З 01.01.2019 під час оподаткування акцизним податком бензинів авіаційних (код 2710 12 31 00 згідно з УКТ ЗЕД) та палива для реактивних двигунів (коди 2710 12 70 00, 2710 19 21 00 згідно з УКТ ЗЕД), що ввозять на митну територію України чи реалізують вироблені в Україні (далі — бензини/паливо), застосовують підвищувальний коефіцієнт 10.
Якщо імпортер чи виробник бензинів/палива (далі — імпортер, виробник відповідно) видав податковий вексель (далі — вексель) за пунктом 229.8 Податкового кодексу України (ПК), підвищувальний коефіцієнт не застосовують.
Вексель видають на суму акцизного податку, нарахованого на обсяг ввезених на митну територію України або вироблених в Україні бензинів/палива. При цьому ставку акцизу визначають як різницю між ставкою із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10 та ставкою без застосування цього коефіцієнта. Ставки акцизу на пальне наведені у підпункті 215.3.4 ПК.
Імпортер оформлює вексель у трьох примірниках, а виробник — у двох. Перший примірник надають органу контролю (векселедержателю) за місцезнаходженням імпортера/виробника, другий — імпортер/виробник залишає собі, а третій — імпортер надає органу контролю за місцем митного оформлення бензинів/палива.
Орган контролю має взяти вексель на облік. Для цього перший примірник векселя векселедавець оформлює на вексельному бланку, придбаному у банку, а другий і третій — на копії вексельного бланка, що мають однаковий з першим примірником номер. Кожен примірник векселя формують окремо, але записи в них мають бути тотожними. Коли банк авалює вексель, усі примірники векселя векселедавець подає органу контролю (векселедержателю) за своїм місцезнаходженням.
Векселедержатель зазначає на зворотному боці всіх примірників векселя дату та обліковий номер згідно із записом у журналі та робить напис «Взято на облік». Керівник векселедержателя (його заступник або уповноважена особа) засвідчує напис своїм підписом і скріплює печаткою векселедержателя.
Після взяття векселя на облік перший його примірник залишають векселедержателю, а другий і третій — того ж дня повертають векселедавцю. Другий примірник залишають імпортеру/виробнику, а третій — подають органу контролю за місцем митного оформлення бензинів/палива.
Вексель без сплати коштами зазначеної у ньому суми акцизного податку погашають, якщо підтверджено факт цільового використання бензинів/палива протягом строку, на який виданий такий вексель.
У разі погашення векселів виробники/імпортери бензинів/палива мають подати органу контролю — векселедержателю копії первинних документів, що підтверджують проведення операцій, за всім ланцюгом постачання — від виробників/імпортерів до суб’єктів господарювання, визначених підпунктами 1–4 пункту 26 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК. Це можуть бути: видаткові накладні, акти приймання-передачі, залізничні або товарно-транспортні накладні, акти виконаних робіт, документи на заправлення повітряних суден (видатковий ордер, реєстр, карта, накладна тощо), зареєстровані акцизні накладні, складені на такі операції, а також договори на реалізацію пального, на виконання послуг із заправлення повітряних суден.
Зміни внесено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 № 2628-VIII.