Трудове законодавство не забороняє укладати, як під час приймання на роботу, так і згодом, трудові договори про роботу вдома із додержанням норм чинного законодавства. Надомниками є робітники, робоче місце яких територіально збігається із місцем їх мешкання. Їхні робочі місця оснащені, в основному, інструментом, приладами і невеличкими верстатами. На таких працівників поширюються норми Кодексу законів про працю України.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Трудовий договір із надомниками укладають, як правило, у письмовій формі. В ньому потрібно якомога повніше викласти основні й додаткові умови, що визначають взаємні обов’язки сторін. Приймання на роботу надомника оформляють наказом (розпорядженням) роботодавця.
Це своєрідний вид трудового договору про виконання роботи вдома, особистою працею, з матеріалів і з використанням знарядь і засобів праці, що виділяє або придбаває власним коштом підприємство.
Працю надомників оплачують за відрядними розцінками за фактично виконані роботи або вироблену продукцію, що відповідає встановленим вимогам до її якості. За погодженням сторін надомникові можуть відшкодовувати витрати, пов’язані з виконанням для підприємства роботи вдома (електроенергія, вода тощо).
Позаяк надомники розподіляють робочий час на свій розсуд і їх працю оплачують за фактично виконану роботу, табеля обліку робочого часу на таких працівників не ведуть. Водночас роботодавець зобов’язаний вести облік усіх надомників, яким він надає роботу, і вести реєстраційні листи робочих завдань, що доручає надомникові, із зазначенням часу, відведеного для виконання завдань; тарифних ставок оплати праці; витрат, пов’язаних з виконанням для підприємства роботи вдома (електроенергія, вода тощо).