Податківці мають конкретизувати підстави для відмови в реєстрації ПН

Відмову в реєстрації податкової накладної можна оскаржити в суді, якщо вона є неконкретизованою та обмежує право платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком.

Такого висновку дійшов Верховний Суд (ВС), погодившись із висновками судів попереднії інстанцій щодо визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДФС у області про відмову в реєстрації податкової накладної. Суди також зобов’язали податковий орган зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.

Як встановили суди, податковий орган, учинюючи оскаржені дії, не зазначив:

  • яким саме критеріям оцінки ступеня ризиків відповідають останні,
  • які саме документи складені з порушенням законодавства,
  • та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Натомість платник податків надав до податкового органу первинні документи на підтвердження реальності господарських операцій.

З позиції ВС, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН (затверджені наказом Мінфіну від 13.06.2017 № 567) без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим. Це призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Отже, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Постанова ВС від 02.07.2019 у справі № 140/2160/18

Колеги! Запрошуємо взяти участь у безплатному вебінарі для бухгалтерів. Не пропустіть!
Центральна частина статичний блок 1

Статті за темою

Усі статті за темою

Зведена податкова накладна

У консультації про особливості зведених податкових накладних та їхні типи, про компенсуючі податкові накладні та накладні на безперервні й ритмічні поставки, про податкові накладні на мінімальну базу, а також приклади зведених податкових накладних
121247

Єдиний реєстр податкових накладних 2024

Скласти та зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування – відповідальна ділянка сучасної бухгалтерії. У цьому огляді – про особливості функціонування ЄРПН та СЕА
19807

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді