Звільняєте за прогул: дотримайтесь вимог законодавства

Роботодавець через прогул без поважних причин (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) може розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, та строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності.

Зразок Наказу про звільнення

Таке звільнення є заходом стягнення за порушення трудової дисципліни. Щоб його застосувати дотримуйтесь встановлених законодавством вимог:

1. Перед тим як застосувати дисциплінарне стягнення керівник повинен отримати від порушника письмові пояснення. Дану вимогу вважатимуть виконаною, якщо працівник надав необхідні пояснення. Якщо відмовився — складіть відповідний акт.

2. Дисциплінарне стягнення застосовуєте безпосередньо за виявленням проступку. Але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не накладають пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.

Отже після сплину шести місяців роботодавець позбавлений права застосовувати дисциплінарне стягнення.

3. Якщо на підприємстві існує профспілка, то розірвати трудовий договір можна лише за попередньою згодою профспілки, членом якої є працівник. Керівник має право розірвати трудовий договір не пізніш як через місяць з дня одержання згоди профспілки.

Тому якщо враховувати всі перелічені строки, днем звільнення має бути останній день роботи працівника, перед днем коли він вчинив прогул. За умови, що після порушення працівник більше не виходив на роботу.

В день звільнення необхідно видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки. Так як це звільнення з ініціативи роботодавця, то екс-працівнику у день звільнення видаєте йому копію наказу про звільнення з роботи.

Лист Мінсоцполітики від 22.04.2019 № 82/0/22-19/133

Запрошуємо 13 грудня на безплатний вебінар! З'ясуємо, для кого мораторій на податкові перевірки скасували, а для кого - ні. Підкажемо, як уникнути фінансових ризиків
Центральна частина статичний блок 1

Статті за темою

Усі статті за темою

Чи правомірно звільняти працівника під час лікарняного

Буває так, що написавши заяву про звільнення за власним бажанням, працівник захворів. І період хвороби, може перевищити строк звільнення, про який просив працівник. Так чи буде правомірним звільнення? Чи потрібно дочекатись закінчення хвороби і тоді звільняти працівника — дізнаєтеся у статті
50788

Порядок звільнення працівника

Без бухгалтера у разі звільнення працівника не обійтись. Він має знати і причину звільнення і дату припинення трудових відносин. А все тому, щоб правильно і вчасно розрахуватись із працівником. У статті розглянемо також особливості звільнення в умовах воєнного стану
355684

Виплати померлому працівнику 2023

У разі смерті працівника бухгалтерові необхідно визначити суму заборгованості перед померлим працівником, яку виплатити родичам померлого. Розглянемо, як оподаткувати й відобразити у звітності остаточний розрахунок суми, що належить померлому працівникові
117616