Як обліковувати пальне сільгосппідприємства
⚡️ Як аграріям організувати новий вид діяльності
Уявімо, що на склад ПММ (цистерна) сільгосппідприємства постачальник власним бензовозом доставив пальне. У товарно-транспортній накладній (ТТН) кількість ПММ зазначена як у тоннах, так і у літрах. В якій одиниці виміру обліковувати пальне у бухгалтерському обліку?
Пальне обліковуйте у літрах.
Бухоблік запасів ведіть у тих одиницях виміру, в яких відбувається їхнє вибуття (списання). Норми витрачання пального визначайте в літрах, списання здійснюйте в літрах.
Одиниця обліку обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового — літри, приведені до температури 15°C (п. 232.1 ПКУ).
Нафтопродукти, які надійшли до нафтоскладу підприємства від постачальників, приймає завідувач нафтоскладу від особи, яка доставила нафтопродукти в господарство, на підставі ТТН і паспорта якості нафтопродуктів, де вказують його найменування, якість, щільність, марку, технічні умови, яким відповідають нафтопродукти (р. 2 Методрекомендацій, затверджених Наказом Мінагрополітики від 21.12.2007 № 929, далі — Методрекомендації № 929).
Є значний ризик того, що податківці застосують пів мільйонний штраф за зберігання пального у каністрах/діжках/резервуарах ємністю понад п’ять літрів без ліцензії.
Використовуйте форму № 1-ТТН (нафтопродукт), коли перевозите нафтопродукти, її знайдете у затвердженому наказі Міненерговугілля, Мінекономрозвитку, Мінінфраструктури, Держпродспоживслужби від 20.05.2008 № 281/171/578/155.
На підставі ТТН і паспорта якості нафтопродуктів отримане від постачальника пальне обліковуйте на складі ПММ сільгосппідприємства у літрах.
Облік на складі ведіть у Книзі складського обліку (форма № ВЗСГ-10, наведена у додатку 10 до Методрекомендацій № 929).
Також облік можете вести в Картках складського обліку матеріалів (форма № М-12, затверджена Наказом № 193).
Книгу складського обліку за формою № ВЗСГ-10 ведіть згідно з п. 2.9 Методрекомендацій № 929.
Якщо облік пального на складі автоматизовано, то вищенаведені форми (Книга складського обліку та Картка складського обліку матеріалів) вести не треба. Оскільки облік пального повністю здійснює спеціалізована комп’ютерна програма.