⚡️ ЯКІ ТОВАРИ, РОБОТИ, ПОСЛУГИ ВІДНЕСЛИ ДО «КОРОНАВІРУСНИХ» ⚡️
Щоб не наразитися на санкції від податківців, терміново зробіть для списання викрадених активів у КНП 3 кроки.
Крок 1. Зафіксуйте крадіжку
Коли виявили крадіжку в медзакладі, насамперед зверніться до поліції із заявою. Упродовж 24 годин після того, як подали заяву про крадіжку, слідчий або прокурор внесе відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) (ч. 1 ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України; КПК). Саме з цього моменту розпочнеться досудове розслідування (ч. 2 ст. 214 КПК).
Під час досудового розслідування заклад як потерпілий має право, зокрема, отримати від органу поліції документ із підтвердженням, що заяву прийняли та зареєстрували (ч. 2 ст. 56 КПК). Відомості з ЄРДР вам нададуть у вигляді витягу в порядку, встановленому КПК. Форму витягу наведено в додатку 6 до Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генеральної прокуратури України від 06.04.2016 № 139 (п. 1 гл. 4 розд. І цього Положення).
Отже, отримайте в поліції витяг із ЄРДР.
Зразок Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань
Окрім того, в день, коли виявили факт крадіжки, обов’язково проведіть інвентаризацію (п. 7 розд. І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879). Обсяг інвентаризації визначає керівник закладу.
Податківці роз’яснюють, що «…факт викрадення товарів підтверджуватимуть інвентаризаційні документи й документ з органу поліції (довідка, лист, акт тощо), на підставі яких операцію з викрадення відображають в обліку» (лист ДФС від 28.10.2016 № 23461/6/99-99-15-03-02-15).
Тобто саме інвентаризаційні документи і витяг із ЄРДР підтвердять факт крадіжки майна.
Медзаклади, що надають платні послуги та мають справу з готівкою, зобов’язані розробити порядок оприбуткування готівки в касі. За порушення порядку готівкових розрахунків посадовим особам і ФОП «світить» штраф. Розробіть дієвий індивідуальний нормативний акт за інструкціями та зразками від журналу «Головбух: Медицина».
Крок 2. Нарахуйте ПДВ
Щоб правильно нарахувати ПДВ, скористайтеся роз’ясненнями податківців.
Чи вважають ліквідацію викраденого майна операцією постачання?
Чи нараховувати умовний ПДВ?
Коли складати податкову накладну?
Чи нараховувати ПДВ на компенсацію від винної особи?
Крок 3. Спишіть майно з балансу
Викрадені основні засоби (ОЗ) або МНМА потрібно списати. Для цього спишіть накопичену амортизацію проведенням: Д-т 131 «Знос основних засобів» або 132 «Знос інших необоротних матеріальних активів» — К-т 10 «Основні засоби» або 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи». Балансову вартість ОЗ або МНМА включіть до витрат звітного періоду (Д-т 976 «Списання необоротних активів»). Такі витрати має компенсувати винна особа, якщо її встановлять. Суму збитків визначте на підставі акта незалежної оцінки (п. 2 Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженого постановою КМУ від 22.01.1996 № 116).
Якщо не встановили особу, винну у крадіжці, суму нестачі відобразіть на позабалансовому субрахунку 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей». Коли винуватця знайдуть і він відшкодує збитки, зробіть проведення: Д‑т 375 «Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків» — К-т 716 «Відшкодування раніше списаних активів» — у сумі, що відшкодував винуватець.
Ситуацію, коли винуватець відшкодовує не лише збитки в розмірі балансової вартості ОЗ, а й ПДВ, розглянемо на Прикладі.