Держпраці навела приклади зовнішнього і внутрішнього сумісництва. Так, зовнішнє сумісництво — викладач інформатики працює в коледжі за основним місцем роботи з 9:00 до 15:00 та інженером з обслуговування технічних засобів навчання ліцею (за сумісництвом — 0,25 штатної одиниці) — із 16:00 до 17:00.
Внутрішнє сумісництво — викладач інформатики працює в коледжі за основним місцем роботи з 9:00 до 15:00 і в цьому самому коледжі інженером з обслуговування технічних засобів навчання (за сумісництвом — 0,25 штатної одиниці) — з 15:00 до 17:99.
Зверніть увагу: працівник не може одночасно (наприклад, із 9:00 до 18:00) виконувати роботу за основним місцем роботи і за сумісництвом, оскільки це вже буде суміщенням професій.
Те, що трудовий договір укладений на умовах сумісництва, має бути відображено у заяві працівника і в наказі (розпорядженні) роботодавця.
Роботу за сумісництвом відображають у табелі обліку робочого часу й оплачують пропорційно до відпрацьованого часу.
Контролери попереджають: сумісництво перебуває під контролем Держпраці на підставі Порядку обміну інформацією про відомості, що містять ознаки використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю, затвердженого постановою ПФУ від 29.05.2017 № 11-1. Працівники Держпраці постійно аналізують інформацію про застрахованих осіб, які працюють за сумісництвом у п’яти і більше страхувальників.
У країні ведуть реєстр фізичних осіб — платників податків, тож органи Держпраці мають можливість виявляти осіб, які працюють за сумісництвом у декількох місцях, і фіксувати неправильні відомості в табелі обліку робочого часу працівників-сумісників. Інші органи контролю з цієї причини можуть вилучати заробітну плату сумісників зі складу витрат і застосовувати до підприємств фінансові санкції за заниження розміру прибутку (об`єкта оподаткування податком на прибуток).
За матеріалами Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області