Які є пільги та компенсації за важкі та шкідливі умови праці
Під час інспекційного відвідування інспектори Держпраці встановили, що роботодавець залучав осіб до таких робіт, як: фасування мінеральних добрив, розвантажування-навантаження автокраном вагонів відкритого типу та автомашин мінеральними добривами, ремонт залізничного полотна. Ці роботи працівники виконували за цивільно-правовими угодами.
Особи, діяльність яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням пестицидів і агрохімікатів та торгівлею ними, забов’язані мати допуск (посвідчення) на право роботи з такими речовинами (Закон України «Про пестициди і агрохімікати» від 02.03.1995 № 86/95-ВР ). Тобто зазначені роботи можуть виконувати винятково працівники підприємства, які пройшли:
- спеціальну підготовку для отримання відповідного посвідчення;
- медичний огляд і мають медичну книжку.
Таким працівникам видають наряд на виконання робіт та проводять інструктаж. Адже пестициди є небезпечними для здоров’я.
Водночас Держпрці нагадує: роботи, що пов’язані з виробництвом, зберіганням, транспортуванням та застосуванням агрохімікатів, пестицидів, гербіцидів віднесені до робіт з підвищеною небезпекою (п. 47 «Переліку робіт з підвищеною небезпекою» затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 №15). Працівники, зайняті на таких роботах мають щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці та інструктажі.
У цій справі суд підтримав контролерів: підприємство неправомірно уклало з працівниками цивільно-правові угоди. Відносини мали ознаки трудових. Крім того, в угодах не зазначили обсяги робіт та показники оцінки їх виконання.
Суд визнав правомірною постанову Управління Держпраці щодо штрафу.
За матеріалами Управління Держпраці у Сумській області
КНП «Центральна районна лікарня» хоче встановити надбавки за роботу в шкідливих умовах працівникам клініко-діагностичної лабораторії. Чи потрібно проводити для цього атестацію робочих місць?