Доповідна записка ДФС — підстава для повторної позапланової перевірки

Скачати План-графік податкових перевірок на 2019 рік

ГУ ДФС в порядку контролю за діями посадових осіб ДПІ провели перевірку документів обов’язкової звітності платників податків, а також матеріалів документальної перевіри щодо підприємства. Виявили неповне з’ясування питань під час перевірок, які необхідні для об’єктивних висновків щодо дотримання підприємством вимог законодавства.

На ім’я начальника ГУ ДФС склали доповідну записку, в якій зазначили порушення вимог Регламенту опрацювання податкових декларацій з ПДВ.

На підставі вищезазначених обставин стосовно працівників ДПІ, які проводили документальну позапланову невиїзну перевірку наказом ГУ ДФС ініціювали дисциплінарне провадження, в межах якого призначили службове розслідування.

Зазначені обставини стали підставою для прийняття наказу для проведення повторної документальної позапланової невиїзної перевірки підприємства.

Підприємство вважає що цей наказ прийняли всупереч вимогам статті 78 Податкового кодексу України (ПК). Адже він крім посилань на норми закону, не містить переліку підстав для проведення перевірки.

Суди двох перших інстанцій вважають дії податківців правомірними. У зв’язку з цим підприємство звернулось до Верховного суду (ВС).

ВС зазначив: зі змісту підпункту 78.1.12 ПК зрозуміло, що умовами для прийняття наказу про проведення документальної позапланової перевірки є:

  • невідповідність висновків акту перевірки вимогам законодавства;
  • неповне з’ясування під час перевірки питань, що мають бути з’ясовані під час перевірки для винесення об’єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства;
  • існування розпочатого службового розслідування щодо посадових осіб нижчого рівня або повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Суди попередніх інстанцій дослідили доповідну записку ГУ ДФС, згідно якої встановили, що актом документальної позапланової невиїзної перевірки не дослідили:

  • фактичну сплату, проведену отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України;
  • правомірність формування податкового кредиту;
  • достовірність визначення від’ємного значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту.

Крім того, у цій доповідній записці зазначили про необхідність ініціювання дисциплінарного провадження, в рамках якого призначити службове розслідування щодо посадових осіб, які проводили перевірку підприємства.

ВС погодився з висновками судів попередніх інстанцій щодо правомірності прийнятого наказу з підстав, передбачених пунктом 78.1.12 ПК.

Постанова ВС від 16.04.2019 № 822/2771/17

Інспекційний портал поповнили інформацією з плану перевірок ДФС
Олена Сердюк, експерт МСFR Головбух
Податківці мають право проводити камеральні, документальні і фактичні перевірки. Найсерйозніша з них — документальна.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Арешт майна 2024

Розбираємо, що таке арешт майна, яке майно можуть арештувати, коли податкова може застосувати адміністративний арешт майна, що означає повний та умовний адміністративний арешт майна
1816

Які наслідки нерозблокування податкової накладної

Коментар експерта допоможе з’ясувати і попередити можливі ризики через те, що платник ПДВ не розблокує податкову накладну. Адже він зобов’язаний не лише сплачувати ПДВ і звітувати про нього, а й складати податкові накладні та реєструвати їх у ЄРПН. За порушення цього обов’язку є відповідальність
493

Оскарження податкового повідомлення-рішення 2024

У випадку, коли органи ДПС виявили порушення, платник податків отримує податкове повідомлення-рішення (ППР). Як бути, якщо не згодні із рішенням ДПС? У консультації знайдете, як виглядає скарга на податкове повідомлення-рішення (зразок), а також порядок оскарження ППР
30849

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді