Стягнення плати за землю із безпідставно набутих земельних ділянок

Як зазначила ДФС, суб’єкт господарювання, який не сформував земельну ділянку (відомості про неї не внесено до державного земельного кадастру) та не оформив права на неї, використовуючи таку земельну ділянку, створює підстави для виникнення ризиків податкового адмініструванням плати за землю.

Зокрема, йдеться про неможливість взяття його на податковий облік та ухилення від справляння плати за землю.

Повноваження щодо регулювання земельних відносин, у т. ч. справляння плати за використання земельних ділянок, делеговано органам місцевого самоврядування (ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 № 280/97-ВР). На сьогодні існує практика реалізації органами місцевого самоврядування своїх повноважень шляхом вирішення спорів щодо забезпечення дотримання принципу платності використання безпідставно набутих земельних ділянок.

Так, Судова палата у цивільних та господарських справах ВСУ постановою від 14.09.2016 схвалила рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області у справі № 703/5377/14-ц. А саме — про стягнення коштів у вигляді орендної плати за землю із суб’єкта господарювання, який використовує для розміщення комплексу нежитлових будівель земельну ділянку, яка належить йому на праві власності без оформлення належних документів.

Іншими прикладами є вирішення господарських спорів між сторонами, одна з яких втрачає вигоди унаслідок дій суб’єкта, який неправомірно використовує земельну ділянку (постанова ВГСУ від 23.10.2014 у справі № 916/224/14).

Зокрема, Судова палати у господарських справах ВСУ постановою від 30.11.2016 схвалила рішення Господарського суду Харківської області у справі № 922/1008/15. Йдеться про стягнення із суб’єкта господарювання суми доходів, отриманих ним від використання безпідставно набутої земельної ділянки у вигляді несплаченої орендної плати.

Насамкінець ДФС дала доручення підпорядкованим підрозділам поінформувати органи місцевого самоврядування про заходи у межах їх повноважень з контролю за використанням земель та регулюванням земельних відносин.

Лист ДФС від 06.02.2017 № 2709/7/99-99-12-02-03-17


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Податкова декларація з податку на нерухоме майно 2025

Встигніть подати форму податкової декларації з податку на нерухоме майно вчасно. Наші підказки допоможуть не схибити у цій справі. Порядок заповнення податкової декларації з податку на нерухоме майно, бланк податкової декларації з податку на нерухоме майно — у консультації
72250

Оподаткування доходів фізосіб від продажу майна

Час від часу у фізосіб виникає потреба у продажі квартир, будинків, земельних ділянок, автомобілів та іншого майна. Як оподатковуються такі продажі, чи завжди треба подавати податкову декларацію – відповіді на ці питання та приклади заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи у результаті продажу нерухомого та рухомого майна знайдете у консультації
4299

Податок на розкіш 2025

Що таке податок на розкіш в Україні, коли та як його сплачують фізособи? Про це у консультації
28064

Огляд податкових змін закону № 1914-Х

Масштабне оновлення Податкового кодексу, яке зачіпає майже всі податки та ще й порядок їхнього стягнення. Резонанс викликають зміни в оподаткуванні продажу нерухомості, податок з доходів селянських господарств, а також зміни в рентній платі щодо залізної руди. Однак ще є зміни в акцизі, єдиному податку, адмініструванні податків. Що ж саме прийнято у законі – у цьому огляді
22607

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді