Робоча ситуація дня

Особливості оподаткування поворотної фінансової допомоги, наданої підприємству фізичними особами

Особливості оподаткування поворотної фінансової допомоги, наданої підприємству фізичними особами

Для розвитку підприємства (купівлі вантажного транспорту) недостатньо обігових коштів. Чи можуть працівники надати поворотну фінансову допомогу підприємству? Якою може бути максимальна сума та максимальний строк надання допомоги? Чи вважається така допомога доходом підприємства, а повернення ― доходом співробітника?

Відповідно до підпункту 14.1.257 Податкового кодексу України (ПК) поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення. При цьому законодавством не заборонено робітникам надавати поворотну фінансову допомогу підприємству.

Суми поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді від осіб, які не є платниками цього податку (зокрема, фізичних осіб), що залишаються неповерненими на кінець такого звітного періоду, включаються до складу інших доходів (пп. 135.5.5 ПК). У разі якщо в майбутніх звітних податкових періодах платник податку повертає таку поворотну фінансову допомогу (її частину) особі, яка її надала, він збільшує суму витрат на суму цієї поворотної фінансової допомоги (її частини) за наслідками звітного податкового періоду, в якому відбулося таке повернення. У даному випадку доходи платника податку не збільшуються на суму умовно нарахованих процентів, а податкові зобов’язання особи, яка надала поворотну фінансову допомогу, не змінюються як при її видачі, так і при її зворотному отриманні.

Законодавством не визначено максимальної суми поворотної фінансової допомоги, отриманої від фізичних осіб. Щодо максимального терміну повернення, то він повинен бути визначений у договорі, а для цілей податкового обліку має значення лише факт повернення: у звітному періоді, в якому надано таку допомогу, чи в майбутніх звітних періодах.

Виключення зроблено лише для допомоги від засновника (учасника) такого підприємства, а саме, поворотна фінансова допомога, отримана від засновника — неплатника податку на прибуток і повернена в строк до 365 календарних днів, до складу доходу не включається, але на неї розповсюджуються загальні правила оподаткування поворотної фінансової допомоги, зокрема, умовне нарахування відсотків (пп. 135.5.4 ПК).

Щодо повернення підприємством суми поворотної фінансової допомоги фізичним особам (працівникам) зазначимо наступне. Згідно з підпунктом 165.1.31 ПК до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються: основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої ним іншим особам, яка повертається йому, або основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується ним від інших платників податків.

Тобто, основна сума поворотної фінансової допомоги, яку підприємство повертає своїм працівникам, не включається до оподатковуваного доходу цих фізичних осіб та не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

В той же час, при поверненні поворотної фінансової допомоги своїм працівникам, підприємство, як податковий агент, повинно відобразити ці суми у податковому розрахунку за формою №1ДФ з ознакою доходу «153».


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Мінімальна зарплата 2025: на які виплати впливає

Мінімальна зарплата на весь 2025 рік визначена у розмірі 8000 грн на місяць та 48 грн на годину. На що впливає мінімальна зарплата у 2025 році, зокрема податки, ЄСВ, розрахунок лікарняних і декретних, «трудові» штрафи — в огляді
15380

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 6 серпня 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8229

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
65848

Штучний інтелект в роботі бухгалтера: так, ні чи можливо

Штучний інтелект (ШІ), зокрема його чат-бот ChatGPT, впевнено проникає у наше професійне життя. Не виняток — і бухгалтерія. Безперечно, є спокуса делегувати свої рутинні завдання комусь, хто може безвідмовно і точно провести розрахунки, без помилок заповнити і вчасно подати податкові звіти і декларації. Проте, чи безпечно це? Адже сам ШІ застерігає, що може помилятися і всю важливу інформацію потрібно перевіряти. Та й сумнівно, що податкова не випише штраф, бо «помилився ШІ, а не я». Розбираємо, яку частину своєї роботи бухгалтер може доручити штучному інтелекту, а яку — не варто
93

Компенсація комуналки від орендарів і підрядників: ПДВ наслідки для ЗОЗ

Розв’яжемо кейс: як оподаткувати ПДВ компенсацію комунальних витрат від орендаря або підрядника. Знатимете, чи буде право на податковий кредит, які ПДВ-зобов’язання матиме ЗОЗ та що записати в податкових накладних
1557

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді