Право податківців пропонувати ДП (до)платити частину чистого прибутку

Суд визнав незаконними дії органу ДФС щодо пропозиції підприємству (позивач) сплатити (доплатити) на користь Державного бюджету України частину чистого прибутку, отриманого підприємством за результатами фінансово-господарської діяльності в 2015 році.

Позивач є акціонерним товариством з державною часткою в статутному капіталі. Державі в особі Фонду держмайна належать 75,22% акцій позивача. Інші акції позивача належать фізичним та юридичним особам.

Затверджений базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2015 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, становить 75%.

Суд встановив, що позивач до 01.07.2016 правомірно розрахував та сплатив до держбюджету частину чистого прибутку, яка дорівнює сумі дивідендів, розрахованих відповідно до постанови КМУ від 23.03.2016 № 228 (75%) та з урахуванням державної частки 75,22% у його статутному капіталі.

Зважаючи на це, пропозиція податківців про доплату частини чистого прибутку не грунтується на положеннях законодавства України, позаяк державі належить не 100% акцій позивача. Тож немає підстав вимагати, щоб частка чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів відповідно до базового нормативу, повністю була розподілена лише на користь держави.

Тобто виплата всієї суми чистого прибутку товариства, спрямованого на дивіденди, одному акціонеру — державі, як того вимагає орган ДФС, буде грубим порушенням прав інших акціонерів — власників акцій позивача та теж суперечитиме чинному законодавству.

Крім цього, право пропонувати, а також надсилати вимоги та будь-які пропозиції про сплату частини чистого прибутку у вигляді дивідендів належить не контролюючому органу, а Фонду держмайна.

Отже, орган ДФС не має права, компетенції та повноважень пропонувати позивачеві сплатити на користь держбюджету частину чистого прибутку у вигляді дивідендів за звітний фінансово-господарський рік. Позивач не може вважати законною пропозицію органу ДФС про необхідність сплати на користь держави як одного із акціонерів товариства всієї частки чистого прибутку, спрямованого на виплату дивідендів, без врахування пропорції розміру державної частки у своєму статутному капіталі.

Постанова Харківського окружного адміністративного суду від 17.08.2016 820/3976/16


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Мінімальна зарплата 2025: на які виплати впливає

Мінімальна зарплата на весь 2025 рік визначена у розмірі 8000 грн на місяць та 48 грн на годину. На що впливає мінімальна зарплата у 2025 році, зокрема податки, ЄСВ, розрахунок лікарняних і декретних, «трудові» штрафи — в огляді
15222

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 6 серпня 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8214

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
65753

Штучний інтелект в роботі бухгалтера: так, ні чи можливо

Штучний інтелект (ШІ), зокрема його чат-бот ChatGPT, впевнено проникає у наше професійне життя. Не виняток — і бухгалтерія. Безперечно, є спокуса делегувати свої рутинні завдання комусь, хто може безвідмовно і точно провести розрахунки, без помилок заповнити і вчасно подати податкові звіти і декларації. Проте, чи безпечно це? Адже сам ШІ застерігає, що може помилятися і всю важливу інформацію потрібно перевіряти. Та й сумнівно, що податкова не випише штраф, бо «помилився ШІ, а не я». Розбираємо, яку частину своєї роботи бухгалтер може доручити штучному інтелекту, а яку — не варто
63

Компенсація комуналки від орендарів і підрядників: ПДВ наслідки для ЗОЗ

Розв’яжемо кейс: як оподаткувати ПДВ компенсацію комунальних витрат від орендаря або підрядника. Знатимете, чи буде право на податковий кредит, які ПДВ-зобов’язання матиме ЗОЗ та що записати в податкових накладних
1547

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді