Змінилися правила оподаткування бензинів авіаційних і палива для реактивних двигунів

Прес-служба ДФС

З 01.01.2019 під час оподаткування акцизним податком бензинів авіаційних (код 2710 12 31 00 згідно з УКТ ЗЕД) та палива для реактивних двигунів (коди 2710 12 70 00, 2710 19 21 00 згідно з УКТ ЗЕД), що ввозять на митну територію України чи реалізують вироблені в Україні (далі — бензини/паливо), застосовують підвищувальний коефіцієнт 10.

Якщо імпортер чи виробник бензинів/палива (далі — імпортер, виробник відповідно) видав податковий вексель (далі — вексель) за пунктом 229.8 Податкового кодексу України (ПК), підвищувальний коефіцієнт не застосовують.

Вексель видають на суму акцизного податку, нарахованого на обсяг ввезених на митну територію України або вироблених в Україні бензинів/палива. При цьому ставку акцизу визначають як різницю між ставкою із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10 та ставкою без застосування цього коефіцієнта. Ставки акцизу на пальне наведені у підпункті 215.3.4 ПК.

Імпортер оформлює вексель у трьох примірниках, а виробник — у двох. Перший примірник надають органу контролю (векселедержателю) за місцезнаходженням імпортера/виробника, другий — імпортер/виробник залишає собі, а третій — імпортер надає органу контролю за місцем митного оформлення бензинів/палива.

Орган контролю має взяти вексель на облік. Для цього перший примірник векселя векселедавець оформлює на вексельному бланку, придбаному у банку, а другий і третій — на копії вексельного бланка, що мають однаковий з першим примірником номер. Кожен примірник векселя формують окремо, але записи в них мають бути тотожними. Коли банк авалює вексель, усі примірники векселя векселедавець подає органу контролю (векселедержателю) за своїм місцезнаходженням.

Векселедержатель зазначає на зворотному боці всіх примірників векселя дату та обліковий номер згідно із записом у журналі та робить напис «Взято на облік». Керівник векселедержателя (його заступник або уповноважена особа) засвідчує напис своїм підписом і скріплює печаткою векселедержателя.

Оподаткування векселів

Після взяття векселя на облік перший його примірник залишають векселедержателю, а другий і третій — того ж дня повертають векселедавцю. Другий примірник залишають імпортеру/виробнику, а третій — подають органу контролю за місцем митного оформлення бензинів/палива.

Вексель без сплати коштами зазначеної у ньому суми акцизного податку погашають, якщо підтверджено факт цільового використання бензинів/палива протягом строку, на який виданий такий вексель.

Зверніть увагу!

Пункт 26 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК передбачає, що тимчасово, з 1 січня до 30 червня 2019 року (включно), факт цільового використання бензинів/палива для погашення векселів, виданих виробниками/імпортерами бензинів/палива, підтверджують шляхом подання такими виробниками/імпортерами органу контролю — векселедержателю копій первинних документів, які підтверджують реалізацію бензинів/палива:

  • суб’єктами господарювання, які здійснюють авіопаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, виданого уповноваженим органом з питань цивільної авіації;
  • суб’єктам літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості»;
  • замовникам для потреб держави чи територіальної громади відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі»;
  • підприємствам, установам та організаціям системи державного резерву.

У разі погашення векселів виробники/імпортери бензинів/палива мають подати органу контролю — векселедержателю копії первинних документів, що підтверджують проведення операцій, за всім ланцюгом постачання — від виробників/імпортерів до суб’єктів господарювання, визначених підпунктами 1–4 пункту 26 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК. Це можуть бути: видаткові накладні, акти приймання-передачі, залізничні або товарно-транспортні накладні, акти виконаних робіт, документи на заправлення повітряних суден (видатковий ордер, реєстр, карта, накладна тощо), зареєстровані акцизні накладні, складені на такі операції, а також договори на реалізацію пального, на виконання послуг із заправлення повітряних суден.

До відома:

Перелік суб’єктів, які здійснюють:

Зміни внесено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 № 2628-VIII.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
65740

Код УКТ ЗЕД в податковій накладній: як визначити

Код УКТ ЗЕД попри його назву використовують не лише під час оформлення операцій зовнішньоекономічної діяльності, але й має безпосереднє відношення до податкових накладних за умови внутрішнього постачання товарів. Як визначити цей код, до яких наслідків можуть призвести помилки, чи можна його скорочувати, коли він не потрібен, розрахунок коригування при помилці в коді УКТ ЗЕД 2025 — це все знайдете у консультації
93466

Митна декларація: зразок заповнення, види, терміни

Митна декларація — це однин із документів, який використовують в обліку податкового кредиту з ПДВ. В огляді про те, якою буває митна декларація, як її заповнювати, що про митні декларації треба знати бухгалтеру
149873

Зовнішньоекономічна діяльність: поняття, види, нормативна база

ЗЕД — це проста абревіатура яка охоплює господарські операції зовнішньо-економічної діяльності. Вони досить специфічні і включають не тільки сам експорт-імпорт, але й облік реалізації та продаж іноземної валюти. У консультації про зовнішньоекономічну діяльність в України, коли треба отримувати ліцензію, граничні строки розрахунків у ЗЕД, оподаткування ЗЕД і відповідальність за порушення
41883

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код УКТ ЗЕД
50786

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді