За звільненою від ПДВ операцією нарахували зобов’язання: як виправити помилку

Особисті немайнові та майнові (цивільні) відносини регулює Цивільний кодекс України (ЦК).

Зокрема, в разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися під час укладення договору, договір можна змінити або розірвати за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов’язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (ст. 655 ЦК).

Зміна ставки ПДВ або запровадження/скасування пільгового режиму оподаткування є істотними обставинами для зміни умов договору.

Тому, якщо платник податку під час постачання товарів/послуг, операції з постачання яких звільнені від оподаткування ПДВ, нараховував ПДВ за ставкою 20%, то для виправлення допущеної помилки потрібно відкоригувати податкові зобов’язання з ПДВ за допомогою розрахунку коригування.

У такому випадку постачальник товарів/послуг має скласти розрахунок до податкової накладної, в якому зазначити зі знаком «–» обсяг операції, до якої застосовув ставку 20%. Розрахунок коригування реєструє в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувач товарів/послуг.

Одночасно постачальник складає нову податкову накладну на операцію, звільнену від оподаткування ПДВ, і зазначає в ній дату складання, що відповідає даті першої події за такою операцією.

Лист ДФС від 11.10.2017 № 2216/6/99-99-15-03-02-15/ІПК


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Код УКТ ЗЕД в податковій накладній: як визначити

Код УКТ ЗЕД попри його назву використовують не лише під час оформлення операцій зовнішньоекономічної діяльності, але й має безпосереднє відношення до податкових накладних за умови внутрішнього постачання товарів. Як визначити цей код, до яких наслідків можуть призвести помилки, чи можна його скорочувати, коли він не потрібен, розрахунок коригування при помилці в коді УКТ ЗЕД 2025 — це все знайдете у консультації
93482

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
298232

Податкова накладна 2025: актуальна форма

Обов’язок платників ПДВ вчасно реєструвати податкові накладні під час воєнного стану й надалі діє. Із новою формою податкової накладної, яка діє з 1 жовтня 2024 року, та особливостями її складання допоможе ознайомитися роз’яснення експерта. У консультації знайдете зразки податкової накладної, які можете скачати
371757

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді