Особливості оподаткування поворотної фінансової допомоги, наданої підприємству фізичними особами
Для розвитку підприємства (купівлі вантажного транспорту) недостатньо обігових коштів. Чи можуть працівники надати поворотну фінансову допомогу підприємству? Якою може бути максимальна сума та максимальний строк надання допомоги? Чи вважається така допомога доходом підприємства, а повернення ― доходом співробітника?
Відповідно до підпункту 14.1.257 Податкового кодексу України (ПК) поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення. При цьому законодавством не заборонено робітникам надавати поворотну фінансову допомогу підприємству.
Суми поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді від осіб, які не є платниками цього податку (зокрема, фізичних осіб), що залишаються неповерненими на кінець такого звітного періоду, включаються до складу інших доходів (пп. 135.5.5 ПК). У разі якщо в майбутніх звітних податкових періодах платник податку повертає таку поворотну фінансову допомогу (її частину) особі, яка її надала, він збільшує суму витрат на суму цієї поворотної фінансової допомоги (її частини) за наслідками звітного податкового періоду, в якому відбулося таке повернення. У даному випадку доходи платника податку не збільшуються на суму умовно нарахованих процентів, а податкові зобов’язання особи, яка надала поворотну фінансову допомогу, не змінюються як при її видачі, так і при її зворотному отриманні.
Законодавством не визначено максимальної суми поворотної фінансової допомоги, отриманої від фізичних осіб. Щодо максимального терміну повернення, то він повинен бути визначений у договорі, а для цілей податкового обліку має значення лише факт повернення: у звітному періоді, в якому надано таку допомогу, чи в майбутніх звітних періодах.
Виключення зроблено лише для допомоги від засновника (учасника) такого підприємства, а саме, поворотна фінансова допомога, отримана від засновника — неплатника податку на прибуток і повернена в строк до 365 календарних днів, до складу доходу не включається, але на неї розповсюджуються загальні правила оподаткування поворотної фінансової допомоги, зокрема, умовне нарахування відсотків (пп. 135.5.4 ПК).
Щодо повернення підприємством суми поворотної фінансової допомоги фізичним особам (працівникам) зазначимо наступне. Згідно з підпунктом 165.1.31 ПК до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються: основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої ним іншим особам, яка повертається йому, або основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується ним від інших платників податків.
Тобто, основна сума поворотної фінансової допомоги, яку підприємство повертає своїм працівникам, не включається до оподатковуваного доходу цих фізичних осіб та не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.
В той же час, при поверненні поворотної фінансової допомоги своїм працівникам, підприємство, як податковий агент, повинно відобразити ці суми у податковому розрахунку за формою №1ДФ з ознакою доходу «153».