Як агропідприємству оминути штрафів від Держпраці у 2025 році
Держпраці затвердила Річний план заходів держнагляду (контролю) на 2025 рік. До нього включили 18 747 суб’єктів господарювання.
Органи контролю зобов’язані затверджувати річні плани перевірок не пізніше ніж 1 грудня року, що передує плановому (ч. 1 ст. 5 Закону № 877). На період воєнного стану цього обов’язку не скасовували. Проте ще на початку 2022 року Постановою № 303 уряд припинив планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) на період воєнного стану.
Мораторій діє на планові перевірки Держпраці, адже винятків для сфери трудових відносин не робили.
Які підстави провести позапланову перевірку
Коли відновлять планові перевірки Держпраці для агропідприємств
Планові перевірки відновлять із дати, коли уряд скасує мораторій на них або Верховна Рада ухвалить законодавчі зміни, якими відновить проведення планових перевірок з питань додержання законодавства про працю. Тоді Держпраці зможе розпочати планові перевірки, що їх визначила в Плані на 2025 рік. Це стосуватиметься перевірок, початок проведення яких припадає на дату, коли перевірки відновлять.
Які розміри трудових штрафів для агропідприємств
Воєнний стан не скасовує відповідальності роботодавців за порушення законодавства про працю (ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України; КЗпП). Розміри штрафів визначають кратно до мінімальної зарплати.
Штрафи за порушення законодавства про працю у 2025 році
У період дії воєнного стану Держпраці та її територіальні органи не штрафують роботодавців, якщо вони в повному обсязі та у встановлені строки виконали припис про усунення порушень, виявлених під час перевірки (ч. 3 ст. 16 Закону № 2136). Це стосується всіх штрафів, перелічених у статті 265 КЗпП.
Якщо не погоджуєтеся з приписом інспектора праці, маєте 10 календарних днів, аби оскаржити його в судовому порядку (ч. 3 ст. 13 Закону № 2136).
Посадових осіб роботодавця також можуть притягнути до адміністративної відповідальності за статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КпАП). Послаблень щодо цього виду відповідальності для роботодавців під час дії воєнного стану немає.
У статті 41 КпАП переважно продубльовані види порушень законодавства про працю зі статті 265 КЗпП, але розміри штрафів значно менші.
Протоколи про адміністративні правопорушення складають інспектори праці (п. 1 ч. 1 ст. 255 КпАП). Їх передають до суду, який вирішує, чи притягувати посадових осіб до відповідальності.