Як залучити до надурочних робіт працівників агропідприємств
⚡️ ВІДКРИТТЯ РИНКУ ЗЕМЛІ: ЩО АГРАРІЮ ВРАХУВАТИ ВЖЕ ЗАРАЗ ⚡️
Які роботи вважатимуться надурочними на агропідприємстві
Пам’ятайте, що за ст. 52, 53 і 61 КЗпП надурочними варто вважати роботи понад установлену тривалість робочого дня чи зміни. А провадити надурочні роботи можна тільки з дозволу виборного органу профспілки або профспілкового представника підприємства (ст. 64 КЗпП).
Роботодавець може застосовувати надурочні роботи лише у виняткових випадках, визначених законодавством, зокрема, у частині 3 статті 62 КЗпП. Вони не повинні перевищувати для кожного працівника 4 год протягом двох днів підряд і 120 год на рік (ч. 1 ст. 65 КЗпП).
І не забувайте, що за ст. 63 КЗпП до надурочних робіт заборонено залучати:
- вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років;
- осіб, молодших 18 років;
- працівників, що навчаються в загальноосвітніх школах і професійно-технічних училищах без відриву від виробництва, в дні занять.
Жінки, з дітьми віком від 3 до 14 років або дитину з інвалідністю, можна залучати до надурочних робіт лише за їх згодою.
Осіб з інвалідністю залучати до надурочних робіт можна лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям.
Далі ми розглянемо робочу ситуацію.
Чи необхідно змінювати графіки змінності, якщо зміна триває 13, 14 год замість 12 год?
Графіки змінності по суті є планом. А фактичний облік робочого часу ведуть у табелях обліку робочого часу. Типова форма № П-5 затверджена наказом Держкомстату від 05.12.2008 № 489. Тому графіки роботи / змінності не коригують. Однак в останньому місяці облікового періоду підраховують години надурочної роботи та оплачують їх відповідно до ст. 106 КЗпП.
Отже, у загальному порядку відпрацьовані понад тривалість робочої зміни години є надурочними. Проте, якщо ведуть підсумований облік робочого часу, кількість надурочних годин підраховують за обліковий період. Щоб їх уникнути, працівникові в інші дні можуть надати додаткові дні відпочинку.
Як оплачувати надурочні роботи на агропідприємстві
Надурочний час агропідприємству варто оплачувати такими способами:
- за погодинною системою оплати праці — у подвійному розмірі годинної ставки;
- відрядною системою оплати праці — доплачують 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, працю якого оплачують за погодинною системою, — за всі відпрацьовані надурочні години;
- у разі підсумованого обліку робочого часу надурочні години в обліковому періоді, у порядку, передбаченому частинами 1 і 2 статті 106 КЗпП.
Усі години надурочної роботи агропідприємство оплачує однаково — зверху платить годинну ставку працівника відповідної кваліфікації. У результаті надурочну роботу оплатить при погодинні роботі — у подвійному розмірі годинної ставки, а при відрядній — доплатить зверху годинну ставку, що дорівнює 100% тарифної ставки працівника з погодинною оплатою за 1 год.
Розглянемо ще одну робочу ситуацію на агропідприємстві.
Як нарахувати оплату надурочної роботи при підсумованому обліку робочого часу, якщо працівник частину роботи виконував із погодинною оплатою, а частину — з відрядною?
Поєднання двох різних форм оплати праці — відрядної і погодинної — із підсумованим обліком робочого часу не створює проблем. Адже форма оплати та підсумований облік робочого часу — це різні категорії.
Частину роботи агропідприємство має оплачувати за відрядними розцінками, а частину — за погодинною ставкою. Облік робочого часу треба вести обов’язково, незалежно від того, за якою формою оплачують роботу.
В останньому місяці облікового періоду треба визначити кількість годин надурочної роботи. Це не є проблемою, якщо на підприємстві вели облік робочого часу та визначали норму робочого часу за обліковий період.