Новий порядок атестації працівників охорони здоров’я: головні акценти
МОЗ оприлюднив 29.05.2025 на сайті Порядок № 650, який встановлює нові правила атестації працівників сфери охорони здоров’я (далі — працівники). Порядок № 650 набирає чинності з дня офіційного опублікування (27.06.2025), але його окремі норми розпочнуть діяти через шість місяців із дня припинення або скасування воєнного стану.
Як обліковувати та оплачувати час працівників на заходах БПР
Частина новацій стартує з липня 2025-го. Це — правила ведення особистого освітнього портфоліо (далі — портфоліо) та обліку балів безперервного професійного розвитку (БПР).
Працівник самостійно набирає бали БПР та веде портфоліо. Завдання кадрового підрозділу (служби, відділу або інспектора з кадрів) — обліковувати участь працівників у заходах БПР, приймати документи від працівників та проводити чергову атестацію. Бухгалтерська служба опікуватиметься розрахунками й виплатами за час підвищення кваліфікації.
З’ясуємо, в чому полягає нова модель атестації, що врахувати першочергово та яких обов’язків набудуть кадровики й бухгалтери.
Кого й коли атестуватимуть
За Порядком № 650 атестуватимуть працівників сфери охорони здоров’я:
Професії | Підготовка |
Включені до Випуску 78 «Охорона здоров’я» ДКХП (розділи «Керівники», «Професіонали», «Фахівці») | Керівники — з освітою в галузі знань «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення» |
Не включені до Випуску 78 ДКХП. Є затверджені професійні стандарти | За спеціальностями галузі знань «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення» |
Перелік спеціальностей, за якими проводитимуть атестацію, наведений у Номенклатурі спеціальностей / профілів роботи за спеціальностями та відповідних їм професійних кваліфікацій / посад працівників сфери охорони здоров’я. Це — додаток 1 до Порядку № 650.
Атестація — чергова й позачергова — відновиться через шість місяців із дня припинення або скасування воєнного стану (пп. 1 п. 2 Наказу № 650).
Періодичність чергової атестації не зміниться — один раз на п’ять років (п. 6 Порядку № 650). Її проводитимуть двічі на рік:
- у квітні — для працівників, у яких строк дії Сертифіката про присвоєння / підтвердження професійної кваліфікації / рівня професійної кваліфікації у сфері охорони здоров’я або Посвідчення про кваліфікаційну категорію (далі — Посвідчення) закінчується у першому півріччі;
- у жовтні — для працівників, в яких строк дії Сертифіката або Посвідчення закінчується у другому півріччі.
Мета атестації:
- підтвердити професійну кваліфікацію або рівень професійної кваліфікації
або
- присвоїти черговий рівень професійної кваліфікації.
Позачергову атестацію проводитимуть, зокрема, за наявності документально підтвердженої інформації:
- про невиконання чи неналежне виконання обов’язків, порушення правил професійної етики і деонтології;
- про подання до кадрового підрозділу для щорічної перевірки недостовірних даних щодо обсягу балів БПР.
Вичерпний перелік підстав наведений у пункті 10 розділу IV Порядку № 650.
📌Середня зарплата на одного працівника в еквіваленті повної зайнятості
📌Середня зарплата за даними Податкового розрахунку
📌Довідка про середню зарплату
📌Місячна зарплата заброньованого працівника
📌Перевірка рівня зарплати
Хто атестуватиме
Працівники проходитимуть атестацію за місцем роботи. Це стосується всіх спеціальностей у Номенклатурі (п. 1 розд. ІІ Порядку № 650).
Керівники, яких атестуватимуть за спеціальностями «Організація і управління охороною здоров’я» та «Організація і управління фармацією», проходитимуть атестацію в держорганах (регіональних департаментах охорони здоров’я), яким підпорядкований заклад.
Якщо працівник має декілька місць роботи, його атестуватимуть за відповідною спеціальністю лише за одним із таких місць:
- за основним
або
- за сумісництвом, якщо за основним місцем роботи він не здійснює професійну діяльність за цією спеціальністю.
Кадрові підрозділи проводитимуть чергові атестації працівників ЗОЗ. Вони перевірятимуть документи, що подаватимуть працівники.
Позачергові атестації здійснюватимуть атестаційні комісії. Таку комісію створюють на підставі наказу керівника ЗОЗ. До складу включають щонайменше шість осіб.
ФОПи, які мають ліцензію на медичну практику, проходять атестацію за всіма спеціальностями, включеними до Номенклатури, не за місцем роботи, а в регіональних департаментах охорони здоров’я на підставі заяв про атестацію (п. 2 розд. ІІ Порядку № 650).
Які документи приймає кадрова служба
Щоб пройти чергову атестацію, працівник подаватиме до кадрового підрозділу за місцем роботи:
- атестаційний листок;
- портфоліо з результатами проходження заходів БПР за кожен рік атестаційного періоду, у т. ч. із попередніх місць роботи;
- документи або їхні копії, що підтверджують обліковані бали БПР за атестаційний період;
- копію документа, який засвідчує рівень володіння державною мовою (п. 1 розд. ІІІ Порядку № 650).
Працівники не подаватимуть письмову заяву, якщо атестація покликана підтвердити професійну кваліфікацію або її рівень. Особиста присутність працівника під час розгляду атестаційних документів не обов’язкова.
Документи подають до 1 березня або 1 вересня залежно від того, в якому півріччі закінчується строк дії Сертифіката або Посвідчення.
Працівники, які претендують на присвоєння наступного рівня професійної кваліфікації у поточному році, додатково подаватимуть:
- письмову заяву;
- засвідчені документи або їхні копії, що підтверджують виконання вимог до відповідного рівня професійної кваліфікації, визначених професійним стандартом, як-от набуття або вдосконалення професійних компетентностей, виконання певного переліку та обсягу операцій, маніпуляцій, процедур, досліджень тощо (п. 2 розд. ІІІ Порядку № 650).
Виявивши невідповідність документів вимогам, кадрова служба протягом трьох робочих днів має повідомити працівника, що залишає заяви (документи) без руху.
Що перевіряє кадрова служба
Чергову атестацію для підтвердження професійної кваліфікації або її рівня проводять за наявності в працівника:
- стажу роботи за відповідною спеціальністю не менше трьох років (протягом атестаційного періоду);
- мінімальної кількості балів БПР.
Кадровий підрозділ перевірить подані атестаційні документи на предмет виконання працівником вимог до стажу та мінімальної кількості балів БПР і сформує подання керівнику ЗОЗ. Керівник ухвалить та зафіксує в наказі одне з рішень:
1) підтвердить професійну кваліфікацію або її рівень з конкретної спеціальності;
2) відмовить у підтвердженні професійної кваліфікації або її рівня з конкретної спеціальності без доступу (або з обмеженим доступом) до професійної діяльності до її відновлення.
Відмова буде, якщо працівник:
- не подав необхідних документів;
- набрав недостатню кількість балів БПР та/або має недостатній стаж роботи за конкретною спеціальністю;
- відмовився проходити позачергову атестацію;
- позбавлений права займатися професійною діяльністю або перебуває під вартою за рішенням суду.
Отже, успішне проходження атестації та функція кадрової служби зводяться до перевірки:
- чи відповідають подані документи встановленим вимогам;
- чи має працівник достатній стаж роботи за спеціальністю та мінімальну кількість балів БПР за кожен із років у атестаційному періоді.
Увага! Безпосередньо атестація розпочнеться через пів року після завершення (скасування) воєнного стану, але набирати стаж та бали БПР працівники повинні з 2025 року.
Які періоди зараховувати до стажу
Як перевіряти портфоліо
Працівників, які здійснюють професійну діяльність у сфері охорони здоров’я, зобов’язали:
- вести портфоліо;
- планувати свій професійний розвиток;
- обліковувати бали БПР.
Тепер це стосується не лише лікарів, а й медичного персоналу, який проходитиме атестацію за новим Порядком № 650.
Працівник створює портфоліо окремо для кожної спеціальності, за якою його атестують.
Розпочинати вести портфоліо професіоналам та фахівцям у галузі охорони здоров’я у ЗОЗ, професіоналам з вищою немедичною освітою, які працюють в системі охорони здоров’я, треба упродовж 10 робочих днів із дати, коли набрав чинності Порядок № 650. Відлік йде із 27.06.2025.
Працівник складає окреме портфоліо за кожен рік атестаційного періоду. Форма портфоліо — у Додатку 4 до Порядку № 650.
Щоб працівники правильно заповнювали портфоліо, надайте їм інформацію:
- повна назва, код ЄДРПОУ закладу охорони здоров’я або прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) та РНОКПП роботодавця-ФОПа;
- реквізити ліцензії (дата, серія, номер) або рішення про видачу ліцензії (дата та номер наказу МОЗ).
Розділ І портфоліо із описом компетентностей та очікуваними результатами працівник заповнює на плановий рік — наступний за тим, за який звітує про вже здобуті компетентності та бали БПР. Тож цей розділ може повністю не відповідати фактично пройденим заходам. Невиконані цілі у разі їх актуальності можна перенести на наступні періоди. Опис компетентностей містить професійний стандарт до професії. Якщо до певної професії (спеціальності) його ще не затверджено, виходять із набору знань, умінь або навичок, які здобуваються або вдосконалюються на заходах БПР. Дані з розділу І портфоліо не впливають на результати атестації. Атестаційна комісія враховуватиме інформацію із розділу II:
- види заходів БПР, у яких взяв учать працівник;
- здобуті та/або вдосконалені компетентності;
- дата/тривалість заходу та кількість набраних балів.
Заповнене портфоліо за річний період, що минув, працівник подає для перевірки до кадрового підрозділу за місцем роботи до 1 березня (п. 11 розд. VIII Порядку № 650).
Зверніть увагу! Із 2025 року працівники мають обов’язково набирати річний обсяг БПР. Подати портфоліо за 2025 рік треба до 01.03.2026.
ЗОЗ контролюють, чи вчасно працівники подали портфоліо до кадрового підрозділу та чи набрали мінімальну кількість балів БПР протягом річного періоду. На перевірку кадровий підрозділ має 14 робочих днів із дати подання портфоліо.
Портфоліо засвідчує керівник ЗОЗ у періоді, за який обліковуються бали БПР. Звільненим працівникам, які не працевлаштувалися у поточному році, портфоліо засвідчують за останнім місцем їх роботи.
За результатами перевірки кадрова служба готує узагальнений звіт і перелік осіб, які проходитимуть чергову атестацію у поточному році; направляє працівників на чергову атестацію або для відновлення професійної діяльності.
Уряд Постановою № 511 змінив підхід до визначення розмірів штрафів для ЗОЗ за окремі порушення умов договору із НСЗУ. Розглянемо новації, облікуємо штрафи та визначимо їхні податкові наслідки для КНП і приватних ЗОЗ.
Кому дозволили не набирати мінімальну кількість балів БПР
Підтверджувати річну мінімальну кількість балів БПР не обов’язково, якщо працівник не обліковував БПР або набрав меншу за мінімальну кількість балів унаслідок об’єктивних причин: через стан здоров’я, надзвичайну ситуацію природного або техногенного характеру, військові дії. Ці факти працівник засвідчує документально. Тоді атестаційна комісія врахує бали індивідуально, про що зазначить в атестаційному листку (п. 10 розд. VIII Порядку № 650).
За 2022—2024 роки річну мінімальну кількість балів БПР за кожною спеціальністю зараховують за умов:
- спеціальність, за якою працює працівник, наявна в Номенклатурі та/або додатку 5 до Порядку № 650 (у таблиці відповідності спеціальностей);
- працівник має сертифікат лікаря-спеціаліста, фармацевта-спеціаліста, спеціаліста, свідоцтво про проходження циклу спеціалізації або посвідчення про кваліфікаційну категорію за цією спеціальністю;
- працівник проводить професійну діяльність за цією спеціальністю у відповідному році (п. 11 розд. VIІІ Порядку № 650).
Кількість балів БПР може бути менша за встановлений мінімум, якщо працівник:
- отримав диплом про освіту, сертифікат спеціаліста, лікаря (фармацевта)-спеціаліста;
- призначений куратором лікарів (фармацевтів)-інтернів з числа лікарів (фармацевтів), клінічним куратором лікаря-резидента, керівником клінічної практики фахівців з реабілітації та/або наставником здобувачів освіти, які навчаються за дуальною формою здобуття вищої освіти;
- призначений до складу постійної робочої групи з питань профільного супроводу закупівель, клініко-експертної комісії МОЗ / регіональних департаментів з питань охорони здоров’я та/або членом групи експертів, комісії з питань науково-дослідних робіт МОЗ, робочої групи з розробки галузевих, професійних, освітніх стандартів у сфері охорони здоров’я, примірних програм підготовки в інтернатурі;
- отримав сертифікат про навчання за програмами ВООЗ «Самодопомога Плюс» та mhGAP (п. 4, 5, 7, 8 розд. VIІІ Порядку № 650).
Працівникам, які перебувають/перебували на військовій службі, не обов’язково отримувати мінімальний річний обсяг балів БПР в період дії воєнного стану та в рік його припинення або скасування (п.1 розд. VIІІ Порядку № 650).
У рік, коли працівник отримав диплом про здобуття рівня освіти, що є вищим за попередній у галузі знань «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення» за спеціальностями «Медсестринство», «Технології медичної діагностики та лікування», «Терапія та реабілітація», «Громадське здоров’я», набирати бали БПР не обов’язково.
Вимоги щодо БПР не є обов’язковими на період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (п. 11 розд. І Порядку № 650). Це стосується і працівників, які перебувають:
- у відпустці для догляду за дитиною до трьох років;
- у відпустці для догляду за дитиною, яка потребує домашнього догляду (і цей період триває три роки).
Якщо час перебування в таких відпустках, у т. ч. із перервами, перевищує три роки упродовж п’ятирічного атестаційного періоду, працівників направлять відновити професійну діяльність.
Що буде із кваліфікаційними категоріями працівників
За лікарськими спеціальностями, а також молодшим спеціалістам з медичною освітою присвоювали кваліфікаційні категорії: друга, перша, вища (п. 5 розд. ІІІ Порядку № 446; п. 1.7 розд. І Положення № 742). За результатами атестації працівнику або підтверджували, або присвоювали кваліфікаційну категорію.
Строк дії сертифікатів спеціаліста (лікаря-спеціаліста, фармацевта/провізора-спеціаліста) / посвідчень про кваліфікаційну категорію, який сплив у період дії воєнного стану, продовжили на період дії воєнного стану та ще шість місяців із дня його припинення або скасування (пп. 2 п. 2 Наказу № 650). Тому працівники не втрачають своїх кваліфікаційних категорій до відновлення атестації. Але отримати нову кваліфікаційну категорію або професійну кваліфікацію без проходження атестації теж не зможуть.
Новий порядок атестації не згадує про кваліфікаційні категорії, а на їх заміну прийдуть професійні кваліфікації. За результатами атестації працівнику або підтвердять професійну кваліфікацію, або присвоять її наступний рівень.
Професійні стандарти за відповідними професіями у сфері охорони здоров’я визначать:
- рівні професійної кваліфікації (якщо їх присвоюють за відповідною спеціальністю);
- набір професійних компетентностей за кожним рівнем професійної кваліфікації;
- послідовність та умови присвоєння відповідних рівнів професійної кваліфікації та їх відповідність раніше присвоєним кваліфікаційним категоріям (п. 9 розд. І Порядку № 650).
Експерт підкаже, на яких підставах надавати послуги, яку інформацію розмістити на вебсайті та як організувати електронну чергу. Якщо не дотриматися умов договору, доведеться повертати кошти
Також професійний стандарт може вимагати від працівника набрати більше мінімального обсягу балів БПР сумарно за атестаційний період, щоб йому присвоїли наступний рівень професійної кваліфікації (п. 5 розд. VIII Порядку № 650).
Тож дізнатися про рівні професійної кваліфікації (перша, друга, вища або інше їх найменування), набір професійних компетентностей та вимоги до стажу роботи за кожним рівнем, можна із професійного стандарту, який затвердять за кожною спеціальністю. Порядок № 650 не висуває вимог до стажу роботу за кожним рівнем професійної кваліфікації, як це передбачалося попередніми порядками атестації для кваліфікаційних категорій.
Працівникам могли встановлювати посадові оклади (підвищення до них) з урахуванням їхніх кваліфікаційних категорій. Тоді за посадою працівника продовжуєте визначати посадовий оклад за тарифним розрядом, шо відповідає його кваліфікаційній категорії. Вона зберігається за ним до дати чергової атестації, коли працівнику підтвердять професійну кваліфікацію або присвоять наступний її рівень за новим Порядком № 650.
ЗОЗ мають скоригувати колдоговори та положення про оплату праці зі змінами в законодавстві та оновити порядок оплати праці за рівнями професійних кваліфікацій. Сподіваємся, не забариться й МОЗ і впорядкує Умови № 308/519, які часто беруть за основу КНП.