Відповідальність за порушення граничного строку розрахунків при імпорті

Податківці нагадали про граничний строк розрахунків при здійсненні імпортних операцій та дату з якої розпочинають та припиняють нарахування пені за порушення термінів таких розрахунків

Відповідальність за порушення граничного строку розрахунків при імпорті

Банк проведень: облік штрафів, пені, неустойки у відповідача та позивача

Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів (п. 21 розд. ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, що затверджено постановою НБУ від 02.01.2019 № 5; далі — Положення). Проте Положення не поширюється на товари, роботи та послуги, визначені у пункті 1 постанови НБУ «Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 14.05.2019 № 67.

За операціями з імпорту товарів банк розпочинає відлік граничних строків розрахунків з дати:

  • здійснення платежу, тобто списання коштів з рахунку клієнта;
  • здійснення банком платежу на користь нерезидента, тобто списання коштів з рахунку банку, якщо розрахунки проводяться у формі документарного акредитива (п.7 розд. ІІ Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, що затвердив НБУ постановою від 02.01.2019 № 7; далі — Інструкція № 7).

Датою здійснення платежу нерезиденту-постачальнику буде дата здійснення банком платежу, якщо оплата зобов'язань резидента здійснюється на підставі кредитного договору і ці кошти не зараховувались на поточний рахунок такого резидента в банку.

У період запровадження воєнного стану банк не може завершити здійснення валютного нагляду щодо строків розрахунків з імпорту товарів:

  • за операцією з експорту/імпорту товарів на підставі документів про припинення зобов'язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог (п. 14-6 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» від 24.02.2022 № 18; далі — постанова № 18);
  • якщо відбувається повернення імпортеру коштів з рахунку нерезидента, відкритого в банку в Україні (п. 14-19 постанови № 18).

При цьому, валютний нагляд строками розрахунків не передбачений за операціями з імпорту продукції, яку ввозять в Україну як гуманітарну допомогу. Датою завершення валютного нагляду у такому випадку буде дата пропуску гуманітарної допомоги через митницю. Проте, банк все ж має право вимагати додаткові документи, що пов'язані із ввезенням гуманітарної допомоги, для здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків.

За окремими операціями з експорту та імпорту товарів граничні строки розрахунків, встановлені НБУ, може подовжувати Мінекономіки, шляхом видачі висновку.

За порушення строків розрахунків передбачена пеня0,3% від суми неодержаних грошових коштів відповідно до договору за кожен день прострочення у гривні або у іноземній валюті, що перерахована за курсом НБУ у національну. При цьому розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних коштів за договором чи вартість недопоставленого товару (ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 № 2473-VIII; далі — Закон № 2473).

Таку відповідальність не поширюють на резидентів — госпсуб’єктів, що вчинили відповідне правопорушення, якщо імпортні операції не можуть бути завершені внаслідок дії постанови КМУ «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» від 09.04.2022 № 426 (п. 13 ст. 16 Закону № 2473)

У разі порушення граничного строку розрахунків за операціями з імпорту товарів пеню нараховують з першого дня після закінчення такого строку за кожний день прострочення, включаючи день завершення валютного нагляду відповідно до пункту 9 розділу ІІІ Інструкції № 7.

За інформацією ДПС в Одеській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зовнішньоекономічна діяльність 2024

ЗЕД — це проста абревіатура яка охоплює господарські операції зовнішньо-економічної діяльності. Вони досить специфічні і включають не тільки сам експорт-імпорт, але й облік реалізації та продаж іноземної валюти. У консультації про зовнішньоекономічну діяльність в України, коли треба отримувати ліцензію, граничні строки розрахунків у ЗЕД 2024, оподаткування ЗЕД і відповідальність за порушення
38209

Бухгалтерський та податковий облік експортних операцій

Як розпочати експорт товарів, про його документальне оформлення, дата визнання доходу від експорту товарів, вплив умов Інкотермс, курсові різниці та інші облікові нюанси експортних операцій, а також оподаткування експортних операцій – у цьому огляді
80573

Митна декларація: заповнення, види, терміни

Митна декларація — це однин із документів, який використовується в обліку податкового кредиту з ПДВ. В огляді про те, якою буває митна декларація, як її заповнювати, що про митні декларації треба знати бухгалтеру
134468

Звільнення від мита і ПДВ товарів для енергоінфраструктури та розмінування

Верховна Рада скасувала ввізне мито і ПДВ на енергетичне обладнання. Підприємства-виробники також матимуть змогу з пільгами імпортувати складові для виробництва машин для механізованого розмінування. Тримайте детальний огляд змін до Податкового та Митного кодексів через ці новації
415

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код УКТ ЗЕД
47769

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді