Під час перевірки експортерів податківці досліджуватимуть реальність господарських операцій між «номінальним» власником та «реальним» експортером і реальність зміни майнового стану першого.
Податківці також проаналізують:
- відповідність застосованих цін звичайним;
- факт проведення господарських операцій (чи лише складання документів) і дійсних змін у структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства у зв’язку з його господарською діяльністю і встановлення таких елементів:
- спеціальної правосуб’єктності учасників господарської операції;
- зв’язку між фактом придбання товарів (послуг) і господарською діяльністю платника податку;
- дотримання платником податку спеціальних вимог щодо документального підтвердження сум податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з ПДВ;
- факту надмірної сплати ПДВ у ціні товарів (послуг), що придбав платник податку.
ДФС переконана, що експортер товару завжди перепродує його з певною націнкою, і такі операції мають позитивний фінансовий результат, тобто є розумна економічна мета. Водночас суди неодноразово зазначали, що попри наявність позитивного фінансового результату податкова вигода від таких операцій для платника податків набагато істотніша. Це нівелює суть господарської діяльності, позаяк підприємсвто має прагнути отримувати економічний зиск від приросту активів, а не від мінімізації податкових зобов’язань. Тож якщо розмір доходу від операції не є істотним порівняно з розміром податкової вигоди, таку операцію можуть вважати неправомірною.