувати осіб, які проживають за рахунок підприємства у готелі. Адже готелі ведуть облік постояльців, зазначаючи у первинних документах їх дані.

Отож, вартість оплачених послуг готелю, де проживатимуть гості, оподатковують ПДФО (18%) та військовим збором (1,5%). До ПДФО застосовують натуральний коефіцієнт, який за ставки податку 18% дорівнює 1,2195. Адже додаткове благо надано фізособі у негрошовій формі (п. 164.5 ПК).

Надаючи додаткове благо нерезидентові, коли можна ідентифікувати одержувача (зокрема оплачене проживання у готелі), підприємство є податковим агентом нерезидента щодо такого доходу. Як податковий агент підприємство утримує податок із суми такого доходу (пп. 168.1.1 ПК).

Втрата первинних документів через руйнування офісу

ЄСВ при оплаті корпоративу

Вартість корпоративу не оподатковують ЄСВ. Адже такий дохід не належить до заробітної плати й інших компенсаційних виплат. До того ж, він не персоніфікований. Оплата вартості проживання партнерів у готелі також за своєю суттю не є зарплатною виплатою. Отже, об’єкта оподаткування ЄСВ також немає.

ПДВ при оплаті корпоративу

Оскільки підприємство — неплатник ПДВ, податкових зобов’язань з ПДВ у нього взагалі не виникає, у т. ч. за безоплатного постачання послуг. Для такого підприємства неважливо, чи можна класифікувати захід як господарську діяльність.

Якщо платник ПДВ безоплатно передає товари чи надає послуги, то виникає об’єкт оподаткування ПДВ (п. 185.1 Податкового кодексу України; ПК). Адже такі операції прирівняні до постачання товарів або послуг (пп. 14.1.185, 14.1.191 ПК).

Зауважимо, що у нашій ситуації не вдасться застосувати загальну базу оподаткування у вигляді договірної вартості, позаяк така вартість буде нульовою. Відповідно, потрібно орієнтуватися на нижній поріг для розрахунку бази оподаткування з ПДВ: ціну придбання або звичайну ціну (п. 188.1 ПК).

Первинні документи, облік і податок на прибуток при оплаті корпоративу

Для організації та проведення корпоративного заходу підприємство має підготувати наказ керівника про проведення заходу, кошторис витрат, звіт про фактичні витрати тощо. У кошторисі зазначають, закрема, планові статті витрат і їх суми. Відповідно, у звіті про фактичні витрати — підтвердні документи щодо витрат, понесених на організацію і проведення заходу.

На дату первинних документів, що підтверджують факт проведення заходу, платник списує понесені витрати на рахунки:

  • 92 «Адміністративні витрати» — корпоративний захід з нагоди річниці компанії, що має лише представницький характер;
  • 93 «Витрати на збут» — корпоративний захід має рекламну мету;
  • 949 «Інші витрати операційної діяльності» — корпоративний захід організовано з іншою метою.

Витрати на корпоратив, відображені в бухобліку на підставі первинних документів, впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток через бухфінрезультат. Тут неважливо, у який спосіб підприємство задокументувало проведення корпоративу. Адже об’єктом оподаткування податком на прибуток є бухгалтерський фінрезультат, скоригований на різниці.

Водночас ПК не вимагає коригувати фінрезультат до оподаткування через визнання у бухгалтерському обліку негосподарських витрат. Для застосування різниць у разі проведення корпоративу має значення лише статус контрагентів, у яких підприємство придбаває товари чи отримує послуги для його проведення. До прикладу, в разі оренди приміщення для проведення корпоративу у неприбуткової організації, підприємство збільшує фінрезультат до оподаткування на 30% вартості послуг з такої оренди (пп. 140.5.4 ПК).


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Безплатний вебінар для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді