Адвокати, які є найманими працівниками, ЄСВ не сплачують

Самозайняті особи, зокрема адвокати, є платниками ЄСВ. Разом з тим, необхідними умовами для сплати особою ЄСВ є провадження такою особою, зокрема, незалежної професійної адвокатської діяльності та отримання доходу від такої роботи.

У цій справі адвокат, який є найманим працівником, звернулася до суду із позовною заявою про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки) зі сплати ЄСВ та зобов’язання податкового органу припинити винесення вимог про сплату боргу (недоїмки) з того самого предмету і з тих самих підстав.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, адвокат зазначила, що вона працює на посаді юриста у ТОВ, відтак роботодавець щомісяця сплачує за неї ЄСВ. Водночас вона, як адвокат, своє право на зайняття адвокатською діяльністю самостійно не реалізовує. А тому така діяльність не підлягає оподаткуванню.

Із такими доводами суд погодився.

Адвокати, які є найманими працівниками, ЄСВ не сплачують
Іван Левадський,експерт з бухобліку та оподаткування, Київ
► хто має сплачувати ► ставки ЄСВ ► коли сплачувати ► як розрахувати ► коли звітувати ► яка відповідальність 86.7081 (80,81)

Адже сам факт укладеного трудового договору виключає обов’язок адвоката зі сплати ЄСВ як особою, що має право провадити адвокатську діяльність, зокрема, у періоди, коли вона була найманим працівником, а не самозайнятою особою. Позаяк необхідними умовами для сплати особою ЄСВ є провадження такою особою, зокрема, незалежної професійної адвокатської діяльності та отримання доходу від такої діяльності.

Натомість позивач, будучи найманим працівником, не отримувала жодного доходу від безпосереднього зайняття адвокатською діяльністю. Це підтверджують подані до податкового органу податкові декларації. У них зафіксовано відсутність прибутку позивача від зайняття адвокатською діяльністю. Крім того, позивач підтвердила факт отримання доходів тільки від працевлаштування за основним місцем роботи в ТОВ та відсутність здійснення адвокатської діяльності поза основним місцем роботи.

При цьому свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю лише посвідчує право адвоката на здійснення професійної діяльності, однак не є підставою та доказом здійснення адвокатської прибуткової діяльності і факту зайнятості особи.

Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12.06.2019 у справі № 120/1144/19-а

Колеги! Запрошуємо взяти участь у безплатному вебінарі для бухгалтерів. Не пропустіть!
Центральна частина статичний блок 1

Статті за темою

Усі статті за темою

Виправлення помилок у Додатку Д1 Податкового розрахунку

Якщо виявили помилку в Додатку Д1 Податкового розрахунку, не поспішайте засмучуватися. Навчимо, як виправити, а також пояснимо на конкретних робочих ситуаціях. Беріть за основу наведені варіанти виправлення помилок і виправляйте свої, якщо раптом їх припустилися
30225

ЄСВ 2024

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ), як постановляє Закон про ЄСВ, сплачують роботодавці за своїх працівників, коли нараховують заробітну плату, винагороди за цивільно-правовими договорами, а також деякі інші виплати. Ще його сплачують «за себе» фізособи-підприємці. Усе про ЄСВ – читайте у статті
129302

Об’єднаний звіт з ЄСВ та ПДФО (Податковий розрахунок)

У консультації розглянемо особливості заповнення звіту та його додатків, коли та який з них подавати, як бути з порожніми додатками, а також останні зміни в діючій формі Податкового розрахунку, яку використовують при звітуванні з ІV квартал 2023 року
545999

Якою була мінімальна зарплата 2023

Мінімальна зарплата так чи інакше впливає на загальний рівень зарплати в країні. Про мінімальну заробітну плату в 2023 році — коротко розповімо у статті, з урахуванням Закону про держбюджет на 2023 рік
191437

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді