Як класифікувати, облікувати та оподаткувати малоцінку в медзакладі
МНМА та ОЗ: що є що у бухгалтерському обліку
Нормативні документи, зокрема НП(С)БО, не визначають прямо, що таке малоцінні необоротні матеріальні активи (МНМА) та малоцінні швидкозношувані предмети (МШП). Натомість вони містять визначення більш широких понять — «основні засоби» та «запаси». Однак на основі НП(С)БО 7 «Основні засоби» можна зробити висновок, що МНМА — це матеріальні активи, які мають:
- тривалий строк використання (корисної експлуатації) — понад рік;
- малу вартість — нижче межі, понад яку активи визнають «повноцінними» основними засобами (ОЗ).
МНМА є частиною основних засобів. Про це свідчить і класифікація ОЗ п. 5 НП(С)БО 7 і той факт, що вони розміщуються у Звіті про фінансовий стан (балансі) в одному рядку «Основні засоби» (ряд. 1010). По суті, МНМА — це маловартісний ОЗ.
Новий порядок отримання та обліку гуманітарної допомоги для КНП
МНМА та ОЗ в КНП: вартісна межа
Вартісна межа ОЗ визначається підприємством самостійно — в наказі про облікову політику підприємства. Не винятком є й КНП. Більшість при цьому орієнтуються на податкове законодавство, а тому встановлюють вартісну межу МНМА рівною 20000 грн (пп. 14.1.138 Податкового кодексу України, далі — ПК). До 23 травня 2020 року податкова межа була менша — 6000 грн. Однак для медзакладу-КНП податкова вартісна межа не актуальна, оскільки він не є платником податку на прибуток. Отже, для медзакладу-КНП вартісна межа може бути будь-яка.
Якщо вартісна межа МНМА/ОЗ зросла, то «заднім числом» збільшувати склад МНМА не потрібно. Нову межа розділення застосовується лише до новопридбаних ОЗ і МНМА. Необхідною умовою є внесення змін до облікової політики.
Чи входить до вартісної межі ПДВ
Ні, якщо медзаклад-КНП є платником ПДВ. Платники ПДВ під час розмежування ОЗ та МНМА з вартісною межею співставляють вартість таких об’єктів без ПДВ. Наприклад, медзаклад — платник ПДВ придбав ноутбук за 24000 грн (у т. ч. ПДВ). Вартісна межа таких ОЗ — 20000 грн. Попри вартість придбання 24000 грн, ноутбук буде належати до МНМА, оскільки:
- очікуваний строк використання об’єкта перевищує рік;
- первісна вартість без ПДВ становить якраз 20000 грн (=24000 × 5/6).
Однак, якщо медзаклад-КНП не є платником ПДВ, то тоді ПДВ входить у первісну вартість придбаних об’єктів, а тому віднімати ПДВ не потрібно.
Практичні аспекти забезпечення інклюзивності й безбар’єрності в медичному закладі + Зразки обліку облаштування приміщень для різних категорій відвідувачів
МНМА та ОЗ в КНП: яка вартісна межа краща
Для того, щоб зрозуміти, яку вартісну межу встановити в наказі про облікову політику, треба спочатку з’ясувати, на що вона впливає в обліку. Насамперед це можливості амортизації. МНМА можна амортизувати значно швидше, ніж ОЗ. Так, амортизація МНМА можете нараховуватися одним із двох методів:
- 50/50% — у першому місяці використання амортизація складає 50% вартості об’єкта, а у місяці списання — решта 50%;
- 100% — вже в першому місяці нараховується одразу амортизація одразу в розмірі 100% вартості об’єкта.
В обох методах не потрібно визначати ні строк корисного використання, ні ліквідаційну вартість. Отже, амортизація МНМП набагато простіша у порівнянні з такою для ОЗ. Метод «100%» — це найшвидший варіант амортизації. З точки зору швидкості амортизації більша вартісна межа краща, ніж менша, адже тоді більша кількість обʼєктів ОЗ може бути швидко амортизована.
Також для МНМА можна не вести їхній інвентарний облік. Замість інвентарних номерів можуть використовуватися номенклатурні, які проставляються на групу однакових об’єктів, а не індивідуально на кожний. Тоді кілька подібних об’єктів МНМА мають одинакові номери. Однак можна присвоїти кожному об’єкту МНМА і власний інвентарний, тобто індивідуальний, пооб’єктний облік.
МНМА та МШП в КНП: що є що
МШП — це предмети багаторазового використання зі строком служби менше року, які не змінюють упродовж експлуатації свого функціонального призначення та форми. Такі активи придбавають для власного використання. МШП не призначені для подальшого продажу. Попри «малоцінність» за назвою, вартість цих об’єктів взагалі не є критерієм їхнього визначення. Головним критерієм є очікуваний строк використання, який становить для:
- МНМА — більше року;
- МШП — не більше року, тобто кілька місяців.
Певні одноразові об’єкти — шприци, марлі, бинти — взагалі краще обліковувати у складі:
- сировини і матеріалів (субрахунок 201);
- або інших матеріалів (субрахунок 209).
Увага: якщо об’єкт швидкозношуваний, не підлягає відновленню — це все МШП. Якщо об’єкт може використовуватися тривалий час у кілька років, але за вартістю «не дотягує» до ОЗ — це МНМА.
МНМА та МШП обліковуються окремо один від одного:
- МНМА — як інші необоротні матеріальні активи (субрахунок 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи»). У Звіті про фінансовий стан (балансі) МНМА відображаються у сумі з ОЗ, тобто в одному рядку 1010, оскільки є частиною ОЗ. Облік ведеться за правилами НП(С)БО 7;
- МШП — у складі запасів (рахунок 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети»). У Звіті про фінансовий стан (балансі) МШП відображаються сумарно в одному рядку 1100 з запасами (виробничими запасами), оскільки є їхньою частиною. Облік МШП ведеться за правилами НП(С)БО 9 «Запаси» та Методичних рекомендацій з обліку запасів, які затверджені наказом Мінфіну від 10.01.2007 № 2.
Увага: МНМА — це частина ОЗ, а МШП — це частина запасів.
Нормативна база не містить вичерпного переліку офісних об’єктів МШП та МНМА. Дещо можна знайти в Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, яка затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291. З урахуванням її положень маємо:
- МНМА — спецінструменти і спецпристосування, сценічно-постановочні предмети, вартість яких погашається нарахуванням зносу за встановленою підприємством ставкою (нормою) з урахуванням очікуваного способу використання таких об’єктів та інші предмети за умови, що їхня вартість нижча за вартісну межу МНМА/ОЗ.У медзакладі, наприклад, це може бути ноутбук, принтер, сканер, стілець, стіл, багаторазові картриджі для принтерів, шафа, масажер, апарат для ультразвукової чистки обличчя, дистилятор тощо;
- МШП — інструменти, господарський інвентар, спецоснащення, спецодяг тощо. У медзакладі це ще можуть бути комплекти індивідуального захисту тощо. Вартість об’єктів, які відносяться до МШП, не має значення взагалі.
Додатково орієнтовні переліки МШП та МНМА можна знайти в матеріалі Офісні МШП і МНМА: в чому різниця і як обліковувати.
Усі підприємства зобов’язані мати справні засоби пожежогасіння. Як їх обліковувати, чи є податковий кредит із ПДВ за придбаними вогнегасниками, підкаже експерт
Об’єкти спірної класифікації МНМА КНП
Є активи, які класифікувати складно. Скажімо, флеш-пам’ять і калькулятори можна віднести і до МНМА (субрахунок 112), і до МШП (рахунок 22), а одноразові картриджі до принтера й офісний папір можна обліковувати ще й як інші матеріали на субрахунку 209.
Якщо є вагання у виборі між МШП та МНМА, то відповіді на чотири питання, які наведені нижче, можуть підштовхнути до правильних висновків.
1. Який строк використання буде насправді? Враховуйте, скільки відповідний об’єкт здатен прослужити на практиці, а не максимально можливий термін. Дрібна канцелярія, як-от олівці, ручки, степлери тощо, швидко ламаються й часто губляться. Недовгий вік мають й електричні лампочки, скляний посуд, електрочайники. Тож усі їх можна вважати МШП, незалежно від фізичних якостей.
2. Чи є об’єкт настільки цінним, щоб заводити на нього інвентарну картку? Наприклад, швабра може прослужити десятки років, але якщо обліковувати швабру як МНМА, то доведеться ставити на неї інвентарний номер і заводити інвентарну картку. А це обтяжливо й недоречно.
3. Чи є вартість об’єкта такою істотною, щоб постійно «висіти» у бухгалтерському балансі? МНМА у своїй первісній вартості навіть після повної амортизації залишаються рядка «Основні засоби (первісна вартість)» Звіту про фінансовий стан (балансу). Натомість МШП списуються одразу при передачі в експлуатацію. Для прикладу можна взяти бухгалтерський калькулятор. Він може прослужити й 10 років. Однак вартість його незначна і не впливає істотно на показники фінансової звітності. Отже, калькулятори краще обліковувати як МШП.
4. Яка мета використання об’єкта? Такі об’єкти як мило, миючі засоби, папір, тонер, картриджі, на перший погляд, логічно зарахувати до витратних матеріалів у складі виробничих запасів (субрахунки 201 та 209), оскільки вони швидко й легко змінюють фізичну форму та витрачаються. Однак медзаклад не є промисловим підприємством, що заробляє, скажімо, миттям машин чи друкарством. Тож ці об’єкти не належать до ключових матеріальних затрат у собівартості медичних послуг. Через це нелогічно розглядати папір, мило, тонер тощо як виробничі запаси. Рахунок 22 «МШП» може буде кращим для них. Як би там не було, але у Звіті про фінансовий стан (балансі) вони все одно потрапляють у запаси, тому показники фінансової звітності не спотворюються.
При пошуку рішення краще дослухатися до власної професійної думки та враховувати «облікові традиції» установи, які вже склалися. Наприклад, одна з інструкцій для бюджетних установ рекомендувала обліковувати флешки як МШП. Чому б медзакладам, що «пам’ятають» бюджетне минуле, не дотримуватися цього правила? До того ж щодо флешок працює та сама логіка, як у прикладі з калькулятором — вони за вартістю на стільки незначимі, що їх недоцільно відносити до МНМА, аби вони «висіли» роками в рядку основних засобів Звіту про фінансовий стан (балансу).
Вирішення всіх спірних питань можна закріпити в наказі про облікову політику, наприклад, зробивши в ньому перелік МНМА та МШП медзакладу.
Увага: різниця МНМА / МШП / ОЗ / матеріали інколи буває досить відносною. Головне тут бути послідовним, тобто дотримуватися одного підходу щодо однакових об’єктів з року в рік.
Бухгалтерський облік малоцінки медзакладу
Як відображати у бухгалтерському обліку придбання малоцінки для медзакладу, унаочнимо на прикладах.
Приклад 1. Облік МНМА та МШП виробничого призначення
Медзаклад — платник ПДВ придбав для бухгалтерії:
- канцтовари (діркопробивач і степлер) — вартістю 240 грн, у т. ч. ПДВ — 40 грн;
- жорсткий диск (накопичувач) для комп’ютера — вартістю 3600 грн, у т. ч. ПДВ — 600 грн.
Витрати на доставку жорсткого диску становлять 96 грн, у т. ч. ПДВ — 16 грн.
Вартісна межа основних засобів / МНМА — 20000 грн.
Канцтовари бухгалтер зарахував до МШП, оскільки вони призначені для багаторазового використання, але не є значимими для обліку.
Жорсткий диск бухгалтер визнав як МНМА, а витрати на доставку відніс до його первісної вартості відповідно до п. 8 НП(С)БО 7. Метод амортизації МНМА за наказом про облікову політику — 100%.
Новий випуск «Лайфхаків» допоможе КНП правомірно організувати пункт незламності без ризиків для неприбуткового статусу. До облаштування пунктів зазвичай долучаються благодійники та ОМС. Облікуємо безоплатні надходження та підкажемо, як одночасно використати їх ів госпдіяльності КНП
Бухгалтерські проведення до прикладу:
БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК МНМА ТА МШП ВИРОБНИЧОГО ПРИЗНАЧЕННЯ | ||||
№ з/п | Зміст господарської операції | Дт | Кт | Сума, |
1 | оприбуткували канцтовари | 22 | 631 | 200 |
2 | відобразили право на податковий кредит | 6442 | 631 | 40 |
3 | нарахували податковий кредит із ПДВ за зареєстрованою в ЄРПН податковою накладною | 641/пдв | 6442 | 40 |
4 | сплатили вартість канцтоварів | 631 | 311 | 240 |
5 | передали канцтовари у використання | 92 | 22 | 200 |
6 | оприбуткували жорсткий диск | 153 | 631 | 3000 |
7 | відобразили право на податковий кредит | 6442 | 631 | 600 |
8 | нарахували податковий кредит із ПДВ за зареєстрованою в ЄРПН податковою накладною | 641/пдв | 6442 | 600 |
9 | відобразили витрати на доставку жорсткого диску | 153 | 631 | 80 |
10 | відобразили право на податковий кредит за витратами на доставку | 6442 | 631 | 16 |
11 | нарахували податковий кредит із ПДВ за зареєстрованою в ЄРПН податковою накладною | 641/пдв | 6442 | 16 |
12 | сплатили вартість жорсткого диску | 631 | 311 | 3600 |
13 | сплатили доставку | 631 | 311 | 96 |
14 | передали вінчестер в експлуатацію | 112 | 153 | 3080 |
15 | нарахували амортизацію жорсткого диску у розмірі 100% його вартості | 92 | 132 | 3080 |
16 | адміністративні витрати віднесені на фінансовий результат операційної діяльності | 791 | 92 | 3280 |
Приклад 2. Облік МНМА та МШП невиробничого призначення
Для директора КНП придбали сканер вартістю 5400 грн, у т. ч. ПДВ — 900 грн, а також флеш-пам’ять для фотоапарата вартістю 1200 грн, у т .ч. ПДВ — 200 грн. Вартісна межа для ОЗ — 20000 грн. Метод амортизації МНМА — 100%. Фотоапарат перебуває на обліку як невиробничий основний засіб. Флеш-пам’ять бухгалтер визнав невиробничим МШП, а сканер — виробничим МНМА.
Віднесення флеш-пам’яті до невиробничих активів означає потребу нарахувати податкове зобов’язання з ПДВ у сумі податкового кредиту за цією флеш-пам’яттю (підстава — пп. «г» п. 198.5 ПК). Бухгалтерські проведення до прикладу:
БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК МНМА та МШП НЕВИРОБНИЧОГО ПРИЗНАЧЕННЯ | ||||
№ з/п | Зміст господарської операції | Дт | Кт | Сума, |
1 | оприбуткували флеш-пам’ять | 22 | 631 | 1000 |
2 | відобразили право на податковий кредит | 6442 | 631 | 200 |
3 | нарахували податковий кредит із ПДВ за зареєстрованою в ЄРПН податковою накладною | 641/пдв | 6442 | 200 |
4 | нарахували компенсуюче податкове зобов’язання з ПДВ за зареєстрованою податковою накладною | 643 | 641/пдв | 200 |
5 | включили суму нарахованого ПДВ до первісної вартості флеш-пам’яті | 22 | 643 | 200 |
6 | передали флеш-пам’ять у використання | 949 | 22 | 1200 |
7 | сплатили вартість флеш-пам’яті | 631 | 311 | 1200 |
8 | оприбуткували сканер | 153 | 631 | 4500 |
9 | відобразили право на податковий кредит | 6442 | 631 | 900 |
10 | нарахували податковий кредит із ПДВ за зареєстрованою в ЄРПН податковою накладною | 641/пдв | 6442 | 900 |
11 | передали сканер в експлуатацію | 112 | 153 | 4500 |
12 | нарахували амортизацію сканера | 92 | 132 | 4500 |
13 | сплатили вартість сканера | 631 | 311 | 5400 |
14 | інші операційні витрати віднесені на фінансовий результат операційної діяльності | 791 | 949 | 1200 |
15 | адміністративні витрати віднесені на фінансовий результат операційної діяльності | 791 | 92 | 4500 |
Податковий облік офісної малоцінки медзакладу
Податок на прибуток. Медзаклади є переважно неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбутківців у ДПС, тож податок на прибуток не сплачують. Через це й податкові правила обліку МНМА та ОЗ для них не актуальні.
ПДВ. Якщо ваш медзаклад-платник ПДВ, під час оподаткування операцій із придбання МШП та МНМА візьміть до уваги їхнє подальше використання — у господарській чи негосподарській діяльності.
Якщо використання не можна пов’язати з господарською діяльністю медзакладу — нараховується компенсуюче податкове зобов’язання з ПДВ (пп. «г» п. 198.5 ПК).
Яка офісна малоцінка може спричинити цю проблему? Та сама флешка для фотоапарата директора КНП, а також різні приємні дрібнички та елементи декору, як-от банки для чаю/кави чи глобус на столі в керівника. Звичайно, можна спробувати обґрунтувати господарське призначення цих предметів у наказі про їхню експлуатацію, але зазвичай обсяг зумовлених ними витрат не вартий суперечок із податківцями.
Увага: невиробниче використання об’єкта призводить до необхідності нарахувати ПДВ у сумі раніше визнаного за ним податкового кредиту. Такий ПДВ називають «компенсуючим».
Ще одна проблемна з погляду ПДВ малоцінка — засоби для прибирання та гігієни: побутова хімія, серветки, туалетний папір, пакети для сміття, мило. З ними теж не пощастило. Не нараховувати компенсуюче зобов’язання з ПДВ можна, лише якщо їхня вартість входить до складу вартості товарів/послуг, операції з яких є об’єктом оподаткування (лист ДФС від 05.05.2017 № 77/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). Для цього потрібна калькуляція послуг, але такі речі в ній, як правило, не виокремлюють, тож обґрунтувати призначення цих МШП для господарської/виробничої діяльності складно.
Аби нарахувати компенсуюче податкове зобов’язання з ПДВ для невиробничої малоцінки, складається зведена податкову накладну на умовне постачання не пізніше останнього дня звітного періоду та реєструється в ЄРПН впродовж 20 к. днів після закінчення такого місяця.
База оподаткування при цьому не може бути нижчою за ціну придбання негосподарської малоцінки в інших постачальників. Як правило, ПДВ нараховують у сумі отриманого раніше за таким об’єктом податкового кредиту.