Особі, що реєструється як платник податку, присвоюють індивідуальний податковий номер (ІПН), який використовується для сплати податку (п. 183.18 Податкового кодексу України).
Індивідуальний податковий номер для фізичних осіб становить 12-розрядний числовий номер такої структури:
- 1 — 10-й знаки – реєстраційний номер облікової картки платника податків,
- 11-й та 12-й знаки — контрольні розряди.
Алгоритм їх формування встановлює ДПС (пп. 2 п. 1.6 розд. І Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 № 1130; далі — Положення № 1130).
Для ФОП, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника та повідомили про це податкову і мають відмітку у паспорті, стосовно яких замість реєстраційного номера облікової картки платника до ЄДР внесли серію (за наявності) та номер паспорта, 1 — 10-й знаки 12-розрядного індивідуального податкового номера включають номер паспорта.
Зазначена норма передбачена з 09.03.2020 у зв’язку з набранням чинності наказом Мінфіна «Про затвердження Змін до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість» від 29.01.2020 № 30.
До внесених змін ІПН для фізосіб становив 10-значний реєстраційний номер облікової картки платника.
Тобто, новий алгоритм формування ІПН застосовують під час реєстрації ФОП платником ПДВ починаючи з 09.03.2020.
ІПН є єдиним для всього інформаційного простору України і зберігається за платником ПДВ до моменту анулювання реєстрації платника ПДВ (п. 1.6 розд. І Положення № 1130).
Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи, тобто закріплений один з найважливіших принципів права — закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі (ст. 58 Конституції України).
Тож, у зв’язку із внесенням змін до Положення № 1130, ІПН для фізичних осіб — платників ПДВ не підлягає зміні.