Акцизний податок з електроенергії: яких змін чекати з 1 липня

З 1 липня 2019 року набирають чинності зміни до Закону України «Про ринок електричної енергії» (від 13.04.2017 № 2019-VIII), що зокрема розширює коло платників акцизного податку з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів.

Так, відповідно до ст. 212.1 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) платниками акцизного податку з електричної енергії є:

  • особа, яка виробляє підакцизні товари на митній території України, у тому числі з давальницької сировини;
  • особа - суб’єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товари на митну територію України;

Не є платниками податку особи, які здійснюють діяльність з виробництва електричної енергії за умови її продажу на оптовому ринку електричної енергії або з постачання електричної енергії, крім платників, зазначених у ст. 212.1.12 ПКУ.

Об’єктом оподаткування акцизним податком (ст. 213.1 ПКУ), є операції з:

  • реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (пп. 213.1.1);
  • оптового постачання електричної енергії (пп. 213.1.10).

Базою оподаткування є вартість реалізованої електричної енергії без податку на додану вартість (ст. 214 ПКУ, виходячи з якої обчислюється сума податкового зобов’язання із врахуванням ставки у розмірі 3,2% (ст. 215.3ПКУ), а також дати виникнення податкових зобов’язань щодо постачання електроенергії - дата підписання акта прийому-передачі електроенергії (ст. 216.10 ПКУ).

Не підлягають оподаткуванню, операції з реалізації електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками або з відновлюваних джерел енергії (код пільги 14020054, ст. 213.2.8 ПКУ).

Класифікація когенераційних установок проводиться Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України (строк дії становить один рік).

Платники акцизного податку (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у ст. 215 ПКУ) подають до контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку, не пізніше 20 числа кожного місяця наступного звітного періоду та за формою у порядку, встановленому статтею 46.

Форма, порядок заповнення та подання декларації акцизного податку (далі - Декларація), затверджено наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №14.

У Декларації заповнюються лише відповідний розділ і додатки до Декларації, які відповідають виду господарської діяльності платника та виду підакцизних товарів (продукції). Якщо платник є одночасно платником акцизного податку за різними видами господарської діяльності згідно зі статтею 212 ПКУ, він подає одну Декларацію з відповідними розділами та додатками до неї.

Зауважимо, що платники, які здійснюють операції з реалізації електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками або з відновлювальних джерел енергії і мають відповідні ліцензії на здійснення таких операцій, зобов’язані за кожний встановлений ПКУ звітний період подавати податкові декларації з акцизного податку незалежно від того, здійснювали вони господарську діяльність у звітному періоді чи ні.

Отже, виробники електроенергії, які мають ліцензії на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електроенергії – є платниками акцизного податку, і повинні подавати Декларації починаючи з 01.07.2019, тобто Декларація за липень 2019 року, подається до контролюючого органу не пізніше - 20.08.2019, а нараховане зобов’язання сплачується не пізніше - 30.08.2019.

ОВПП ДФС


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Акцизний податок 2025: товари, ставки, розрахунок

Про акциз, особливості його нарахування за основними групами підакцизних товарів (алкоголь, тютюнові вироби, паливо, легкові автомобілі), оновлення щодо підакцизних товарів, акциз у роздрібних торговців тютюновими виробами, втрату підакцизних товарів в умовах воєнного стану — у цьому огляді
103749

Декларація про максимальні роздрібні ціни: як скласти та подати

Коли подається декларація про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари, що таке максимальні роздрібні ціни, відповідальність за порушення максимальних роздрібних цін, приклад заповнення декларації про максимальні роздрібні ціни
194

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
64600

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді