Підставою для нарахування сум податку, які відносять до складу податкового кредиту без отримання податкової накладної, можуть бути документи, визначені у пункті 201.11 Податкового кодексу.
Так, податковий кредит може бути сформований платником податку без отримання податкової накладної на підставі рахунка за послуги, виставленого їх постачальником, за дотримання таких обов’язкових умов:
- постачається послуга;
- вартість послуг визначається за показниками приладів обліку;
- рахунок містить загальну суму платежу, суму ПДВ та податковий номер продавця (постачальника) таких послуг.
Тож якщо договором передбачено постачання послуг, зокрема з водопостачання, водовідведення, газо- та електропостачання, теплопостачання, вартість яких визначають за показниками приладів обліку, і рахунок, виставлений їх постачальником, містить загальну суму платежу, суму ПДВ та податковий номер постачальника послуг, то на підставі такого рахунку отримувач послуг може сформувати податковий кредит без отримання податкової накладної.
Дату формування податкового кредиту за таким рахунком визначають за правилом «першої події». А саме — за датою складання рахунка або за датою списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату таких послуг.
А от якщо датою формування податкового кредиту на підставі рахунка за послуги, вартість яких визначають за показниками приладів обліку, для платників податку, які використовують «касовий метод» формування податкового кредиту, є дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості таких поставлених йому послуг.
Лист ДФС від 23.12.2016 № 40753/7/99-99-15-03-01-17