Строки давності щодо бюджетного відшкодування з ПДВ у картці особового рахунку платника
Як здійснюється зарахування сум бюджетного відшкодування у рахунок зменшення податкових зобов’язань з ПДВ в наступних податкових періодах? Чи може податковий орган списати суму переплати з ПДВ, що підлягає відшкодуванню з бюджету та обліковується у картці особового рахунку платника більше 1095 днів?
Відповідно до пункту 200.6 Податкового кодексу України (ПК) платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов’язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 ПК. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування. Згідно з пунктами 200.10 та 200.11 ПК податковий орган проводить перевірку заявлених платником податку сум бюджетного відшкодування.
Підпунктом 4.6.5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 №1492, встановлено, що залежно від обраного платником податку напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов’язань з ПДВ наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 податкової декларації з ПДВ.
Сума рядка 23.2 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов’язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів» податкової декларації з ПДВ переноситься до картки особового рахунку платника податку і в подальшому ця сума приймає участь у погашенні податкових зобов’язань з ПДВ такого платника податку в порядку календарної черговості виникнення таких переплат та не підлягає відображенню в наступній податковій декларації з ПДВ.
При цьому, пунктом 102.5 ПК встановлено, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених ПК, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Однак, ця вимога ПК не стосується сум ПДВ, які вже обліковуються як переплата в картці особового рахунку, задекларовані до відшкодування. Тому такі суми ПДВ не можуть бути списані внаслідок закінчення строку давності, а підлягають відшкодуванню в загальному порядку.