Найголовніша відмінність між цивільно-правовими і трудовими договорами у тому, що перші укладають відповідно до Цивільного кодексу України, а другі — відповідно до Кодексу законів про працю України. Про це повідомило ГУ Держпраці у Кіровоградській області.
Під час перевірки фахівці Держпраці встановили, що згідно з умовами укладених договорів охоронці були зобов’язані:- не допускати сторонніх осіб у приміщення, автотранспортну техніку на територію підприємства без дозволу керівника;
- підтримувати належний санітарний стан на прилеглій до адмінбудинку території;
- прибирати сміття, опале листя, сніг, посипати протиожеледним матеріалом території перед адмінбудинком,
- опалювати адмінбудинок в опалювальний сезон, підтримувати оптимальний для роботи температурний режим у його приміщеннях.
Умови договорів передбачали, що послуги надавали позмінно: у робочі дні із 17:00 до 07:45 наступного дня. Тобто охоронцям чітко встановили графік роботи. Також було визначено підпорядкованість уповноваженій особі підприємства. В укладених договорах було чітко визначено матеріальну відповідальність охоронців і відшкодування власним коштом завданих матеріальних збитків.
Усі наведені умови є ознаками трудового договору. Проте фактично трудових договорів із працівниками не укладали. Хоча штатний розпис передбачав шість посад охоронців, для виконання цих робіт підприємство залучало осіб за цивільно-правовими договорами.
Роботу за укладеними договорами оплачували згідно з відомостями разом із виплатою заробітної плати іншим працівникам підприємства. Кошти виплачували частинами, хоча згідно з положеннями Цивільного кодексу України оплачувати отримані послуги (роботи) має Замовник (не пізніше п’яти банківських днів після приймання послуг за актом). Цей факт також може свідчити про приховані трудові відносини підприємства із надавачами послуг.
Тому перевіряльники визнали трудовими такі відносини підприємства з охоронцями і нарахували штрафи.