Доповідна записка ДФС — підстава для повторної позапланової перевірки

Скачати План-графік податкових перевірок на 2019 рік

ГУ ДФС в порядку контролю за діями посадових осіб ДПІ провели перевірку документів обов’язкової звітності платників податків, а також матеріалів документальної перевіри щодо підприємства. Виявили неповне з’ясування питань під час перевірок, які необхідні для об’єктивних висновків щодо дотримання підприємством вимог законодавства.

На ім’я начальника ГУ ДФС склали доповідну записку, в якій зазначили порушення вимог Регламенту опрацювання податкових декларацій з ПДВ.

На підставі вищезазначених обставин стосовно працівників ДПІ, які проводили документальну позапланову невиїзну перевірку наказом ГУ ДФС ініціювали дисциплінарне провадження, в межах якого призначили службове розслідування.

Зазначені обставини стали підставою для прийняття наказу для проведення повторної документальної позапланової невиїзної перевірки підприємства.

Підприємство вважає що цей наказ прийняли всупереч вимогам статті 78 Податкового кодексу України (ПК). Адже він крім посилань на норми закону, не містить переліку підстав для проведення перевірки.

Суди двох перших інстанцій вважають дії податківців правомірними. У зв’язку з цим підприємство звернулось до Верховного суду (ВС).

ВС зазначив: зі змісту підпункту 78.1.12 ПК зрозуміло, що умовами для прийняття наказу про проведення документальної позапланової перевірки є:

  • невідповідність висновків акту перевірки вимогам законодавства;
  • неповне з’ясування під час перевірки питань, що мають бути з’ясовані під час перевірки для винесення об’єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства;
  • існування розпочатого службового розслідування щодо посадових осіб нижчого рівня або повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Суди попередніх інстанцій дослідили доповідну записку ГУ ДФС, згідно якої встановили, що актом документальної позапланової невиїзної перевірки не дослідили:

  • фактичну сплату, проведену отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України;
  • правомірність формування податкового кредиту;
  • достовірність визначення від’ємного значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту.

Крім того, у цій доповідній записці зазначили про необхідність ініціювання дисциплінарного провадження, в рамках якого призначити службове розслідування щодо посадових осіб, які проводили перевірку підприємства.

ВС погодився з висновками судів попередніх інстанцій щодо правомірності прийнятого наказу з підстав, передбачених пунктом 78.1.12 ПК.

Постанова ВС від 16.04.2019 № 822/2771/17

Інспекційний портал поповнили інформацією з плану перевірок ДФС
Олена Сердюк, експерт МСFR Головбух
Податківці мають право проводити камеральні, документальні і фактичні перевірки. Найсерйозніша з них — документальна.


безплатний вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Фактична перевірка

Про фактичну перевірку податківці не попереджають. Розповімо, як зустріти неочікуваних візитерів, як діяти, коли вони проводять контрольну розрахункову операцію, фото- чи відеозйомку, та які порушення виявляють найчастіше
15024

План-графік податкових перевірок на 2024 рік

Станом на 30.08.2024 ДПС оприлюднила оновлений план-графік податкових перевірок 2024. Змін зазнали розділи І та ІІ плану-гграфіку. У статті скачаєте актуальний план-графік податкових перевірок 2024
164047

«Чорний» список ДПС: хто потрапить

Податкова готує «чорний список» несумлінних платників, щоб управляти податковими ризиками і впливати на сплату податків. Хто і як готуватиме цей список і чим це загрожує платникам, розповімо у цьому матеріалі
238

Податкові перевірки: як підготуватися

Належна підготовка до податкової перевірки — запорука успіху бухгалтера. У консультації розповімо не лише про те, як підготуватися, а й про найголовніші правила поведінки під час податкової перевірки
5893

Коли бухгалтер має стати на облік у Держфінмоніторингу

Із 1 серпня 2024 року мало б запрацювати Положення про здійснення фінмоніторингу суб’єктами первинного фінансового моніторингу. Тож бухгалтерську спільноту знову сколихнуло запитання — на кого поширюватиметься обов’язок реєструвати суб’єктів у Держфінмоніторингу та як діяти бухгалтерам — найманим працівникам. Відповіді на запитання у роз’ясненні експерта
331

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді