Трудові пільги для учасника бойових дій
Коло осіб, які належать до учасників бойових дій (УБД), визначене в статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі — Закон № 3551). Пільги УБД містить стаття 12 Закону № 3551. Проте й в інших законах України передбачені додаткові пільги, компенсації та гарантії УБД. Виокремимо з-поміж них ті, що їх має виконати або якими може скористатися роботодавець.
🔥 Виправлення помилок у Податковому розрахунку
Підтвердження статусу учасника бойових дій
Учасники бойових дій належать до ветеранів війни (ст. 4 Закону № 3551). Щоб отримувати пільги, гарантії та компенсації, УБД має надати один з документів, що підтверджує його статус.
Паперове посвідчення учасника бойових дій
УБД видають посвідчення з написом «Посвідчення учасника бойових дій». Його зразок знайдете в додатку 2 до Постанови № 302.
Е-посвідчення ветерана
Електронне посвідчення ветерана також підтверджує статус УБД (ст. 18 Закону № 3551). Воно містить відомості про особу разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-код, штрих-код, цифровий код), за яким можна перейти на відповідний підтвердний запис у Єдиному державному реєстрі ветеранів війни (далі — Реєстр).
Невід’ємна частина е-посвідчення ветерана — відцифрований образ обличчя. Він міститься в Реєстрі або відображається в е-паспорті чи е-паспорті для виїзду за кордон — за згодою особи. Якщо особа не надала згоди на відображення в е‑посвідченні ветерана відцифрованого образу обличчя, е‑посвідчення не сформується.
Е-посвідчення ветерана безплатно формується засобами Порталу Дія за бажанням особи, на ім’я якої оформлено Посвідчення учасника бойових дій (п. 7-3 Положення № 302). Його також можна отримати через мобільний застосунок Дія.
Е-посвідчення ветерана і Посвідчення учасника бойових дій мають однакову юридичну силу. Ними УБД користуються на території України, щоб підтвердити статус, отримати пільги, гарантії та компенсації.
Витяг із Реєстру
Статус УБД автоматично надають особам, які брали участь у виконанні бойових (службових, спеціальних) завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях, незалежно від тривалості їх виконання (п. 4 Порядку № 1041). Список таких осіб знайдете в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону № 3551. До нього не входять військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) СБУ та розвідувальних органів.
Особи, які автоматично набули статусу УБД, можуть отримати витяг із Реєстру. За бажанням такої особи їй видають Посвідчення учасника бойових дій.
Сформований витяг із Реєстру містить, зокрема:
- статус/статуси, пункт і статтю Закону № 3551, відповідно до яких встановлено статус/статуси (за наявності);
- дату надання і строк дії статусу/статусів;
- дату і підставу позбавлення статусу (за наявності);
- унікальний електронний ідентифікатор (п. 15 Положення № 700).
Витяг із Реєстру можна використовувати на території України для підтвердження відповідного статусу. Проте ані в Законі № 3551, ані в Положенні № 302 чи Положенні № 1041 не зазначено, чи набуває такий Витяг статусу документа, за яким особі надають пільги, гарантії та компенсації.
ПФУ дещо розвіяв сумніви про офіційний статус Витягу. Він приймає такий Витяг як підтвердження права на пільгу в розмірі 100% оплати лікарняного.
Тож за бажання УБД може отримати посвідчення ветерана або сформувати е‑посвідчення ветерана. Якщо статус УБД отримали у автоматичному режимі, можете сформувати Витяг із Реєстру. Наявність такого Витягу не позбавляє права отримати посвідчення УБД або е-посвідчення ветерана.
Тобто особа на свій розсуд обирає документ, яким засвідчуватиме свій статус.
Квота з працевлаштування
Учасники бойових дій належать до категорії осіб, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню (п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону № 5067). Проте квоту з працевлаштування в розмірі 5%, як і звітність про неї, із 29.10.2022 скасували Законом № 2622.
Компенсація від служби зайнятості за працевлаштування
Чи звільняє статус учасника бойових дій від сплати ЄСВ
Статус УБД не звільняє від сплати ЄСВ і не надає пільг. Тож на їхню зарплату в загальному випадку нараховуйте ЄСВ за ставкою 22%.
Якщо працевлаштували УБД, який має інвалідність, застосовуйте до його зарплати ставку ЄСВ в розмірі 8,41%. За цією ставкою нараховуйте ЄСВ з дати, коли особі встановили групу інвалідності, але не раніше за дату, коли отримали та звірили копію довідки до акта огляду в МСЕК (пп. 5 п. 2 розд. ІІІ Інструкції № 449).
Із 01.01.2025 витяги з рішень експертних команд прирівняли до рішень МСЕК. Тому приймайте і завіряйте ці документи й на їх підставі застосовуйте ставку ЄСВ 8,41%.
Так само підставою нараховувати ЄСВ за ставкою 8,41% є завірена копія довідки до акта огляду в МСЕК, яка:
- є безстроковою;
- містить дату переогляду, яка ще не настала (приміром, 01.09.2025 або 11.01.2026).
Посвідчення особи з інвалідністю, пенсійне посвідчення, довідка від місцевого управління соцзахисту не є підставою застосовувати ставку ЄСВ 8,41%.
Матеріальна допомога для учасників бойових дій
Не оподатковуйте благодійну допомогу, яку надаєте УБД, у вигляді:
- спецзасобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених за військовими стандартами), технічних засобів спостереження, лікарських засобів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення чи інших товарів, робіт, послуг за Переліком № 112;
- оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг лікування (обстеження, діагностики), забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення;
- відновлення втраченого майна, забезпечення житлових, соціальних, побутових та інших потреб за Переліком № 653 (пп. 170.7.8 ПК).
Якщо окремих товарів (послуг) немає в Переліку № 112 та Переліку № 653, їх передачу вважають додатковим благом.
Щодо грошової благодійної допомоги від роботодавця спрацьовують загальні правила звільнення від оподаткування.
Не включайте до оподатковуваного доходу суму нецільової благодійної допомоги, якщо вона сукупно впродовж 2025 року не перевищує 4240 грн (пп. 170.7.3 ПК). Суму перевищення цього розміру оподатковуйте ПДФО та військовим збором.
Гарантії під час звільнення для УБД
Коли скорочуєте чисельність або штат працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці, УБД мають переважне право залишитися на роботі (п. 5 ч. 1 ст. 42 Кодексу законів про працю України; КЗпП). Вони також мають переважне право укласти трудовий договір у разі повторного прийняття на роботу (ч. 2 ст. 42-1 КЗпП). Гарантія діє протягом одного року від дати звільнення за таких підстав.
- Підтвердження статусу УБД
- Квота з працевлаштування
- Компенсація від служби зайнятості за працевлаштування
- Ставка ЄСВ
- Податкова соціальна пільга
- Матеріальна допомога
- Лікарняні
- Відпустки
- Гарантії під час звільнення