Робоча ситуація дня

З 01.01.2012 набрав чинності національний класифікатор України ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності» (КВЕД:2010), затверджений наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 №457. Тепер нова Класифікація видів економічної діяльності повністю відповідає європейській.

Перехід на КВЕД:2010

Як суб’єкту господарювання перейти на застосування КВЕД:2010?

З 01.01.2012 набрав чинності національний класифікатор України ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності» (КВЕД:2010), затверджений наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 №457. Тепер нова Класифікація видів економічної діяльності повністю відповідає європейській.

Разом з тим з 31.12.2012 буде скасовано класифікатор ДК 009:2005 (КВЕД:2005). Отже, період з 01.01.2012 до 31.12.2012 є періодом для проведення заходів з переходу держорганів, зокрема органів статистики, на застосування КВЕД-2010. У вказаний період суб’єкти господарювання мають право працювати як зі старими кодами видів діяльності, так і з новими, та мають ще час на оформлення перекодування видів економічної діяльності.

Перехід на нові коди КВЕД:2010 розпочато ще у 2011 році. Під час подання річної фінансової звітності за 2010 рік органами статистики було запропоновано підприємствам заповнити Анкету обстеження підприємств для перекодування основного виду економічної діяльності у зв’язку з запровадженням КВЕД-2010 (ф. №ЗОР-ВД (одноразова)).

Суть заповнення Анкети зводилася до такого. Підприємствам слід було вказати показники щодо обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) та середньої кількості працівників за основним видом економічної діяльності згідно з КВЕД:2005. Далі слід було вибрати з наведеного переліку один або декілька видів економічної діяльності, які здійснювало підприємство у 2010 році, з новими класифікаційними кодами (за КВЕД:2010), і вказати попередньо для цих кодів питому вагу вказаних показників. Форми заповнювались у двох примірниках, один з яких залишався у підприємства. У разі незгоди з визначеними основними видами економічної діяльності в поданій формі підприємства мали звернутись до органів державної статистики із запитом щодо їх перегляду в строк до 27.08.2011.

Для тих підприємств, які на початку 2011 року не заповнювали форму №ЗОР-ВД, та для новостворених підприємств Держкомстатом створено онлайн-сервіс для визначення кодів видів економічної діяльності (kved.ukrstat.gov.ua). Увівши старий код згідно з КВЕД:2005, суб’єкт господарювання отримає перелік нових кодів для самостійного вибору.

Пунктом 16 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою КМУ від 22.01.1996 №118 (далі — Положення №118), визначено, що на запит суб’єкта орган державної статистики у п’ятиденний строк повинен видати довідку з Реєстру.

Для отримання такої довідки з новими кодами суб’єкти підприємницької діяльності повинні:

  • самостійно провести співставлення старих і нових кодів та визначити основний код виду економічної діяльності згідно з КВЕД-2010 відповідно до обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за попередні періоди;
  • заповнити та подати органам статистики форму №ЗОР-ВД;
  • подати запит до органів статистики щодо отримання довідки з ЄДРПОУ з новими кодами згідно з КВЕД-2010.

Новостворені підприємства подають Державному реєстратору інформацію про види економічної діяльності з новими кодами згідно з КВЕД:2010 та отримують довідки з ЄДРПОУ вже з новими кодами.

Слід мати на увазі, що у вступній частині до КВЕД:2010 визначено, що код виду діяльності не створює прав чи обов’язків для підприємств і організацій, не спричинює жодних правових наслідків. У застосуванні нормативних актів чи контрактів код виду діяльності є припущенням, а не доказом.

Таким чином, сама по собі зміна кодів ніяк не впливає на оподаткування суб’єкта господарювання. У той же час платникам податків необхідно особливо відповідально підійти до співвідношення старих і нових кодів у випадках, коли такі коди дають право на податкові пільги або займатися тим чи іншим видом діяльності (наприклад, на спрощеній системі оподаткування).


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Мінімальна зарплата 2025: на які виплати впливає

Мінімальна зарплата на весь 2025 рік визначена у розмірі 8000 грн на місяць та 48 грн на годину. На що впливає мінімальна зарплата у 2025 році, зокрема податки, ЄСВ, розрахунок лікарняних і декретних, «трудові» штрафи — в огляді
15396

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 6 серпня 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8229

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
65850

Штучний інтелект в роботі бухгалтера: так, ні чи можливо

Штучний інтелект (ШІ), зокрема його чат-бот ChatGPT, впевнено проникає у наше професійне життя. Не виняток — і бухгалтерія. Безперечно, є спокуса делегувати свої рутинні завдання комусь, хто може безвідмовно і точно провести розрахунки, без помилок заповнити і вчасно подати податкові звіти і декларації. Проте, чи безпечно це? Адже сам ШІ застерігає, що може помилятися і всю важливу інформацію потрібно перевіряти. Та й сумнівно, що податкова не випише штраф, бо «помилився ШІ, а не я». Розбираємо, яку частину своєї роботи бухгалтер може доручити штучному інтелекту, а яку — не варто
101

Компенсація комуналки від орендарів і підрядників: ПДВ наслідки для ЗОЗ

Розв’яжемо кейс: як оподаткувати ПДВ компенсацію комунальних витрат від орендаря або підрядника. Знатимете, чи буде право на податковий кредит, які ПДВ-зобов’язання матиме ЗОЗ та що записати в податкових накладних
1559

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді