Робоча ситуація дня

Облік повернення засновнику позики та поповнення статутного капіталу

Облік повернення засновнику позики та поповнення статутного капіталу

Підприємство отримало позику від засновника. Пізніше засновник хоче повернути позику та поповнити статутний фонд. Як правильно оформити цю операцію і відобразити її в обліку?

Збільшення статутного капіталу можна умовно розділити на три стадії:

Прийняття рішення про збільшення статутного капіталу. Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 145 Цивільного кодексу України (ЦК) питання внесення змін до статуту товариства та зміни розміру статутного капіталу належить до виключної компетенції загальних зборів учасників юридичної особи.

При цьому слід зазначити, що на сьогодні законодавчо не врегульовано питання першочерговості сплати додаткових внесків та державної реєстрації змін до установчих документів.

Так, відповідно до листа Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 23.03.2004 №1776 орган державної реєстрації проводить реєстрацію не факту збільшення розміру статутного фонду товариства, а рішення товариства про зміну розміру статутного фонду, яке після цього набуває чинності. Цей висновок зроблено з посиланням на частину 3 статті 87 Господарського кодексу України (ГК), за якою рішення товариства про зміну розміру статутного капіталу набуває чинності з дня внесення таких змін до державного реєстру.

Виходячи з норм ГК та ЦК вклади сплачуються засновниками (учасниками) у встановлений зборами строк. Цей строк не може бути ні оновлений, ні продовжений товариством або судом. Якщо протягом встановленого строку вклади не сплачено, товариство може вимагати виконання учасниками своїх зобов’язань, зокрема, і в судовому порядку.

Також у документах, що супроводжують сплату або передачу вкладу, необхідно чітко зазначати, що це саме внесок до статутного капіталу.

Порядок відображення таких змін в бухгалтерському та податковому обліку не відрізняється від порядку внесків до статутного фонду при його формуванні.

Бухгалтерський облік отриманих підприємством короткострокових позик (крім позик банків) відповідно до Плану рахунків ведеться на субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами». Аналогічна позиція викладена і в листі Міністерства фінансів України від 29.12.2008 №31-34000-20-16/45983.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Податковий облік

Д-т

К-т

Сума, грн.

Дохід

Витрати

1

Отримано позику від учасника (засновника) підприємства

301, 311

685

5000

2

Повернено позику учаснику (засновнику) підприємства

685

301,

311

5000

3

Зареєстровано зміни до статуту ТОВ у зв’язку зі збільшенням статутного капіталу

46

40

5000

4

Погашено заборгованість учасників за внесками до статутного капіталу ТОВ коштами

311

46

5000


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Мінімальна зарплата 2025: на які виплати впливає

Мінімальна зарплата на весь 2025 рік визначена у розмірі 8000 грн на місяць та 48 грн на годину. На що впливає мінімальна зарплата у 2025 році, зокрема податки, ЄСВ, розрахунок лікарняних і декретних, «трудові» штрафи — в огляді
15356

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 6 серпня 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8228

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
65833

Штучний інтелект в роботі бухгалтера: так, ні чи можливо

Штучний інтелект (ШІ), зокрема його чат-бот ChatGPT, впевнено проникає у наше професійне життя. Не виняток — і бухгалтерія. Безперечно, є спокуса делегувати свої рутинні завдання комусь, хто може безвідмовно і точно провести розрахунки, без помилок заповнити і вчасно подати податкові звіти і декларації. Проте, чи безпечно це? Адже сам ШІ застерігає, що може помилятися і всю важливу інформацію потрібно перевіряти. Та й сумнівно, що податкова не випише штраф, бо «помилився ШІ, а не я». Розбираємо, яку частину своєї роботи бухгалтер може доручити штучному інтелекту, а яку — не варто
89

Компенсація комуналки від орендарів і підрядників: ПДВ наслідки для ЗОЗ

Розв’яжемо кейс: як оподаткувати ПДВ компенсацію комунальних витрат від орендаря або підрядника. Знатимете, чи буде право на податковий кредит, які ПДВ-зобов’язання матиме ЗОЗ та що записати в податкових накладних
1555

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді